Čekání na čekání

V současnosti trpí v České republice neplodností asi 15 % párů. Každé desáté dítě pochází ze zkumavky. Proč se tato čísla každým rokem zvyšují? Jaké mohou být skryté příčiny? „Otěhotnět se nám nedařilo celé čtyři roky. Umělé oplodnění jsme odmítli a já se nakonec racionálními úvahami smířila s tím, že to půjde i bez dětí,“ svěřila se mi Dana, maminka šestiměsíčního Franka, která je toho času v pátém měsíci těhotenství. „A pak nás napadlo elegantnější řešení – adopce. Po absolvování adopčních kurzů nastal neuvěřitelný kolotoč. Jeden týden jsme dostali certifikát, druhý týden jsem zjistila, že jsem těhotná, další týden se ukázalo, že čekám dvojčata, a další týden nám bylo oznámeno, že pro nás mají dítě. Pak mi řekli, že jedno z těch dvojčat se nevyvíjí, takže teď nečekám dvě, ale jedno miminko.“ Daniny problémy s otěhotněním byly nejspíše psychického rázu. Jakmile přestala „chtít“, otěhotněla. Psychika má na naše životy mnohem větší vliv, než si zřejmě uvědomujeme, a v případě plození dětí to platí dvojnásob. Za problémy s otěhotněním ovšem nemusí být jen psychika. A alarmující statistiky to jen dokládají. Podle nich každé desáté narozené dítě pochází ze zkumavky a počet neplodných párů v české populaci se odhaduje mezi deseti a patnácti procenty.

Proč to nejde? 

Obecně se dá říci, že třetinu případů neplodností tvoří ženské problémy, třetina je způsobena problémy na straně muže, dvacet procent připadá na společné problémy a pouze deset procent neplodností zůstává nevysvětleno. „Neplodností v současné době trpí asi 15 procent párů a jejich počet se zvyšuje,“ říká MUDr. Petr Černý, gynekolog z Ambulance u Arbesa v Praze. „Nejčastější příčinou u žen je disfunkce hormonální činnosti, kvůli níž nedochází k uvolňování vajíčka z vaječníků – v tomto případě pomůže hormonální léčba. Další příčinou mohou být neprůchodné vejcovody v důsledku mimoděložního těhotenství nebo zánětů. Dále pak nekvalitní vajíčka, neschopnost jejich uhnízdění v děloze, špatné prostředí v pochvě pro spermie (alergie na sperma), psychický blok atd.

U mužů může být příčinou neplodnosti malá rychlost spermií, nekvalitní nebo žádné spermie či jejich špatný tvar,“ pokračuje odborník. Další příčinou podle něj může být i malý počet plodných dnů nebo nekompatibilita mezi partnery. „Jen u některých diagnóz je nemožné, aby pár otěhotněl. Například při úplném uzávěru vejcovodů, kdy se nemůže spojit spermie s vajíčkem. U partnera je to v případech velmi těžkých a trvalých poruch tvorby spermií. Ve všech ostatních případech může pár otěhotnět přirozenou cestou, ale je snížená pravděpodobnost takového početí. Přibližně platí, že u zdravého páru mezi 20 a 30 lety je v každém cyklu možno otěhotnět během 24 hodin. V tomto období je pravděpodobnost asi 30 procent. Jakákoliv nepravidelnost cyklu nebo zhoršení kvalit spermiogramu snižuje šanci na úspěšné početí. Pokroky v této oblasti jsou dnes velké a u každého páru je velká pravděpodobnost, že buď spontánně, nebo s pomocí jednodušší či složitější metody asistované reprodukce otěhotní. Ale i přes tyto pokroky je stále skupina párů, u kterých všechny metody selhávají,“ dodává lékař.

Ztrácí lidé schopnost reprodukce?

Statistiky uvádějí, že zatímco v sedmdesátých letech rodily ženy ve věku lehce přes dvacet let, současné průměrné matce je třicet let. Podle studie publikované začátkem 90. let dvacátého století se za posledních padesát let průměrný počet spermií v ejakulátu mužů snížil o padesát procent a podle jiné studie klesá ročně počet spermií v ejakulátu o 2,1 procenta. Proč tomu tak je? Podle serveru neplodnost.org se v první řadě ne všichni odborníci shodují, že se problém lidské neplodnosti a snížené plodnosti opravdu zhoršuje. Někteří se domnívají, že se nezvyšuje výskyt neplodnosti a snížené plodnosti, ale spíše počet párů, které vyžadují léčbu neplodnosti. To by podle serveru mohlo souviset s tím, že se úspěšné léčbě neplodnosti věnuje od jisté doby větší pozornost v tisku. Jiní odborníci tvrdí, hlavní příčina neplodnosti spočívá v tom, že se ženy v moderní společnosti vědomě rozhodnou mít děti v pozdějším věku. Přičemž v 35 letech je šance na otěhotnění zhruba poloviční než u třicetileté či mladší ženy, v 38 letech je tato šance pouze čtvrtinová.

Třetí skupina tvrdí, že pokles neplodnosti skutečně existuje, a pomineme-li genetické či vrozené faktory, jsou nejčastější příčinou faktory ekologické. Obecně panuje shoda v tom, že rakovina a právě snížená kvalita spermatu jsou důsledkem znečištěného životního prostředí.Dalšími faktory, které mohou negativně ovlivnit kvalitu spermií, jsou stres, konzumace alkoholu a kávy, cigaretový dým, drogy a léky, elektromagnetická pole a radioaktivita. Někteří odborníci tvrdí, že příčinou poklesu mužské plodnosti je těsné spodní prádlo, protože teplota varlat může dosáhnout příliš vysoké hodnoty. Příčiny neplodnosti ale mohou být i jinde. Nedávno server ihned.cz přinesl zprávu o tom, že se hormony z antikoncepce běžně dostávají do vodních toků, a dokonce do zdrojů pitné vody. Hormonální antikoncepce, která odchází kanalizací, feminizuje některé druhy vodních živočichů. Rybí samci se mění v samice, totéž se objevuje u ledních medvědů a dalších živočišných druhů včetně lidí. Všeobecně se rodí méně chlapců než dříve a ti, když dospějí, ještě ke všemu mají stále častěji problémy s plodností a početím. Podle dalšího názoru za mužskou neplodností mohou stát, aniž by si to uvědomovaly, samotné ženy. Je totiž dokázáno, že muži se hůře vyrovnávají se svou změněnou rolí v moderním světě.

 

26.6.2012 6:43 | autor: Jana Abelson Tržilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist