Plodnost s věkem klesá

Neplodnost stoupá - Podle statistických údajů se neplodnost týká asi 5 – 8 % párů na světě, v hospodářsky rozvinutých zemích Evropy je to až 15 – 20 %. V souvislosti s odkládáním těhotenství do pozdějšího věku roste pravděpodobnost, že bude muset žena vyhledat pomoc v centrech pro asistovanou reprodukci.

Ženská plodnost 

Ženskou plodnost ovlivňuje kvalita a množství vajíček. Kvalita vajíček a vaječníkových funkcí klesá s věkem. Ženská plodnost se výrazně snižuje v průběhu deseti let, která předcházejí menopauze.I když může žena ve čtyřiceti letech menstruovat pravidelně, má výrazně nižší schopnost otěhotnět. Pro uhnízdění oplodněného vajíčka a udržení těhotenství je důležitá správná reakce dělohy na hormonální stimulaci. Ta může být u starších žen snížená. 

Riziko potratů stoupá s věkem

U starších žen je vyšší riziko spontánního potratu. Podíl spontánních potratů stoupá z 10 % okolo 30. roku na 34 % po 40. roce. Roste i pravděpodobnost, že vznikne plod s chromozomální odchylkou. 

S věkem roste pravděpodobnost postižení

U žen ve věku 30 - 35 let je o 5 % větší pravděpodobnost, že přivedou na svět postižené dítě než u ženy ve věku 24 –29 let. Ve věkové skupině 36 - 39 let je toto riziko již 10 %. Starší ženy mívají také častěji dvojvaječná dvojčata.

Pozor na genetické vady 

Zatím není objasněno, do jaké míry má věk vliv na plodnost u mužů. Pokročilý věk otce (obecně se považuje za rizikovější skupinu věk nad 45 let) je hlavně spojen s genetickými odchylkami, například achondroplasie (trpasličí vzrůst), polypoza střev, Marfanův syndrom (projevuje se vysokým vzrůstem a srdečními vadami), Apertův syndrom (kostní porucha zejména lebky a končetin), retinitis pigmentosa a osteogenesis imperfekta (porucha tvorby kolagenu projevující se zvýšenou lomivostí kostí). Svou roli hrají škodlivé vlivy prostředí.

Neodkládejme těhotenství 

Dvacetiletá žena při pohlavním styku 2 - 3 týdně má 25 % šanci na otěhotnění v jednom menstruačním cyklu, u ženy mezi 25 - 35lety tato pravděpodobnost klesá na 16 % a po 40. roce už jen na 5 %. Z toho vyplývá, že odkládání těhotenství do vyššího věku výrazně zhoršuje šanci na otěhotnění. 


Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené