Důležitost péče o zuby v těhotenství

Nastávající maminka by v těhotenství měla myslet nejen na své nenarozené miminko, ale také i na kvalitní péči o své zuby. Ačkoliv péče o zuby je součástí každodenní hygieny, je třeba zvýšit pozornost v tomto období.

Budoucí maminka by měla být v době těhotenství při návštěvě dentální hygieny poučena, jak velký vliv má stav její dutiny ústní na porodní váhu a zdraví novorozence. Zánět v dutině ústní matky, ovlivňuje krevní řečiště v celém těle, kdy přítomnost nežádoucích bakterií ubližuje matce i plodu.

Důležitá je preventivní prohlídka u stomatologa, její provedení by mělo být zaznamenáno v i v těhotenském průkazu. Obvykle platí pravidlo, že návštěva zubního lékaře by měla být co nejdříve, jakmile žena zjistí, že je těhotná. V případě, že je potřeba ošetření kazů, je nejvhodnější druhý trimestr. V posledním trimestru bývá ošetření na zubním křesle nepohodlné a je hůře snášeno.

V prvním trimestru ženy obvykle provází těhotenská nauzea, pocit nevolnosti a zvracení. Časté zvracení je v období těhotenství zcela běžné, má však negativní vliv na stav chrupu. Zubní sklovina je narušována častým působením žaludečních kyselin, zuby jsou tzv. leptány kyselinou, jsou tak citlivější a riziko zubního kazu se zvyšuje. Důležité je vědět, že leptaná sklovina změkne a čištění zubů je v tuto chvíli nežádoucí, neboť následným čištěním můžete poškodit sklovinnou strukturu. Proto ústa bezprostředně po zvracení vždy vyplachujeme fluoridovou ústní vodou, např. ORALFLUX Original, nebo ORAFLUX Fresh s optimálním obsahem fluoridů a xylitolem, které významně působí proti vzniku zubního kazu.

oralflux_3.jpg

Zuby se doporučují čistit nejdříve 30 minut po skončení zvracení měkkým kartáčkem a vhodnou fluoridovou zubní pastou, která je nedílnou součástí péče o zuby. V boji proti zubnímu kazu jsou důležité pasty s obsahem fluoridu a xylitolu. Fluoridy mají kariostatický (protikazový) účinek, remineralizují počáteční kazivé léze skloviny, snižují citlivost zubů, zamezují tvorbě bakterií. Xylitol je přírodní sladidlo s antibakteriálním účinkem. Fluoridy a xylitol vzájemně brání vzniku zubního plaku, a tím významně působí proti vzniku zubního kazu. Švédské zubní pasty a ústní vody ORALFLUX tyto požadavky splňují.

U těhotných žen se může zvýšit krvácivost dásní – částečně se na tomto stavu podílí hormonální změny v gravidním organismu, vždy je však primární příčinou přítomnost plaku. Podle odborníků může být zánět dásní v těhotenství příčinou závažných problémů, např. pokud jde o riziko předčasného porodu. V těhotenství dásně krvácet mohou, ale také vůbec nemusí. Stav dásní a zubů se odvíjí od péče o dutinu ústní, ještě před otěhotněním. Nedůsledná péče o zuby a dásně spolu s hormonálními změnami (zvýšená hladina hormonu hCG) mohou vést ke zvýšené krvácivosti dásní a akutnímu zánětu. Krvácející dásně nastávající maminku od řádného čištění odrazují. Přesto je třeba stále nezapomínat na každodenní péči, která zahrnuje čištění zubů minimálně dvakrát denně, výplach fluoridovou ústní vodou v případě zvracení i preventivně, používání mezizubních kartáčků a nití.

Vhodným doplňkem pro celodenní péči o zuby jsou žvýkačky, které zvyšují produkci slin, omývají zuby a rychleji vyrovnávají pH. Díky unikátnímu složení fluoridu a xylitolu žvýkačky ORALFLUX doplňují zubní pasty a ústní vody a zajišťují tak účinnou péči proti vzniku zubního kazu po celý den.

oralfloux_2.jpg

Mějte krásné a zdravé zuby v tomto šťastném období.

Dana Tichotová, DiS.
Vedoucí a školící specialista ARBES+ dentální hygiena

 

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist