Těhulka LIVE! Veronika (5): O čem se nemluví

Neznám moc těhotných, které by to cítily stejně. Nebo to možná nepřiznají. Nejspíš se o tom nemá mluvit. Ale já to klidně řeknu. Chybí mi víno. Nalít si skleničku k dobré večeři. Cinknout si s Tomem po náročném dni v práci. Zaradovat se, když mají ve slevě naši oblíbenou značku – a rovnou nakoupit zásobu lahví. Tom naštěstí omezil vlastní spotřebu vína na minimum, takže mu závidím jen občas. To pak vždycky přivoním k jeho skleničce. Trochu si líznu. Ale to je vše. Víc si nedovolím. Víc mi Ty, dítě naše, nedovolíš.

Vyzkoušela jsem už všechny náhražky. Nejjednodušší bylo sáhnout po nealkoholickém pivu. Mám sice mnohem raději víno, ale říkala jsem si, že za zkoušku nic nedám. Dopadlo to mizerně. Jen když o tom teď píšu, začíná se mi navalovat. Ten divný zápach. A pachuť, co zůstává na patře. Nejsem masochista, takže nikdy víc.

Pak přišlo na řadu nealkoholické (správně bych měla napsat dealkoholizované) víno. Na českém trhu je od roku 2003. A než jsem otevřela svou první láhev, zjistila jsem následující výhody: v porovnání s alkoholickým vínem obsahuje jen třetinu kalorií, není předražené (láhev kolem 120 korun), má pozitivní vliv na cévní systém (podobně jako alkoholické víno totiž obsahuje fenoly, které mají antioxidační účinek – aspoň to teda tvrdí výrobce). Dvě nevýhody jsem ale přeci jen našla: nedá se koupit všude. Ovšem když víte, kam zajít, tak to není nepřekonatelný problém. Druhá je ale trochu podstatnější: není to víno. Základem nápoje je sice klasické víno, ze kterého je pak speciální metodou ve vakuové komoře odstraněn alkohol. I když však výrobce tvrdí, že rozdíl nepoznáte, moje patro oponuje. Vyzkoušela jsem bílé, červené i vermut (ten byl mimochodem nejblíž reálné chuti). Každá další vyzkoušená láhev mě utvrzovala v jednom: dobrý, ale víckrát nemusím.

Spíš než jako doplněk k jídlu – a tedy rovnocenná náhražka SKUTEČNÉHO vína – bych řekla, že může mít společenský efekt. Tedy, pokud se chcete cítit příjemněji třeba na nějaké oslavě ve společnosti, kde všichni pijí. U mě to aspoň tak funguje. A baví mě to. Cinku si raději s nealko vínem v hezké skleničce na víno než s džusem v obyčejné „šťávové“ sklenici. Když se na něco u stolu připíjí panákem, naliju si klidně do malé skleničky vodu a vesele se zubím na své přiopilé spolustolovníky (nebo se s nimi trumfuji, kdo vypije víc panáků – v mém případě samozřejmě vody). Lepší než rozpačité situace, které při „štrngání“ můžou nastat: „No, Veru, tak tebe vynecháme,“ doprovázené sklopením očí, případně únikový manévr a snaha vyhnout se kontaktu úplně. Baví mě se bavit a alkohol k tomu nepotřebuji. Tyhle nealko rekvizity mi ale pomáhají lépe splynout s pařícím, pijícím, divočícím davem.

Čemu jsem ale přišla na chuť, to je nealkoholický sekt. Dá se sehnat mnohem jednodušeji a je vážně dobrý. Na vánoční svátky i Silvestra jasný favorit. Jdu si teď bouchnout „ to svoje šáňo“ a přeji všem: Krásný rok 2013!

Tak zatial. Vaše V.

Veronika právě prožila 17. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476599443079971.jpg

Naše těhulka LIVE! Veronika užívá Femibion. Přečtěte si více o kyselině listové.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist