Anitčina bezdudlíková metoda

MIMI LIVE! ANITA Už před porodem jsme s Tomem nahlédli do kuchyně různých moderních metod a přístupů k péči a výchově miminka. V týdnu respektu k porodu jsme navštívili přednášku pro rodiče a nestačili jsme se divit.

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


Co je IN

Překvapil nás například návrat látkových plenek a jejich velká oblíbenost. Doteď si pamatuji, jak to u nás v koupelně smrdělo, když máma před praním namáčela plíny o osm let mladší sestry. Vždycky, když jsem přišla ze školy, tak žehlila. Pračka jela (v mých osmiletých očích) téměř nepřetržitě. A šňůry na prádlo byly pořád plné těch bílých bavlněných obdélníků, které se musely vždy po usušení ještě speciálně protřepat a povytahovat v ruce. Praní – žehlení – kočárkování. To byla mateřská na začátku 90. let.

Teď ty ženy, které se vrací (byť v modernějším provedení) k látkovým plenkám, obdivuji. A trochu se jim divím. A raději si ani dopodrobna nezjišťuji všechny výhody „látkování". Vím totiž, že na to nemám. Už teď mi připadá, že pořád peru a žehlím. A nechci se okrádat těmito domácími pracemi o čas víc, než je nezbytné. Raději si pohraji a popovídám s Anitkou. Abych to Anitčinu zadečku trochu vynahradila, přestala jsem aspoň používat vlhčené, chemií napuštěné ubrousky. Buď ji umyju čistou vodou, nebo speciálním přírodním olejíčkem smíchaným s vodou a naneseným na suchý ubrousek.

A v souladu s heslem: „Spokojená matka – spokojené dítě" jsem zavrhla i další zajímavou (a obdivuhodnou) metodu. Takzvanou „bezplenku". Bezplenková komunikační metoda funguje. Viděla jsem to na vlastní oči na přednášce, a dokonce znám osobně dvě maminky, které ji své děti úspěšně naučily. Respekt. Ale u nás si to zase moc nedovedu představit. Třeba v zimě na procházce. Nebo v noci. Byť nejsem úplně zasvěcená do jejích tajů, ani jeden přístup (sledovat, až dá dítě znamení, nebo naučit dítě vyměšovat v určité časy a na „pokyn") mi není úplně blízký.

Řády – neřády

Možná je to tím, že jsme s Tomem spíš chaotičtí a spontánní. Někdo by řekl nedisciplinovaní. Prostě neumíme (nebo spíš když nemusíme, tak nechceme) moc dodržovat nějaký řád. Sledovat, časovat, počítat. Můj Tom je dokonce podle mě ještě víc „rozevlátý" než já. I když by to od matematika nikdo nečekal. Takže kdo nás nezná, přičítá naši rodinnou nedisciplinovanost mně. A musím přiznat – ani já nemám nějakou přísnou systematičnost v krvi. Spíš než rozvrhy se raději řídím intuicí a pocity. A dělat rodinného drába, který si klepe na hodinky: „teď jdeme jíst", „teď musíme Anitku vykoupat" a podobně, se mi tedy rozhodně nechce.

A tak to u nás podle toho vypadá. Jednou koupeme v sedm, jednou v devět. I my jsme samozřejmě absolvovali pár pokusů o spací rituál složený z několika kroků provedených v přesně danou hodinu.

Koupání (Anitka začíná řádit ve vodě a ožívá) – Masáž (Anitka kope nohama a mává rukama, většinou ani masáž nedokončím) – Kojení (Anitka poctivě pije, ale při sebemenším šramotu se odtrhne a kouká, co se kolem děje) – Kolotoč nad postýlkou (Anit sleduje létající medvídky, světla a stíny, které kolotoč kreslí na stropě, mává rukama a debatuje. Po deseti minutách ji monotónnost celé hračky přestane bavit a hlasitě se začne dožadovat změny) – Spaní (to aspoň mělo následovat, ale jak je zřejmé z předchozích kroků, šance na usnutí je v tento okamžik nulová).

Jediný, kdo padá únavou, jsme my s Tomem. Takže jsme se vzdali složitého rituálu a začali uspávat podle citu. Obvykle to vypadá tak, že je malá s námi dole v obýváku a spávat chodíme všichni tři naráz. Jedinou uspávací konstantou zůstalo prso na dobrou noc. Dlouhé (někdy předlouhé) dumlání až do úplného usnutí. No a s tím souvisí i naše – tedy vlastně Anitčina – metoda.

Guma není prso

Jednu metodu se nám totiž přeci jen do výchovy podařilo zařadit. „Bezdudlíkovku". Ne, že bychom na tom měli nějaký podíl. Právě naopak. Dudlík se snažíme Anitce vnutit od jejích dvou měsíců (dřív jsme ho dávat nechtěli kvůli možnému negativnímu vlivu na kojení). Jenže Anit dudlík nechce. Když má dobrou náladu, tak si se šidítkem hraje. V horším případě ho vystrkuje jazykem, nesouhlasně mručí nebo se rovnou pozvrací. Abychom viděli, jak je ten dudlík hnusný.

Už jich máme doma sedm. Latexový, kaučukový, silikonový. Různě tvarované. Ničím ji ale neošálíme. Prso je prso. A právě podle toho vypadá i naše noční uspávání. Každý večer strávím minimálně půl hodiny v posteli s tou mojí kráskou přicucnutou na bradavce. Po fázi odtrhávání se a sledování okolí přichází útlum a nakonec spánek, ale trvá to! Bez dudání večer neusne. Náhražky neakceptuje.

Zkoušeli jsme i látkový „usínáček", plínu, různé hračky od plyšáků po kousátka, dokonce i prsty. Funguje jen prso. Ne, že by mi to vadilo. Kdy jindy v životě se budu se svou dcerkou v tak těsném a intimním kontaktu válet v posteli? Vlastně jsme si na tento způsob usínání té naší svéhlavičky zvykli a v tomto ohledu by nám bezdudlíkovka až tolik nevadila. Dokonce někdy pocítím i záchvěv hrdosti, když mi ostatní maminky s dudajícím dítkem na rukou závistivě říkají: „Taky jsme to chtěli zvládnout bez dudlíku. Jenže jsme to nevydrželi. Jak to jen děláte?" Cha. Kdyby tak věděli...

Jenže bezdudlíkovka má ještě jeden háček. Anitka totiž nechce ani lahvičku s odstříkaným mlékem. Začali jsme ji zkoušet krmit kvůli mé józe. Obvykle mi totiž trvá přesně tři hodiny, než se vrátím domů. A malá je někdy hladová dřív. Nebo nenačasuji přesně kojení na dobu mého odchodu. A pak nastávají Tomovi horké chvilky. Zatím každé Anitčino hladové mňoukání zvládnul naprosto bravurně a zabavil ji, dokud jsem nepřišla. Lahvička by ale aspoň snížila adrenalin v mé krvi a rychlost auta při mé cestě z jógy domů. Se srdcem až v krku pokaždé vběhnu do bytu zpocená víc než ve na 42 stupňů vyhřátém cvičícím sále. No, jenže savička na lahvičce (byť máme zase několik druhů) je asi stejně nechutná jako dudlík.

A mléko je nejspíš taky nějaké divné. Přestože jej odstříkám minutu před našimi krmícími pokusy, Anitka svým chováním říká: „tohle teda rozhodně ne!" Plive jej všude kolem, a když náhodou něco spolyká, dostane se jí do bříška zároveň spousta vzduchu. Zatím se nám ji podařilo napojit jen jednou – teď o víkendu. Anitka už byla polosytá z kojení a zrovna v ten moment přijala lahvičku jako nějakou zábavnou hru a trochu mléka jakoby mimochodem vypila. Že by se blýskalo na lahvičkové časy?

Tip redakce: Jak dokrmovat a nezkazit si kojení

Možná je to ale Anitčin způsob, jak říct: „Mámo, nikam nechoď!" Neboj, Anýzku, pro tebe tu budu pořád. Navíc teď čtu knihu o rané citové vazbě od Johna Bowlbyho (podobnou literaturou mě zásobují mí rodiče – psychologové), která mi jen potvrzuje to, co cítím. A co práce, o které jsem pořád tvrdila, že je super? A že se dá dělat i při miminku? A že se brzo aspoň částečně vrátím do procesu? To je na delší článek – snad se k němu brzo dostanu. Momentálně je ale mým světem Anitka a Tom.

A ještě to svádí na mimino...

Na závěr dnešního předlouhého článku se nemůžu nepodělit o jednu vtipnou historku. Jdu s Anitkou do obchodu. Na jezdícím pásu přede mnou stojí mladý páreček. Tipuji jim kolem dvaceti. Najednou si Anitka nahlas uleví. Za ten zvuk by se nemusel stydět ani dřevorubec, který poobědval talíř fazolí. Pár se na mě otočí. Mladý muž znechuceně nadzvedne obočí.

Podívám se významně na Anitku a pro jistotu žertovným hlasem dodám: „No, Anitko. To dělá dáááma?" Oba se po sobě podívají, ona se nesouhlasně mračí. Něco si šeptají. Zaslechnu jen poslední větu: „A ještě to svádí na mimino..." Neudržím se a začnu se smát. Pár po mě hodí poslední opovržlivý pohled a rychle opustí jezdící pás. Takže dnes končím s jedním objevným poznáním pro všechny bezdětné: Lidi, miminka prdí.

Tak zatial. Vaše V.

2. 10. 2013Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené