Operace očí v těhotenství nemusí být problém!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste na operaci šla. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

7-shutterstock_262898927-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Mnoho nastávajících maminek slýchává, že by měly operaci očí rozhodně plánovat až dlouho po porodu. Je sice možné, že těhotenství i samotný porod mohou zapříčinit, že se vidění dočasně zhorší, nicméně tento stav je velice individuální.

Konzultace s lékařem jsou základ

Za zhoršeným stavem vašeho vidění okamžitě nehledejte těhotenství. Důležité je především zajít si na preventivní prohlídku k očnímu lékaři, který váš stav bude sledovat před početím i po něm a který jediný může určit, kde vaše obtíže vznikly.

V souvislosti s očima bývá občas problémový samotný porod a je přitom úplně jedno, jakou cestou rodíte – tedy jestli přirozeně nebo císařský řezem. Oči se totiž v těhotenství o kapku zvětší stejně jako všechny ostatní orgány. V důsledku toho se může dočasně zhoršit vidění do dálky.

„Krátkozrakost se vlivem rozbouřených hormonů zhoršuje v průměru až o ¾ dioptrie,“ upozornila Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize, a dodala, že ve většině případů se po porodu vada vrací do původních mezí, proto není třeba podléhat panice.

Pokud trvají obtíže déle, vyčkejte až do konce šestinedělí. Vaše hormony se musí pořádně zklidnit, proto jim dejte čas. Pokud absolvujete před těhotenstvím laserovou korekci vaší oční vady a po něm se vám vidění trvale zhorší, využijte možnost reoperace.

Čtěte také:

Operace jako prevence? Ano!

Pokud trpíte krátkozrakostí, je možné, že pro vás bude operace oka v průběhu těhotenství dokonce nutností! Kromě potřeby korekce zraku mívají totiž středně a silně krátkozrací lidé také méně kvalitní sítnici. V těhotenství je sítnice ještě více zatížená, proto je potřeba zjistit, jestli v ní nejsou trhlinky, které by při porodu mohly eventuálně vést k odchlípnutí sítnice a tím vážnému poškození zraku!

„Trhlinky v sítnici je možné během těhotenství ošetřit laserem, aby k odchlípení nemohlo dojít. Tento zákrok je maximálně šetrný a těhotenství nijak nezatěžuje. Pak je zrak maminky v bezpečí a my jí můžeme dát potvrzení pro gynekologa, že z očního hlediska jí v přirozeném porodu nic nebrání,“ vysvětlila primářka.

24.11.2023 5:36 | autor: Redakce Babywebu.cz | zdroj: Odborným garantem článku je MUDr. Lucie Valešová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist