Zuby také zažívají jiný stav

S nadsázkou lze říct, že těhotné můžou být i zuby. Tedy konkrétně řečeno, ústní dutina je náchylnější k různým ne příliš příjemným změnám a problémům.

Podle některých studií trpí každá druhá žena v těhotenství záněty v ústní dutině. Většinou však jde o ty, které měly potíže s dásněmi už předtím, v jiném stavu se přihlásí znovu a intenzivněji. Může se zdát, že jde o nepříjemnou banalitu, ovšem pokud se infekce rozjede, zůstane neošetřená, tak to může mít vážný dopad. Stejně tak chronická bolest zubů může dokonce zvyšovat riziko předčasného porodu.

Zvracení zuby „rozhodí“

Hormonální smršť provázející těhotenství zasáhne i dásně, které přemrštěně reagují na zubní plak. Výsledkem jsou časté záněty dásní a jejich krvácení. O zanícené dásně je potřeba včas a důsledně pečovat a zabránit mikrobům, aby škodily. Také s ošetřením zubního kazu by se nemělo otálet. Další problémy může způsobit časté zvracení v prvním trimestru. Kyselé žaludeční šťávy jsou agresivní a invazivně působí na zubní sklovinu. Zuby se stávají citlivější na studené a teplé, občas mohou až nepříjemně zabolet.

Vrtačka je dovolená

Ideální je zajít si k zubaři a dát si chrup do pořádku ještě opřed těhotenstvím, v době, kdy dítě plánujeme. Ideál ale bývá často nedosažitelný a k zubaři se zpravidla nikdo s nadšením nehrne. V těhotenství však není dobré hodit prohlídku za hlavu. Doporučená je v druhém trimestru, kdy je pro ni maminka v nejlepší kondici. Běžné zubařské zásahy jako plombování zubů se dají provádět po celé těhotenství. Také podávání anestetik není vyloučené, ovšem lékař musí zvážit, kdy a jaká. Pokud je nezbytný rentgen, tak se musí chránit břicho ženy olověnou zástěrou, která zachytí radiaci. Nějaké komplikovanější zákroky, jež vyžadují opakovanou návštěvu lékaře, jako je třeba náhrada chybějícího zubu, se vyplatí odložit.

Čtěte také:

Někdy je lepší jen vypláchnout

Zubní hygiena by se v těhotenství neměla „odfláknout“, ale naopak by měla být ještě pečlivější než předtím. Ale v jistých případech je potřeba přibrzdit. Třeba čištění zubů ihned po každém zvracení jim nesvědčí. Kyselina ze žaludečního obsahu totiž okamžitě začne naleptávat sklovinu a „rajbováním“ kartáčkem ji ještě víc poškodíte. S čištěním zubů by to v takové situaci mělo být podobné, jako když sníme třeba grapefruit. Doporučuje se minimálně 15 minut počkat a mezitím si dokonale vypláchnout ústa vodou.

Malý kartáček, menší trápení

Nepodceňujeme ani druh a tvar zubního kartáčku. Měl by být výhradně měkký kvůli krvácivosti dásní a s co nejmenší ploškou s vlákny. To platí hlavně pro ženy trpící silnými žaludečními nevolnostmi. I kartáček totiž dokáže snadno vyvolat dávivý reflex. Pasta by měla být s fluorem (od 1500 do 5000 ppm), možná spíš bez výrazné příchuti, která by mohla být zvlášť pro ženy v 1. trimestru nepříjemná. Vyplatí se i zubní voda s fluorem a bez alkoholu.

Zuby je dobré si čistit pokud možno po každém jídle a sladké nápoje nahradit vodou. Sice už dávno neplatí „jedno dítě, jeden zub“, ale to neznamená, že by zuby v těhotenství nedokázaly vystrčit drápky.

27.3.2017 1:27 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist