ON - spermie, jejich kvalita a kvantita

Spermie jsou pohlavními buňkami muže. Tvoří se ve varlatech od puberty. Na rozdíl od uvolňování vajíček, které u žen končí v období menopauzy, není tvorba spermií ve stáří přesně ohraničena, muži mohou být v tomto smyslu plodní až do vysokého věku.Zdravá spermie se skládá ze tří základních částí – hlavičky, střední části a bičíku. V hlavičce je uložena genetická informace, střední část slouží k připojení bičíku a tvoří se v ní také energie pro bičík. Díky bičíku se spermie pohybuje.

Kromě zdravých spermií se ve spermatu objevují i spermie defektní, které mají chybnou velikost, tvar, počet bičíků a hlaviček, sníženou pohyblivost, atd. Procentuální zastoupení těchto spermií v ejakulátu spoluurčuje kvalitu ejakulátu.

Průměrné množství spermií v mililitru spermatu se v průběhu času snižuje. V roce 1938 činil průměrný počet spermií 120 mil/ml, v dnešní době je v mililitru ejakulátu průměrně 20 – 50 milionů spermií. Za dolní hranici plodnosti je považováno 20 milionů spermií v mililitru spermatu.


Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené