Plodnost s věkem klesá

Neplodnost stoupá – Podle statistických údajů se neplodnost týká asi 5 – 8 % párů na světě, v hospodářsky rozvinutých zemích Evropy je to až 15 – 20 %. V souvislosti s odkládáním těhotenství do pozdějšího věku roste pravděpodobnost, že bude muset žena vyhledat pomoc v centrech pro asistovanou reprodukci.

Ženská plodnost

Ženskou plodnost ovlivňuje kvalita a množství vajíček. Kvalita vajíček a vaječníkových funkcí klesá s věkem. Ženská plodnost se výrazně snižuje v průběhu deseti let, která předcházejí menopauze.I když může žena ve čtyřiceti letech menstruovat pravidelně, má výrazně nižší schopnost otěhotnět. Pro uhnízdění oplodněného vajíčka a udržení těhotenství je důležitá správná reakce dělohy na hormonální stimulaci. Ta může být u starších žen snížená.

Riziko potratů stoupá s věkem

U starších žen je vyšší riziko spontánního potratu. Podíl spontánních potratů stoupá z 10 % okolo 30. roku na 34 % po 40. roce. Roste i pravděpodobnost, že vznikne plod s chromozomální odchylkou.

S věkem roste pravděpodobnost postižení

U žen ve věku 30 – 35 let je o 5 % větší pravděpodobnost, že přivedou na svět postižené dítě než u ženy ve věku 24 –29 let. Ve věkové skupině 36 – 39 let je toto riziko již 10 %. Starší ženy mívají také častěji dvojvaječná dvojčata.

Pozor na genetické vady

Zatím není objasněno, do jaké míry má věk vliv na plodnost u mužů. Pokročilý věk otce (obecně se považuje za rizikovější skupinu věk nad 45 let) je hlavně spojen s genetickými odchylkami, například achondroplasie (trpasličí vzrůst), polypoza střev, Marfanův syndrom (projevuje se vysokým vzrůstem a srdečními vadami), Apertův syndrom (kostní porucha zejména lebky a končetin), retinitis pigmentosa a osteogenesis imperfekta (porucha tvorby kolagenu projevující se zvýšenou lomivostí kostí). Svou roli hrají škodlivé vlivy prostředí.

Neodkládejme těhotenství

Dvacetiletá žena při pohlavním styku 2 – 3 týdně má 25 % šanci na otěhotnění v jednom menstruačním cyklu, u ženy mezi 25 – 35lety tato pravděpodobnost klesá na 16 % a po 40. roce už jen na 5 %. Z toho vyplývá, že odkládání těhotenství do vyššího věku výrazně zhoršuje šanci na otěhotnění.

 

28.4.2010 1:43 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist