Doporučení Evropské komise pro těhotné a kojící ženy

Znáte doporučení Evropské komise pro těhotné a kojící maminky? Přijímat potravou omega-3 polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), které představují příjem min. 200 mg DHA (kyselina dokosahexaenová) denně! To představuje zařazení do jídelníčku maminky min. 3 porce ryby týdně!

DHA (dokosahexaenová kyselina, omega-3 polynenasycená mastná kyselina) patří mezi esenciální (nepostradatelné) mastné kyseliny, které člověk získává potravou (čerstvé mořské ryby). Ovšem v našich středoevropských podmínkách se ryby vyskytují v běžném jídelníčku mnohem méně, než by bylo vhodné. DHA má význam pro činnost mozkových a nervových tkání a funkci sítnice očí. Význam DHA pro novotvorbu těchto tkání je tak velký, že během těhotenství a následně i kojení dochází k výraznému poklesu této látky. I mnohé studie prokazují prospěšnost DHA na dítě a průběh těhotenství. Například sledování lepšího mentálního vývoje u čtyřletých dětí, jejichž maminky užívaly během těhotenství a kojení DHA.

Kyselina listová patří mezi vitaminy skupiny B a na rozdíl od DHA, se běžně vyskytuje v listové zelenině. Při pestré stravě, obsahující dostatek zeleniny, máme zaručený určitý příjem kyseliny listové. Avšak její potřeba během těhotenství a kojení je mnohem vyšší. V tomto období kyselina listová přispívá k optimálnímu růstu plodu a je nezbytná pro jeho správný vývoj. Její nedostatek u těhotných žen se dává do souvislosti s vyšším výskytem vývojových neurologických vad u novorozenců. Potřeba v organismu je natolik důležitá, a to nejen v období těhotenství, že úřad pro potraviny a léky (v USA), již od roku 1998, požaduje přidávání kyseliny listové do cereálních produktů a mouky.

Kombinace DHA a kyseliny listové zajistí pro matku a dítě maximum v období plánovaného mateřství, těhotenství a kojení. V praxi to pak pro dítě znamená příznivý vliv na jeho vjemové funkce, duševní schopnosti a zrak. Pro matku tato kombinace představuje podporu úspěšného dokončení těhotenství a zajištění psychické pohody. Přípravek FolGravid® doplní zvýšenou potřebu zmiňovaných látek. Navíc DHA v přípravku je vyrobena z kvalitního rybího oleje s garancí obsahu a čistoty, což je maximálně bezpečné pro matku a dítě. Více info na www.folgravid.cz

Tento článek je komerční prezentací.

7.6.2010 4:55 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist