20 osvědčených způsobů, jak uklidnit plačící dítě

Každý rodič, jehož dítko propukne v srdcervoucí pláč, by dal cokoliv za informaci, která by vedla k utišení malého křiklouna. Pokud si také občas se svým plačícím potomkem nevíte rady, možná vám pomůže některá z těchto osvědčených rad zkušenějších rodičů.

jak-uklidnit-placici-dite-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Hlavními důvody, proč miminka pláčou, jsou zpravidla hlad, únava nebo nepohodlí, ať už kvůli mokré plence, prostředí, ve kterém se nachází nebo jim jen zkrátka chybí vaše blízkost, teplo vašeho těla. Trápit vaše dítko může i nadýmání a koliky nebo rostoucí zoubky. Na každou z těchto „bolístek“ ale existuje nějaký „lék“. Jak tedy zklidnit dítko, které ač nasycené a přebalené stále pláče?

1. Jednou z možností je „kyblíčkování“. Při koupání má dítě pocit, že je zpátky v děloze, což je pro něj velmi uklidňující a uvolňující.

2. Můžete dát do postýlky svého dítěte například své tričko. Vaše vůně, jemu tolik známá, ho dokáže uklidnit a dát mu pocit bezpečí.

3. Ať se konejšení uplakaného potomka chopí tatínek. Některé maminky říkají, že tatínek je král, pokud jde o utišení dětí. Možná za tím jsou jeho silné paže a hlubší hlas, v každém případě to funguje.

4. „Našeho malého dokázalo uklidnit jen pomalé rytmické poplácávání po plence,“ dělí se o svou zkušenost maminka Jarka.

5. „Přítel mi řekl, ať naší malé jemně třu čelo, zejména mezi očima. Velmi pomalu a lehce. Na něj to prý kdysi fungovalo. A opravdu. Za chvíli se zklidnila a začaly se jí zavírat oči,“ říká maminka Helena.

6. Někdy stačí i jemné pohupování při chůzi a naprosté ticho, umocněné chůzí v tmavší místnosti.

7. „Nám se ukázal jako nejlepší způsob uklidnění držení dcery v náručí a mluvení k ní tichým, jemným hlasem. Je jedno, co jsme povídali, ale muselo to být potichu. Občas také pomohlo lehké poklepávání na plenku. Myslím, že jí to připomínalo tlukot mého srdce, když byla ještě v bříšku,“ přidává svou zkušenost maminka Bára.

8. Některému dítěti vadí i hluk a je jedno, jestli hovory lidí v místnosti, z televize nebo z jeho zvukové hračky, kterou mu v domnění, že jej zklidní, umístíte nad postýlku. Že dítko potřebuje naopak naprostý klid a ticho poznáte podle toho, že odvrací hlavu a křičí. Zajistěte mu tedy ticho a uvidíte, že přestane plakat a usne raz dva.

9. Za vyzkoušení také stojí změna prostředí. Doma dítko pláče, ale jen s ním vylezete na čerstvý vzduch, usne jako dudek. Když tedy není k utišení, dejte ho do kočárku a „zaparkujte“ na zahradě nebo na balkoně. Samozřejmě pod dohledem.

10. Uklidňující účinky má také masáž nožiček. V jedné ruce držte nožičku dítěte a palcem druhé ruky masírujte jeho chodidlo proti směru hodinových ručiček. Začněte na špičce u palce a postupujte krouživými pohyby k patě.

11. „Já se vždycky usadím do křesla, pár minut se s malou v náručí houpu, občas se projdu po místnosti a u toho ji hladím po zádíčkách. Většinou to zabere a uklidní se,“ říká maminka Karla.

12. Někdy ke zklidnění nervózního ubrečeného dítka stačí opravdu málo. Zhasnout světla.

Čtěte také:

13. Tělo na tělo, další jednoduchý a krásný způsob, jak utišit plačící dítě. Při tělesném kontaktu se uvolňují hormony oxytocin a prolaktin, které napomáhají k celkové pohodě dítěte a samozřejmě také matky či otce.

14. „Na našeho malého synka vždycky zabralo koukání z okna. Jakmile začal brečet, vzal jsem ho do náruče a honem k oknu a povídat a ukazovat. Na cokoliv, na stromy, na ptáčky, na psa… A bylo po pláči,“ radí tatínek Pavel.

15. Tatínek Daniel na to šel jinak: „Když už všechno selhalo, začal jsem se chovat jako cvok,“ směje se. „Začal jsem vydávat nejrůznější zvuky, dělat obličeje a máchat kolem sebe rukama a pláč v tu ránu vystřídal pobavený výraz: Co je tohle za blázna? Takže někdy stačí jen ty naše malé křiklouny rozptýlit a oni zapomenou, proč vlastně začali brečet,“ dodává.

16. „Nám pomáhal tanec a broukání do ouška. Doslova zázraky s naším synem dělal Bob Marley,“ směje se tatínek Martin. „S ním jsme přečkali koliky i zoubky.“

17. „Když jsem chtěla, aby se dcera zklidnila a přestala brečet, zapnula jsem fén a byl klid,“ přidává svůj tip maminka Katka. Takzvaný „bílý šum“ zabíral i na synka maminky Radky. „Malého vždycky uklidnilo, když jsem pustila vodu.“

18. Na bolavé dásně zase pomůže obyčejná okurka. Pěkně ji vychlaďte a dejte dítku „kousat“.

19. Když vaše dítko trápí kolika, vyzkoušejte teplou lázeň, masírujte bříško olejíčkem a „jezděte na kole“. „Náš malý hodně trpěl na prdíky. Vždycky jsem ho položila na záda a cvičila mu nožičkama, jako by jezdil na kole. Během chvilky se mu bříško uvolnilo a přestal plakat,“ přidává svou radu maminka Tina.

20. Spousta rodičů po celém světě si chválí i metodu pediatra Dr. Harveye Karpa. Miminko pevně zavinete, přetočíte na bok nebo na bříško a uklidňujete jej tišícím zvukem „ššššš“ přímo do ouška. Nakonec přidáte houpavý pohyb, a když se miminko uklidní a přestane plakat, můžete jej přiložit k prsu a celý proces uklidnění je tak dokonán. Názornou ukázku naleznete ve videu.

Důležitá je ovšem také pohoda rodičů. I když je velmi těžké zůstat v klidu, zatímco vaše dítě pláče, celé situaci to hodně pomůže. Když budete nervózní a naštvaní, dítě to vycítí a dostanete se tak do začarovaného kruhu plného slz.

20.4.2020 6:00 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist