Chcete vědět, co se vám vaše miminko snaží „říct“? Rozšifrujte jeho signály

I nejmenší miminka s námi komunikují. Jen mají velice omezenou paletu komunikačních prostředků. Proto je důležité vnímat všechny signály, které k nám vysílají. Patří k nim mimika, pláč, ale i tzv. stresový reflex.

signaly-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Děti se rodí se schopností vyjádřit několik druhů emocí včetně úzkosti a pohody. Když je umíme přečíst a řešit, významně to posílí pouto mezi dítětem a rodičem. Ne všechny děti však vysílají stejné signály, obvykle jsou ale velmi podobné,“ tvrdí emeritní profesorka psychologie na kalifornské univerzitě Linda Acredolo, Ph.D., tvůrkyně dětské znakové řeči.

I když to s rozpoznáváním jednotlivých signálů miminka mají náročnější maminky prvorodičky, i těm, které už rodily, může následující vysvětlení miminkovského chování pomoci.

Co prozradí pláč miminka

Trvá i několik týdnů až měsíců, než se naučíte rozeznávat jednotlivé druhy pláče, i ten se totiž vyvíjí. Miminko pláče jinak, když je hladové, a jinak, když je nemocné, má bolesti nebo je počurané či jinak nespokojené.

Než se dítko naučí první slůvka, je pláč jediným způsobem jeho komunikace s vámi, proto ho neignorujte. I když vám pláč a křik vašeho drobečka nedělá vůbec dobře, nebuďte nervózní, rozladěná, ale raději se snažte s klidem a rozvahou přijít na to, proč pláče.

V první řadě se postarejte o běžné potřeby svého děťátka. Je nakrmené? Přebalené? Dopřáváte mu dostatečně svou teplou náruč? Pokud ano a stále pláče, je nutné hledat příčinu jinde. Pronikavý, rázný a neutuchající pláč může být známkou bolesti a onemocnění, proto je v tomto případě na místě navštívit pediatra, aby překontroloval zdravotní stav miminka a našel příčinu.

Po pár týdnech s miminkem už většina maminek rozezná pláč, který znamená akutní hlad, od pláče unaveného dítka. A věřte, že bezpečně rozeznáte pláč, kdy vaše miminko něco bolí.

I miminka používají mimiku

I ty nejmenší děti nám mohou mnohé říci mimikou. Problém je ale v tom, že to rodiče často přehlížejí. Měli byste vědět, že pokud od vás dítě odvrátí tvář, potřebuje pauzu od očního kontaktu s vámi. Někdy je neklidné, působí až nervózně a tvrdohlavě odvrátí hlavu. Začne si hrát s prsty na rukou a nohou nebo začne plakat. A to všechno jen proto, aby přerušilo kontakt s dospělou osobou.

Tyto projevy můžeme vidět například ve chvíli, kdy se kolem jeho postýlky nebo kočárku nahromadí návštěva či známí, kteří chtějí děťátko vidět. Nebojte se upozornit na to, že děťátko se necítí dobře a chraňte ho před zbytečnými stresy tohoto druhu. Nechte ho, ať si odpočine, a trpělivě počkejte, dokud se opět neobrátí tvářičkou k vám.

Úsměv jako další komunikační nástroj

První skutečný úsměv můžete u svého miminka spatřit ve věku 6 až 8 týdnů. Podle odborníků jsou úsměvy v raném věku signálem fyzické spokojenosti a může je vyvolat pocit nasycení či zabalení do teplého ručníku po koupání.

Brzy se však děťátko začne usmívat i v momentě, kdy se k němu přiblíží někdo blízký nebo když ho vezmete do náruče. Nezapomeňte ho pokaždé v usmívání povzbudit vlastním úsměvem.

Sevřené pěstičky

V době, kdy už děťátko otevírá dlaně, mohou sevřené pěstičky signalizovat hlad. Po nakrmení se zase uvolněně otevřou.

Když se práší do očí

Zkušené maminky už velmi dobře ví, že když si děťátko tře oči nebo uši, je unavené. Naše babičky tomu říkaly, že se práší do očiček.

Na pozoru se ale mějte v případě, když si dítko ouško chytá, je plačtivé a má zvýšenou teplotu. Může jít o zánět středního ucha. V tom případě vyhledejte co nejdříve lékaře.

Čtěte také:

Pozor na stresový reflex

Pro malé děťátko jsou stresující i některé běžné situace a okolnosti (hlasité zvuky, jasné světlo, nečekaný dotek). Že se něco přihodilo poznáte tak, že miminko doširoka roztáhne či spíše rozhodí ručičky a nohy, které vzápětí stáhne zpět a pláče.

Po tomto „zážitku“ je důležité děťátku vytvořit příjemné prostředí, podobné tomu, jaké mělo v děloze. To znamená tlumený zvuk, tlumené světlo a pocit teplého objetí, kterého dosáhneme například zavinutím. Tento reflex vymizí zpravidla ve věku 3 až 6 měsíců.

Napodobování maminky

Ve stejném věku také děti napodobují vaše výrazy, emoce, zejména překvapení, strach a smutek. Takže pokud vám vaše děťátko připadá úzkostlivé, smutné, je potřeba se zamyslet nad tím, zda za jeho chování nemůžete vy sama.

Později začne na vaše výrazy reagovat i jinak. Například výraz úzkosti a strachu u maminky vyvolá úzkost i u něj a začne plakat. Důležité je uklidnit nejen jeho, ale především sebe. V případě, že jste z nějakého důvodu opravdu hodně vystresovaná, raději dítko na chvilku odložte do postýlky nebo svěřte jiné blízké osobě a odpočiňte si. Protože když bude klidná a usměvavá maminka, bude takové i její děťátko.

7.2.2024 5:56 | autor: Petra Frajová | zdroj: najmama.sk, Odborná stanoviska poskytla emeritní profesorka psychologie na kalifornské univerzitě Linda Acredolo, Ph.D., tvůrkyně dětské znakové řeči.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist