Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Co se stalo? Už pár dní se Anitka špatně budí po obědovém spaní. Ráno při vstávání září jako sluníčko, pusu od ucha k uchu. Ale „po O“ to bývá děs. Někdy větší, jindy menší. Většinou když jsme samy. Obvykle se po pár minutách mrzoutská rozespalá Anit zase zrozkošňákuje a vyladí. Ale posledních pár dní to nešlo.

Dělala jsem vše, co mi v tu chvíli přišlo jako dobrý nápad. Chovala, hladila, nechala malou být, mluvila, mlčela. Všechno bylo špatně. Slzy jako hrachy se Anitce koulely po tvářích a já nevěděla proč. A dnes to na mě prostě padlo. Prosila jsem ji, ať mi řekne, co se děje. Ale jen plakala a kňourala. A nakonec já s ní. Pak jsme se objaly a daly si pusu.

Zítra to zkusíme líp, slíbila jsem jí a Anit řekla: „Jo.“ Po těchto poprobuzenínových scénách najednou Anit přepne. Jako by někdo otočil vypínačem. A zase mám doma svou rozesmátou, rozvernou holčičku. V tomto módu se s ní (na rozdíl od toho po spaní) domluvím téměř na všem. Dokonce i na věcech „emočně přibarvených“. Věcech, o kterých jsem ani nesnila, že Anitě vysvětlím, aniž bych ji naštvala.

Tak třeba tohle. Po odstavení Anit dlouho usínala s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Rukama mi přitom masírovala bradavky. I v noci, když se vzbudila, přesunula se v polospánku do polohy „na mámě“. Ráno jsem se často budila rozlámaná. Dlouho jsem měla dojem, že to je mezi námi citlivé téma. Občas jsem se pokusila ji jemně přesunout na polštář vedle mě, nejistě jsem ji přesvědčovala. Anit ale zůstávala tvrdohlavě na mně. Jinde neusnula. (Pokud tedy neuspával Tom.)

Pak jsem se rozhodla. Už to takto nejde. S Anit jsem si promluvila. Vážně, bez emocí. Večer před spaním jsem jí vše vysvětlila. Řekla jsem jí, jak se cítím. A že ji mám ráda. Že se můžeme držet za ruce. A taky jsem jí začala vyprávět speciální uspávací pohádku o tom, jak se ztratila máma s tátou a Anitka je po dlouhém putování díky své odvaze našla a přivedla domů. Odpoutání – cesta, naděje, statečnost – shledání. Takové malé poselství zabalené do příběhu.

No, Anit se stejně nejvíc líbí, když pes Játa pláče, že nemůže najít mámu a tátu. A pak konec, když si všichni lehnou do SVÝCH (zdůrazňuji, protože to má být příprava pro odsun z naší postele, haha) postýlek a po tom prožitém dobrodružství usnou jako dřevo. A pak se to stalo. Anit to vzala. Najednou usíná vedle mě, ne na mně. Opravdu je to tak jednoduché?

Spaní na mém těle bylo pro ni tak důležité! Jak jsme to zvládly? Mluvit s mým batoletem je legrace. Někdy je to stejné jako s dospělým, jindy spíš jak hučet do jeskynního člověka z doby kamenné (teda ne, že bych nějakého znala, ale tak nějak si to představuji). Většinou víc záleží na tom, JAK to říkám, než CO říkám. Ve vztahu k situaci, samozřejmě. A mám pocit, že důležité je taky věřit, opravdu věřit tomu, co se snažím Anitce vysvětlit. A věřit sobě.

A tak jsem se dnes rozhodla. Probouzení „po O“ už nebude zlé. Nebudu se ho bát. Nebudu nejistě tápat a zkoušet experimenty na mém emocemi zmítaném batolátku. Čas nevrlosti po probuzení se bude zkracovat. A nakonec se probudí s úsměvem stejně jako ráno. Držte mi palce, prosím.

Čtěte také:

A teď to hlavní. Brzy mě čeká další důležité konverzační téma. Téma, kterému už s Tomem pomalu vyšlapáváme cestičku. Téma: sourozenec. Jak je to aktuální? No, dost. Jupí! Jsem v tom. Tom je v tom.

A Anit je v tom taky. Naše trojčlenka se rozroste a já se nemůžu dočkat! Vím, že bude potřeba diplomacie, cit a trpělivost. A zatím si nedokážu představit, jak naše holčička miminko přijme. Jsem natěšená. Mám trochu strach. Tetelím se radostí.

Každopádně tohle je můj poslední článek Batole LIVE! Díky, že jste četly můj život a názory, díky za ty vaše.

Vaše ztěhotnělá V.

Haló. No dobře, jen tak lehce se mě nezbavíte. Sice už nebudu psát do Batole LIVE! ale od příštího týdne můžete klidně přepnout na pokračování seriálu „Veru and...“. Stejný kanál – jiný čas. V úterý vystřídám současnou Těhulku LIVE! Moniku. Moniko, ať se ti s Piškotětem daří!

Že už jsem jednou v těhulkovském vysílání byla? Já vím. Ale tohle nebude žádná repríza. Slibuji.

Tak na přečtenou.

Vaše staronová Těhulka LIVE! V.

16. 9. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 8
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Jarko, díky za gratulace. A možná na tom něco bude - Anit je hodně vnímavá, tak určitě cítí nějakou změnu. Už se to naštěstí zlepšilo. Párkrát jsme si promluvily, říkám jí hodně, jak se cítím, protože teď v zajetí těhohormonů jsem přeci jen trochu labilnější :-) což Anit musí překvapovat. Tak jsem jí to vše vysvětlila a posledních pár dní už se budí...no, ne se smíchem, ale ani s pláčem. Vždy hned nastoupím a začnu si s ní hrát, takže je rychle v pohodě. Krásný den. Veru

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Míšo. Díky, díky. Takový komentář mě vždy opravdu povzbudí. No, taky si myslím a doufám, že můj přístup k našim dětem se nezmění. Jen jsem zvědavá na ty další interakce:-) Abych pravdu řekla, jsem trochu alergická na řeči: Jedno dítě, žádné dítě. To slýchám teď dost často. Tak sand to za pár měsíců nebudu říkat taky:-D :-D i když těžko říct... . Prima den! Veru

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Veru, přidávám se ke gratulantům, to je skvělé! Měla jsem určité podezření už u minulého článku, jestli se něco nechystá :-D A ono už je nachystáno, super!

Nechci "strašit", ale dost možná, že Anitka moc dobře ví a její uplakané probouzení z odpoledního spánku s tím může souviset. Ale taky nemusí, samozřejmě. Jen jsem chtěla říct, že děti někdy fakt vycítí a poznají, když se něco změní, třeba jen na nevědomé úrovni... Držím vám všem palce, aby pro ni transformace ve starší sestřičku proběhla v klidu a pohodě, a hezky Nevýchovně ;-)

Užívejte si druhé těhulkování ve zdraví!

Jarka

Obrázek uživatele Misha
Misha

Zdravím Veru a moc moc gratuluji! Těším se na další články - jsou pro mě velmi přínosné ;-) Mám ráda partnerské vztahy, přemýšlivé rodiče a vy jste důkaz, jak úžasně to funguje... Nevěřím, že by se něco ohledně stylu výchovy změnilo u jedno matky a dvou matky - je to všechno v člověku a přesvědčení. Tak hodně štěstí :-)

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Zuzko, moc moc děkuji. No, jsem taky na nás zvědavá. Zatím si užívám svého jednomateřství se všemi benefity, které přináší:-) navíc Anit je fakt ... neumím najít správné slovo, zkrátka otevřená k diskuzím, na batole dost rozumná. Takže to "mluvení s ní" jak píšete je hlavně její zásluha, že nám tak jde. A teď to raději zaklepu. Ťuk. Ťuk. Mějte se prima. Veru

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Dobrý den, Pavlíno. Moc děkuji za gratulace. A za podporu v dalším psaní :-) Veronika

Obrázek uživatele Zuzana T
Zuzana T

Veru, moc a moc gratuluji! Ne vždy se s názory ve článku ztotožňuji, někdy si říkám, "no jo, jednomatka", ale už i na Vás došlo :-D a to myslím jen a jen v dobrém, protože se moc těším, hlavně na to pokoračování až bude (doufám, že bude), opět MIMI Live, protože to, jak umíte krásně s Anit mluvit, vysvětlovat apod., moc jsem zvědavá, jak to budete aplikovat na sourozenecký tandem. :) takže mnoho štěstí a pevné zdraví a budu se těšit! Zuzka

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

Dobrý den, Veroniko, moc moc gratuluji, mám radost za Vás! A jsem ráda, že budete psát další články, už jsem se lekla, že končíte se psaním na dobro :-) Hezký den, Pavlína

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené