Byl to děsivý zážitek, ale způsobila jsem si ho sama!

Prožila jsem to dvakrát v naprosté křeči. Bohužel jsem začala s umělým oplodněním ve chvíli, kdy jsem měla zatemněno, byla jsem naprosto umanutá mít dítě.

Jako by mi někdo nasadil na oči klapky. Několikrát jsem potratila a na nic jiného jsem nemyslela. Jen jsem brečela a brečela. Každý měsíc, když přišla menstruace, bylo zle. Práce mě nebavila, o nic jsem se nezajímala, jen to dítě, dítě.

Dneska je mi jasné, že všechno bylo špatně načasované. To ale člověk pochopí až poté. V tomhle stavu jsem snad ani šanci na úspěch mít nemohla. Tělo se přirozeně bránilo. Dvakrát nic, výsledky léčby byly tak špatné, že mi odborníci poradili skončit.

Požádali jsme s partnerem o adopci. Za rok a půl jsme měli doma krásnou dvouměsíční holčičku. A jak ve špatném filmu - za další dva roky jsem zjistila, že jsem těhotná. Aniž bych o to usilovala nebo se nějak léčila. Naopak. Dostali jsme se z nejhoršího, dceři byly dva roky, těšili jsme se, že začneme cestovat, změnila jsem zaměstnání…

Dneska máme děti dvě a na své hysterické kozelce, ze kterých jsem se nemohla dostat, už vzpomínám s úsměvem.

Proto radím všem ženám v podobném stavu: proberte to s psychologem, musíte si nejdřív vyčistit hlavu, pak se miminko podaří.

Vždyť v takovém stavu byste si ani těhotenství pořádně neužily! Myslím, že by bylo namístě, kdyby centra asistované reprodukce nabízela vlastní terapeutické služby nebo spolupracovala s psychology a psychiatry. Některé ženy, zvlášť na malých městech a vesnicích, se dokonce stydí i za to, že se léčí s neplodností a nepřiznají to okolí, natož aby šly za psychologem.

Je to nesmysl. V takové stresové situaci, jakou bezdětnost je, se vám neskutečně uleví, když se vypovídáte! A nepodceňujte partnera. I když se tváří, že je nad věcí, je to pro něj taky obrovská zátěž. Mluvte spolu o tom co nejvíc!

Jana (40), Praha

Jaký máte názor vy? Zkušenost? Napište!

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Ignác
Ignác

Já jsem měla přítele 4 roky a snažili jsme se o dítě asi rok,ale říkala jsem si,že se to buď povede nebo ne,ale pak jsme se rozešli a já začala chodit s druhým klukem,ale pořád jsem se vracela k tomu bývalému a nevěděla kterého si vybrat a najednou jsem zjistila,že jsem těhotná s tím novým klukem,jenže jsem nevěla jestli sním zůstanu nebo ne,práci jsem neměla a on se zrovna stěhoval a já taky,nevěděli jsme,zda spolu zůstaneme nebo ne a tak jsem šla v 7tt na miniinterubci,bylo mi stoho špatně,viděla jsem jak mu bije srdíčko,ale byla jsem tak prostě rozhodnutá,tenkrat mi bylo 22 a tomu klukovi 19,tak jsem brala ohledy i na něj,jenže teď toho lituju,je mi 25,mu je 22 a jsme spolu do teď a za 4 měsíce se bereme,teď bych chtěla dítě,ale nedaří se a pořád myslím na to,že už jsem dítě dávno mohla mít a taky si vyčítám to,že jsem vzala život malému človíčku,napište mi,jsem špatná??Teď už jsem poučená,že bych na potrat nikdy nešla a svoje děti tam taky nepošlu,teď už jsem zásadně proti potratům.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Myslím že paní Jana má pravdu je to jako kdyby vypravěla část mého příběhu jsem taky posedlá dítětem je mi 28 let a už bych taky chtěla být matkou a ten psycholog je dobrý nápad určitě ho navštívím.Moc děkuji paní Janě

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené