Pozor na poruchy erekce! Mohou být příznakem nemoci

„Zaplaťpánbůh za varovný prst, kterým porucha erekce bývá,“ tvrdí přední český androlog, MUDr. Karel Kočí. „Je důležité, aby muž tento problém nebagatelizoval, neřešil jej s kamarádem nebo přes internet pomocí nějakých obskurních přípravků, ale aby zašel k lékaři, který ho vyšetří a pokusí se zjistit, v čem ten problém skutečně je,“ upozorňuje.

Porucha erekce je však nejčastěji spojována s psychikou muže.
Ano, donedávna skutečně převládala představa, že 90 % těchto problémů je v hlavě, že jsou psychogenní podstaty, ale dnes už víme, že víc než 80 % těchto případů má naopak hmatatelnou příčinu. Že je za tím onemocnění nějakého ústrojí, které se podílí na mechanismu erekce, nejčastěji cévního systému.

Poruchy erekce máme spojeny především se staršími ročníky. Podle posledních výzkumů se ale tato hranice výrazně posouvá. O jakém věku je nyní řeč?
V posledních letech a měsících jsme byli svědky řady fatálních případů aktivních sportovců ve věku 25, 30 let, kteří vyběhli na trávník, vyjeli na kole, prostě zatížili svůj organismus a skončili náhlým úmrtím. Samozřejmě, že se do toho prolíná spousta dalších faktorů, u sportovců to může být zakázaný doping, ale i já ve své praxi dnes narážím na somatické problémy u 27, 28 letých mužů. Věková hranice těchto onemocnění se výrazně posouvá dolů.

Lze s trochou nadsázky říci, že je dobře, když mužům porucha erekce naznačuje, že se možná děje něco vážného.
Ano. Zaplaťpánbůh za ten varovný prst, kterým porucha erekce bývá. A já mohu na muže jen apelovat, aby tento problém nebagatelizovali, neřešili jej s kamarádem, přes internet pomocí nějakých obskurních přípravků, padělaných a z bůhvíjakých zdrojů, ale aby zašli k lékaři, který je vyšetří a pokusí se zjistit, v čem je problém.

Pokud začne muž třeba v 35 letech užívat léky na podporu erekce, nemůže se stát, že si na ně tělo zvykne a že je bude muset užívat již trvale?
Zatím není žádná studie, že by na tyto léky existovala nějaká adaptace. A v medicínské praxi jsou již dvanáct let.  Spíš mám opačnou zkušenost, že: když Když je někde problém funkční povahy, zrehabilituje se cévní systém tak touto terapií se cévní systém zrehabilituje do té míry, že pacient tyto léky přestane postupně potřebovat.

Prohlásil jste, že potravinové doplňky, které mají zvýšit schopnost erekce, jsou pro muže postižené poruchou erekce nevhodným řešením. Z jakých důvodů?
Potravinové doplňky za sebou žádné vědecké studie účinnosti a bezpečnosti, jaké musí mít ze zákona každý léčebný přípravek, nemají. Jsou pouze příslušnými úřady zaregistrovány. Užívání těchto doplňků oddaluje skutečné řešení a případnou léčbu, někdy i vážné nemoci, jako je onemocnění srdce nebo cukrovka. Pacient tak ztrácí čas. Někdy už bohužel nenapravitelně.

 

15.11.2010 6:30 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist