Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je mi 20 měsíců. A to už je nějaký věk!

Skoro všechno chci dělat – a taky dělám – úplně sám. Někdy trochu opisuju od bráchy, nenápadně koukám, jak to dělá on, a pak to zkouším taky. Třeba nočník. Mámě chvíli trvalo, než pochopila, že to je nepotřebný mezikrok. Honzík chodí na velký záchod jako všichni, má k němu svůj stupínek a zmenšovací nástavec na prkýnko, dosáhne na splachovadlo. Prostě samoobsluha skoro na 100% (zadeček mu utírá máma).

Přece nikdo nečeká, že já budu chodit na nočník? Buď to stihnu do plínky, nebo si řeknu o záchod. Občas čůrám do vany, když mi máma sprchuje zadeček po tom bobku v plíně. Máma už se těší, že mi na chalupě u babičky a dědy sundá plínku a nechá mě běhat venku naostro. Taky se na to těším, jen teda doufám, že Brita bude rozumná a nebude si mě moc všímat. Nerad bych, aby došlo k nějaké bolestivé nehodě – má strašně ostré zoubky a chňape po všem, co má v dosahu. A už mě přerostla!

Taky se od bráchy učím číst. Když spolu koukáme do knížek, poslouchám, co mi kde ukazuje, a pak to zase vyprávím mámě. Baví mě, jak se vždycky zamilovaně kouká, když nám to s Honzíkem takhle hezky jde. Nejvíc si ale užíváme, když pro nás máma něco má. Třeba chystá svačinu, nabídne několik druhů ovoce nebo zeleniny, a my už oba pelášíme do kuchyně a řveme buď „Já první!“ nebo „Já taky!“ Většinou jsme oba první. Jinak to ani nejde, spravedlnost musí být. Honzík to má docela promyšlený. Když se někdy náhodou stane, že se třeba nad něčím zapomene a přijde až po mně, tak stejně řekne, že je první. Nikdo mu to nevyvrací a všichni jsme spokojení.

Předevčírem ale vymyslel dokonalý zlepšovák! Už to domlouval s tátou, ale nevím, jak to nakonec dopadlo, měl jsem moc práce s rozhazováním večeře kolem sebe, tak jsem ten závěr zřejmě nějak nezachytil. Ale slyšel jsem tohle: „Tati, já bych chtěl ještě jednu maminku.“ „Jako že bysme měli dvě maminky?“ „Jo, jednu pro mě a druhou pro Filípka. Zařídíš nám ještě jednu maminku?“ „A maminka by byla Filípkova a ta nová by byla tvoje? A jak by měla vypadat?“ „Jo, ale musela by bejt stejná jako tahle maminka, co už máme.“ „Honzíku, to já ale neumím zařídit.“ „Aha, tak nám teda bude stačit tahle. Budeme se o ní dělit.“

No, s tím závěrem by se podle mě mělo ještě něco dělat, já bych ten nápad tak rychle nezavrhoval. Nebylo by od věci, kdybych měl jednu mámu pro sebe já a druhou brácha. Podle mě by se tím vyřešila spousta našich konfliktů. Vlastně asi úplně všechny! Jen teda nevím, jestli už věda pokročila tak daleko s klonováním lidí. Nevíte k tomu někdo něco bližšího? Mějte se krásně a dejte mi případně vědět. ;-)

Váš Filípek

PS: Já bych si pochopitelně nechal mámu-originál, ale bráchovi to neříkejte. Necháme ho při tom, že je první. ;-)


Jak to vidí máma

Zdravím vás všechny po trochu delší odmlce. Nějak mi s blížícím se koncem školního roku došly baterky. Ne, že bych pracovala jako učitelka, nebo byla nějakým jiným způsobem zapojena do dění v našem školství. Jsem stále jen maminkou dvou nezbedných kluků, toho času na rodičovské. Ke svému maminkovskému úvazku jsem si ale nečekaně přibrala ještě téměř celý úvazek coby zásobovací důstojník a pečovatelka, a měla jsem tak možnost okusit, jak se asi žije matkám samoživitelkám. Upřímně řečeno, neměnila bych s žádnou z nich! Mně stačily 4 měsíce manželovy indispozice, a už jsem ve skluzu nejen s psaním blogu pro Babyweb. A to ještě ve chvílích, kdy to Martinův zdravotní stav umožňoval, jsem mu třeba nechala spícího Filípka doma a pro Honzíka rychle vyrazila do školky sama, bez kočárku nebo nosítka s batoletem.

Některé nákupy taky obstaral Martin, pokud to situace dovolovala. Jsem vlastně sama docela překvapená, jak pohodlně jsem si žila dosud, a především, jak snadno se na to zvyká! Beze zbytku platí, že si uvědomíme, co máme (nebo jsme měli), až ve chvíli, kdy to ztratíme. Pořád tak trochu chodím kolem horké kaše a nějak nevím, jak do toho. A přitom asi nejde o nic tak neobvyklého, obzvlášť v dnešní době. Koneckonců i jiné blogerky se potýkaly či potýkají se zdravotními problémy svými nebo svých nejbližších, nebo žijí s nějakou chronickou nemocí; bývalá Těhulka Live! Štěpánka svůj boj s rakovinou nakonec prohrála.

Když (nejen tady) čtu takové příběhy, honí se mi hlavou nejrůznější myšlenky, a jednou z nich byla i tato: „Ještě, že my jsme zdraví, to si nedovedu vůbec představit, to bych nezvládla…“ Jenomže pak jednoho dne přijde manžel domů s tím, že jde druhý den ráno na operaci a že je to s největší pravděpodobností rakovina, a vy to najednou žijete a prostě to musíte zvládnout, protože vám nic jiného nezbývá. Na šok, paniku nebo sebelítost není čas. Zatnete zuby a rvete se s tím, co vám síly stačí. A modlíte se, aby se podezření nevyplnilo. V našem případě se však bohužel vyplnilo, a tak měsíc trvající rekonvalescenci po chirurgickém zákroku vystřídaly tři měsíce života s chemoterapií.

Léčba tento týden skončila, a tak si snad už budeme moci vydechnout, znovu se pořádně nadechnout a vrátit se do normálu. Tedy vrátit… ne tak úplně. Člověk začne přemýšlet, proč se to vlastně stalo, proč nemoc přišla, co se z toho máme naučit, co je třeba v životě změnit. V posledních měsících jsem se dost zabývala tím, jak vlastně žijeme, jak se stravujeme, čemu dáváme ve svém životě prostor a co odsouváme do pozadí. A vychází mi z toho, že často řešíme prkotiny, necháváme se o energii připravovat malichernostmi nebo jinými lidmi, neumíme se radovat z maličkostí a hlavně neumíme skutečně odpočívat, udělat si čas sami na sebe a pro sebe. A tak přijde varování od Života, zpráva v podobě nemoci, abychom nezapomínali na to, co je opravdu důležité. Zkrátka takový kopanec.

Věřím, že nám stačí tento jeden a žádné další kopance už nepřijdou. Asi z pověrčivosti jsem o tom na blog nic nepsala, dokud nebyla léčba u konce. Sice stále ještě nemáme oficiální potvrzení, že rakovina je opravdu pryč, ale konec června byl pro nás takovým mezníkem, metou, která se začátkem března zdála nedostižně daleko. A teď je tady a já cítím kromě úlevy i velké vyčerpání, fyzické i psychické. Těším se na léto a prázdniny, na odpočinek, na dovolenou, kterou letos strávíme asi výhradně na zahradě u našich. Žádné cestování, žádné plánování a organizování výletů a ubytování. Prostě jen vypnout a zhluboka dýchat. Nic nám neuteče. :-)

Opatrujte se, užívejte každý den ve zdraví a hlavně opravdu odpočívejte!

Jarka

27. 6. 2016Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 9
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Deniso,

děkuju za podporu i Tobě! Mrzí mě, že tohle onemocnění je tak strašně časté; od té doby, co to potkalo mého muže, se najednou všude v našem okolí vynořují případy se stejnou diagnózou, někdo to prodělal před pár lety, někdo už před desetiletím, je až zarážející, jak častá tahle nemoc a přímo tento typ rakoviny je. Ale díky všem těm případům víme, že je to dobře a úspěšně léčitelné, a věříme, že to bude i náš případ.

Ať jste ve vaší rodině všichni zdraví a váš chlapeček je brzo s vámi!

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Katko,

konečně zase sedím u normálního počítače a tak můžu odpovědět trochu na úrovni. Nakukování přes mobil mě svádí je stručným odpovědím bez diakritiky, které ale nemám vůbec ráda...

Máte pravdu, že se to celé snažíme brát prostě jako zkušenost přinášející nový pohled na svět a nové možnosti. Třeba pokud jde o moje ježdění autem, dělám slušné pokroky. Taky jsem zjistila, že dokážeme velmi dobře fungovat i přes fyzickou vzdálenost mezi mnou a manželem. Že kluci jsou sice jeden jako pytel blech a druhý jako z hadích ocásků, ale dohromady jim to jde čím dál típ líp a dokázali se s poměrně výraznou absencí tatínka poprat oba se ctí. A teď si užívají jeho společnost a obnovující se energii, a ty okamžiky jsou tak intenzivní, tak se vrývají pod kůži... kdyby bylo všechno "normální", asi bych je nevnímala tak silně, nějak by to proplulo kolem...

Děkuju za Vaše slova podpory, snad máte pravdu a bude všechno v pořádku. Do prvního velkého vyšetření po skončení léčby zbývá ještě pár dní, tak snad pak budu mít dobré zprávy :-)

Mějte se krásně!

Obrázek uživatele dencas
dencas

Milá Jarko,

moc dobře vím, o čem mluvíš. Bohužel ani naší rodině se tato ošklivá a zákeřná nemoc v minulosti nevyhnula. Naštěstí však operace i léčba pomohly a i po 11 letech vycházejí všechny výsledky kontrol dobře. Takže držím Tvému manželovi palce, ať je vše v pořádku a ať si všichni ve zdraví užijete léto!

Denisa

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Jarko,

držím palce Vám - abyste nadále všecko dobře zvládala, především samozřejmě manželovi, aby byl zase zdravý. Každopádně nějak věřím, že vše skutečně dobře dopadne a vy nakonec z této negativní zkušenosti přivítíte to jednoznačné srovnání hodnotového žebříčku, které obvykle přijde... a z mé zkušenosti (a ne, že bych si troufala srovnávat tak vážnou věc s chronickou nemocí, ale důsledek může být podobný) se celkem rychle dostaví i nadhled nad kdečím ostatním a ten je někdy prostě potřeba. Zdravím a hodně sil!

 

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Ello, taky mi vždycky běhal mráz po zádech, když jsem četla takové články a příběhy ze života. U nás mi pak už mráz neběhal, chvilku jsem byla jako ve snu, jako by se mi to jen zdálo, chvilkami jsem brečela, protože emoce prostě musejí na povrch, ale většinu času se člověk snaží přistupovat k tomu zkrátka tak, jak to je. Jako když máte chřipku - musíte se vyležet, vypotit, odpočinout si a nabrat nové síly. Teď už nabíráme ty síly, a léto si každopádně užijeme! Děkuju za Váš komentář a přeju hodně zdraví!

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Aleno, moc Vám děkuju za slova podpory! Teď už to bude zase dobré, musí! :-)

Mějte se hezky a opatrujte se, je to vážně třeba a často na to zapomínáme...

Obrázek uživatele Ella
Ella

Milá Jarko,

při čtení Vašeho článku mi běhal mráz po zádech... Máte pravdu, nic není důležitější než zdraví a já Vám a Vašemu muži ze srdce přeji, aby všechno dobře dopadlo. Užívejte si klidné léto s rodinou!

Ella

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý večer, Jarko. Chci jen Vám a Vašemu muži popřát hodně sil v boji s nemocí. Váš článek je velmi pravdivý, teprve v okamžiku, kdy se stane něco tak vážného jako Vám si člověk uvědomí, jaké nesmysly v životě řeší a čím se zabývá. Mějte se dobře a moc na Vás myslím, aby bylo všechno zase dobré! Alena

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý večer, Jarko. Chci jen Vám a Vašemu muži popřát hodně sil v boji s nemocí. Váš článek je velmi pravdivý, teprve v okamžiku, kdy se stane něco tak vážného jako Vám si člověk uvědomí, jaké nesmysly v životě řeší a čím se zabývá. Mějte se dobře a moc na Vás myslím, aby bylo všechno zase dobré! Alena

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené