Dovolená s batoletem

BATOLE LIVE! ANITA Znáte ten stav, když někde skvěle paříte a nadmíru se bavíte. A ráno zbydou jen prázdné skleničky, šumění v hlavě a špatně od žaludku? Tak něco podobného prožívám. Mám děsnou, otravnou náladu. Jsem naštvaná a rozmrzelá. Dostala mě “dovolenková kocovina”.Čím lepší dovolená, tím ukrutnější obvykle bývá. A já ji mám jak z praku.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


O víkendu jsme se vrátili z první oficiální rodinné dovolené ve třech. A s Tomem a Anit ani nemohla dopadnout jinak. Byla prostě báječná! Tři dny jsme strávili v safari kempu ve Dvoře Králové (vřele doporučuji pro rodiny s dětmi všech věkových kategorií) a další tři dny pak v romantickém apartmánu pod hradem Trosky. Anit poprvé seděla na kole (v sedačce) a náramně se jí to líbilo. Na druhém cyklovýletě dokonce usnula za jízdy, tak jsme zastavili, položili naši dcerku na velkou deku (neoddělitelná součást našich výletů) a udělali si piknik. Prostě veget.

Tři hrady, dva zábavní parky pro děti, mnohokrát návštěva ZOO (plus okukování pakoňů, pštrosů, žiraf a adaxů přímo před naším ubytováním v safari kempu), dva výlety na kole, koupání ve vířivce, spousta výprav do skal a lesů a piknikování. To je ve zkratce naše dovolená. Nadšeného popisu detailů vás ušetřím. Pár historek ale stojí za to.

Stalkeři v ZOO

ZOO je ideální místo na výběr kočárku. Od hlubokého přes sporťák až po golfky. Poslední jmenovaný typ zajímá nás. Po té, co nám ukradli kočár (který jsme měli v autě, sbohem, náš krásný Gessleine), jsme se rozhodli, že sporťák už kupovat nebudeme. Zatím jezdíme s půjčeným a vybíráme golfky.

Areál ZOO je vlastně takový improvizovaný a spontánní veletrh kočárů. Pravda, občas jsme si s Tomem připadali jako nějací stalkeři. Když jsme viděli nějaký golfáč, který se nám líbil, chvíli jsme jej sledovali. Hodnotili. Okukovali. A když prošel našimi přísnými kritérii, nadrzo jsme oslovili jeho majitele a vyptali se na detaily. Momentálně jsme rozhodnutí pro Pliko P3, použitý. Nový už po oplakání sporťáku nekupuju. Jaké golfky používáte vy a proč? Co od nich chcete? Podělte se o zkušenosti v diskuzi.

Pan Větrák

Jeden drobný háček naše dovolená přeci jen měla. Alespoň z Anitčina pohledu. Háček s názvem "stropní větrák". Když jsme otevřeli dveře prvního ubytování - bungalovu v safari kempu - byli jsme nadšení. Všude fotky buvolů, velký obraz s žirafami přímo nad postelí, africké masky na zdech. Anit zářily oči a rukou dirigovala, kam se ještě půjdeme podívat. Pak jsme začali řádit na posteli. A v tom ho uviděla. Hlavní lustr na stropě objímalo pět dlouhých lopatek místní verze klimatizace. Anit úplně ztuhla. "Větrák," s úsměvem jsme ukazovali s Tomem nahoru a v té euforii ze začínající dovolené jsme si ani nevšimli, že se v očích naší dcery zračí strach. A pak jsme dostali ten nejhorší nápad. "Podívej, jak se točí. Fůů, fůů. Fouká." Jakmile jsme větrák zapnuli, Anit spustila pláč, který jsme neznali. Rychle jsme ho zastavili, ale už bylo pozdě. V tom pokoji prostě Áňa nebude.

Ubytování se ale bohužel skládalo jen z pokoje s větrákem a koupelny. V koupelně jsme tedy Anit převlékli, nakrmili ji venku před bungalovem, uklidnili ji pohledem na zvířata, která se nám pásla přímo pod okny. Ale kdykoliv jsme se přiblížili jen na dohled větráku, měla dcera po náladě. Už jsme s Tomem uvažovali, že vyměníme bungalov za pokoj v hotelu nebo si pronajmeme stan. Pak jsme ale dostali spásný nápad. Zkusíme větrák něčím přikrýt. Tom na recepci vypůjčil prostěradlo a větrák jím celý obalil.

Další pokus dostat Anit dovnitř vypadal slibně. Jen se nedůvěřivě dívala nahoru, ale bílá látka místo hrozivých lopatek ji zmátla. Sice už neplakala, ale tak třikrát za minutu se podívala ke stropu, občas u toho trochu fňukla, abychom viděli, že ještě není úplně ztotožněna s tímto usměrněním podivného stropního zvířete. Tom tedy vzal panenku Elu a psa Psa a oba dali obalenému větráku pusinku, udělali mu malá a pak přišli Anitce vyprávět, jak je pan Větrák hodný. Ujištění od svých "dětí" dodalo Anit odvahu. Tři dny a tři noci zvládla a jen občas mrkla směrem nahoru, jestli náhodou větrák nevylezl zpoza prostěradla.

Když jsme odjížděli ze safari kempu, bylo nám líto, že se musíme rozloučit s tak úžasným prostředím. Ale těšili jsme se, že v apartmánech pod Troskami se aspoň Anit nebude bát. Jenže! Jakmile jsme vstoupili do našeho druhého ubytování, Anit spustila svůj ustrašený nespokojený pláč. "Co jí vadí?" Podívala jsem se na dceru, která celá brunátná třeštila oči na strop. "No to snad...," ani jsem nemusela dokončovat větu, Tom se otočil na patě a běžel pro prostěradlo. Slyšela jsem, jak se po cestě chechtá a taky jsem se neubránila úsměvu.

Strašení jako výchovný prostředek

Celá ta situace s větráky nás s Tomem přivedla na téma "strašáci jako pomocníci při výchově". Znám spoustu rodin, které si nějakým strašidlem pomáhají, když jejich dítě nechce poslouchat. Nebo jíst. Nebo odmlouvá. "Obuj si ty boty nebo na tebe zavolám Barbuchu!" Někteří vymýšlí vlastní strašidla, jiní využívají podobných zážitků jako měla Anit s Větrákem - tedy reálné úzkosti svých potomků z nějakého strašidelného předmětu nebo člověka. Ostatně taková metoda není nic nového pod sluncem, Erben o ní napsal celou baladu.

S Tomem jsme se shodli, že se nám podobný přístup k dětem nelíbí. Žádné "Bububu, přijde na tebe pan Větrák a odfoukne ti tvé blonďaté vlásky, když nebudeš dělat, co ti říkáme," nebude. Nikdy. Ani jiné podobné strašidlo. Dítě nemá poslouchat ze strachu. Je to vlastně podobné jako říct: "Udělej, co ti říkám, nebo ti naplácám." Jen se rodič schovává za strašidlo. To že bití není vhodný výchovný prostředek snad psát nemusím.

A jak tedy "donutíme" Anit, aby "poslouchala"? Tak v první řadě nebudeme NUTIT. Líbí se nám formulky Nevýchovy a respektujícího přístupu - a tam žádní strašáci vážně nefigurují. A pro zaryté odpůrce podobných výchovných přístupů - zkuste si jen pročíst myšlenky Respektování a Nevýchovy. Nejde o žádný extrémní liberalismus, ve kterém dítě vyrůstá jako dříví v lese, popřípadě si ze svých rodičů udělá otroky a tyranizuje je. Rodina není demokracie Chomského typu. Je to vlídná monarchie s demokratickými prvky, založená na dialogu a win-win strategiích.

Anit má třináct měsíců, tak se mi to píše! Snad nám naše předsevzetí vydrží. Držte palce.

Než jsem napsala tento článek, tak jsem se z té dovolenkové kocoviny celkem dostala. Stačí se podívat na naše spící batole a je mi líp. A navíc: prázdniny nekončí. Juchů. Krásné léto!

Zatial. Vaše nadalšídovolenounatěšená V.

9. 7. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Dupinko, díky za komentář. S těmi golfkami ještě pořád váháme. V ZOO (chacha, jak příhodné - náš "veletrh kočárků" prostě funguje) jsme potkali známé, kteří nás přesvědčovali, ať si nekupujeme golfky ze zdvojenými kolečky (prý se hůř ovládají) a tady je prý lepší spojená rukojeť. Sami měli Cybex Callisto a řídil se fakt super (vezli v něm tři a půl letou dceru, takže nás potěšilo, že golfáč i dlouho vydrží). Možná náš další horký favorit místo Plika :-) Jak se řídí Uno? ˇVeru

Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

Krásně jste si dovolenou užili. My už máme letošní rodinnou dovolenou s batoletem také za sebou. Pobavila mě historka s větrákem. U nás byla takovým strašákem sekačka na trávu. 

A golfky? Máme Peg Pérego Uno. Ve výběru byl ještě Book a Pliko. 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené