Nemůžete otěhotnět? První na řadě je partner

Chcete miminko a stále se nedaří? „Nejprve pošlete na vyšetření svého partnera“ zdůrazňuje přední český androlog MUDr. Karel Kočí. „Když tam muž posílá jako první svou partnerku, je to přístup ze středověku,“ dodává. Příčinu neplodnosti, podle nejnovějších výzkumů, dnes hledejme u žen a mužů přesně na půl. Je to tak? „Ano. V plných padesáti procentech případů je dnes problém na straně muže.“

Často však muži partnerce řeknou – neplodnost je tvůj problém, vyřeš si ho. Jak dostat partnera, který se mnohdy touto skutečností cítí ponížený, k lékaři?

To je trochu středověký pohled: máme-li problém počít dítě, běž se, ženo, nechat vyšetřit. Když muž není dostatečně informován z médií, internetu nebo jiných seriózních zdrojů, že tento poměr příčin neplodnosti je dnes vyrovnaný, je potřeba mu taktně vysvětlit, že jeho vyšetření je mnohem jednodušší, mnohem méně rizikové, nijak ho nezatěžuje, a hlavně – nebolí. To je u nás mužů potřeba zdůraznit.

V čem takové vyšetření spočívá?
Pouze v tom, že muž odevzdá vzorek semene. To je nejjednodušší vyšetření, první krok při rozhodování, který směrem se dál zaměřit. Pokud je spermiogram, tedy počet, kvalita a pohyblivost spermií v normě, pak se teprve začne vyšetřovat žena. Spermiogram je úhelný kámen při rozhodování, koho z obou partnerů je potřeba dále vyšetřovat a léčit. Je to jednoduché, není to drahé, a vůbec to nebolí. Ale začínat tím, že se žena půlroku honí po všech možných vyšetřeních, včetně různých instrumentálních procedur, které mohou mít komplikace a mají svá rizika, aby se zjistilo, že je zdravá a teprve pak se začne vyšetřovat muž, je špatně.

Takže lze říci: nemůžete-li otěhotnět, začněte s vyšetřením u vašeho partnera?
Stoprocentně.

Kvalita spermií a vůbec spermiogramů v poslední době, a to i u mladých mužů, rapidně klesá. Co je hlavní příčinou?
Velmi pravděpodobně si za to můžeme sami, protože lidstvo v posledních pár desítkách let zaneslo do svého životního prostředí spousty chemických látek, elektromagnetické záření a další vlivy, které působí na lidský organismus nepřetržitě ze všech stran. Velmi křehké mechanismy tvorby spermií jsou tak atakovány mnoha různými faktory, z nichž velkou většinu ještě neznáme, rozkrývají se postupně. Vypadá to tak, že si lidstvo uřezává větev samo pod sebou.

To jsou faktory, které jedinci těžko ovlivní. Co pro své reprodukční zdraví mohou mladí muži naopak udělat?
Především nekouřit, konzumovat alkohol přiměřeně, bezesporu žádné drogy, přiměřená fyzická zátěž. Současná převaha sedavého způsobu života bez jakéhokoliv sportu nebo tělesné aktivity opět vede k předčasnému zhoršení oběhových parametrů v organismu. Pak je to nadměrné vystavování se teplu. Saunování a horké lázně nejsou vhodné, stejně tak dlouhé sezení, například dlouhé cesty autem. To všechno jsou faktory, které k těmto problémům mohou přispívat.

Hovoříte o přiměřeném pohybu. Dnes velmi rozšířená cyklistika také nepatří mezi sporty, které andrologové jednoznačně doporučují.
Výrobci kol mě nebudou mít rádi, ale z mého pohledu není cyklistika nejšťastnější sport u lidí, kteří mají problémy s početím.

Milování na povel jen pro pořízení miminka je častý fenomén českých ložnic. A muži ztrácejí chuť. Jak z toho ven?
Z pohledu androloga je třeba odlišit případy, kdy problém spočívá v nějakém onemocnění nebo ve změněné hladině hormonů. Příčinou může být nízká hladina klíčového mužského pohlavního hormonu testosteronu nebo zvýšená hladina prolaktinu, který potlačuje sexuální pud. Pak zájem o sex skutečně opadá i u relativně mladých mužů. Po adekvátní léčbě se však tato porucha upraví. Ostatní příčiny jsou v kompetenci sexuologů.

 

15.11.2010 6:36 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist