Pomozte dětem pochopit život v souladu s přírodou

Vzdělávání dětí patří k hlavním prioritám rodičů. Láska k přírodě, péče o planetu, ochrana životního prostředí jsou všechno pojmy, které by si měly děti včas osvojit, chceme-li vychovat novou generaci s kladným vztahem k lidem, zvířatům i rostlinám. Pojďme se společně podívat na to, co můžeme našim nejmenším do budoucna předat. Hlavní je správné načasování a motivace.

pampelisky-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Od miminka do dvou let

Takhle malé děti vnímají svět hlavně podvědomě, není tedy na škodu začít využívat a rozvíjet jejich smysly právě s ohledem na přírodu kolem nich. Miminka se v raném věku nejvíce učí pozorováním na blízkou vzdálenost. K tomu intenzivně vnímají vůni, reagují na zvukové podněty a hmatem se seznamují s předměty.

Nejprve jim můžete začít opatrně nabízet a ukazovat voňavé kytičky, chrastící šišky, větší semínka, zvířata na obrázcích s poutavým vyprávěním a tak dále. Při procházkách budou určitě zvědavě pokukovat po potocích i loužích. Mohou vás pozorovat při péči o květiny doma, o domácí zvířata, ale také u třídění odpadků. Větší dítě už dobře vnímá, že se vše nehází do jednoho pytle. Vždy však dbejte na bezpečnost, obzvláště u těch nejmenších, co chtějí všechno chytat a „ochutnávat“.

Mladší školkové

Děti ve věku tří až čtyř let již mají spoustu otázek. Buďte trpěliví a snažte se jim už takhle malým vysvětlit, že každý strom má jinou šišku, každé zvíře žije v jiných podmínkách, že i louku obývá spousta zvířátek, a i když jsou malá, jsou v přírodě důležitá. Určitě vám budou chtít pomáhat při sázení zeleniny či okrasných květin.

Nechte je zasadit si svůj vlastní květináč, pomáhejte jim pak s následnou péčí, ale nebojte se nechat první zodpovědnost na nich. Vysvětlete jim, že zvířátka mají své potřeby, které je nutné respektovat. Také v tomhle věku je hlavní podíl vzdělávání ještě na vás. Vaše ratolesti vás mají za vzor a snaží se vás napodobovat. Uvědomte si, jakými činnostmi trávíte svůj čas.

Předškoláci

V předškolním věku už máme malé průzkumníky, a jak se říká, „rohlíkem je neopijete“. Nebojte se využít ekologická centra. Ať už se zúčastníte přímo speciálně zaměřených programů, které vedou zkušení lektoři, nebo se dětem budete věnovat vy a jako pomocníky využijete místní materiály, rozhodně se jedná o efektivně využitý čas.

Zapomeňte však na dlouhé povídání, raději ukazujte, zkoumejte, hrajte si. Zkuste sestavit hmyzí domeček, ptačí budku, navštivte dílničky. Možná vás při příští návštěvě mile překvapí, co všechno si malý posluchač zapamatoval. Doma pak společně kompostujte – jde to v bytě i na zahradě.

Čtěte také:

První stupeň

Všichni si jistě vzpomeneme, jak výrazně škola ovlivnila naše zájmy. Je jasné, že právě s výběrem školy si láme hlavu snad každý rodič. Kvalitních programů pro školy existuje dnes spousta a škola by měla tak trochu převzít vaši roli i co se týče dalšího ekologického vzdělání. Záměrně nepíši plně převzít, protože podpora a správné vedení by mělo vycházet vždy z rodiny. Není na škodu si předem zjistit, jakých programů se vámi vybraná škola zúčastňuje, zda pořádá přírodovědné vycházky, výlety do přírody, nabízí tematicky zaměřené kroužky, s jakými institucemi spolupracuje a podobně.

V tomto věku mohou děti například navštěvovat chovatelské kroužky pořádané v ekocentrech i na farmách, zúčastňovat se akcí pořádaných ochránci přírody, výstav… Vždy mějme na paměti, že nároky, které na děti máme, musí být přiměřené jejich věku a schopnostem.

Od druhého stupně přes pubertu až k dospělosti

Na druhém stupni a dále zjistíme, jak se nám celé vedení o zájmu o péči o naši planetu vlastně povedlo. Nemusíte doma mít zrovna vítěze přírodopisných olympiád, ale určitě vás potěší, když zjistíte, že děti toho o udržitelném rozvoji začínají vědět více než vy. A jistě se od nich rádi přiučíte novým poznatkům. Vždyť oni nám naslouchali tolik let.

5.6.2017 5:13 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist