Ne, ne, ne

MIMI LIVE! ANITA Už jste se někdy zamysleli nad tím, kolikrát svému miminku, plazci, lezci či batolátku řeknete za den NE? Se zvyšujícím se věkem má toto slovíčko mnohem častější frekvenci, že? Batolata jej slyší denně. A ne jednou. I mně vyjede z pusy častěji, než bych chtěla.

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


Rozhodla jsem s naším malým skorobatoletem uspořádat „den bez NE“. Nejprve ale vysvětlím pojem „skorobatole“. Je totiž ve vztahu k častějšímu užívání NE důležitý.

Dcera už přes dva týdny považuje stavění se za tu nejlepší činnost na světě. Staví se u všeho, co jí to jen trochu dovolí – u nábytku, u nohy nějakého dospěláka, u záchodu, pračky, vany, u schodů. Vše, co jí poskytne sebemenší oporu, promění ve svou opěrku. Vždycky když se postaví, vítězoslavně se na nás podívá a pak se jednou rukou pustí a vrávorá na místě jako opilec. Volnou rukou divoce mává a udržuje balanc. Je k zulíbání a nikdy se neubráním úsměvu. Jenže se stavěním a pomalými krůčky kolem opory Anit zvětšily taky možnosti. Dosáhne na spoustu superzajímavých věcí. Věcí, které se v ručkách skorobatolátka mohou proměnit v „nešplhejnatoaťsineublížíš, nenene“ nebo „nechytejnatoaťtonerozbiješ, nenene“.

Vše, co se dalo přemístit do vyšších polic, jsem poctivě přestěhovala. Ze zbytku nebezpečných míst nebo rozbitných věcí se staly hranice vytyčené mým NE. A pak jsem si všimla, že když říkám ne, Anit začne vrtět hlavou (aniž by přestala ve své činnosti) a vesele mě po očku sleduje, co já na to. Měla jsem několik možností. Zvýšit hlas a změnit intonaci. Pronést ono NE vážně a rozzlobeně. Nebo NE prostě neříkat.

Rozhodla jsem se pro to druhé: „Anitko, ta židlička je na kolečkách. Když se o ni opřeš, ujede. Myslíš, že se udržíš na nožkách, když se o ni opřeš?“ Uznávám, je to delší, složitější, člověk musí trochu přemýšlet. Ale světe div se – když se do vysvětlování nebezpečné situace náležitě herecky položím, mluvím se zaujetím a gestikuluji, případně ukazuji třeba na panence, co se může stát, Anitka se zarazí. Sleduje můj téměř oskarový výkon. Zvedne obočí, co bude dál. To je chvíle, kdy ji můžu odlákat na jinou hru. Někdy zase stačí místo NE jiné jednoduché slůvko. Třeba PÁLÍ. Nebo AU, BOLÍ.

Samozřejmě, že dítě potřebuje hranice, aby se ve svém světě cítilo bezpečně. Respektující výchova (tak, jak ji vnímám já) není výchovou bez hranic. A jistě ono NE má svůj význam. Jen by se nemělo stát všelékem na jakoukoliv situaci, kterou dítě zrovna zkouší a která není úplně po chuti rodičů. Proto se snažím omezit NE na nezbytné momenty. Proto si občas naordinuji „den bez NE“, díky kterému zjistím, že spousta okamžiků se dá zvládnout jinak. Anitce se to líbí. Mě taky.

Ano, ano, ano

Anitku teď místo vrtění hlavou učím „ano, ano“. „Ano, ano. To se ti povedlo, Anit.“ Chválím ji často. Tleskám jejím výkonům. Usmívám se. Vždycky se jí rozzáří očka. Je ráda, že potěšila svého dospěláka. Skorobatolátku stačí málo. Přestože své děti chválí většina rodičů, způsoby pochval se hodně liší. Všimla jsem si toho v herně, kam s Anit občas zajdu. Potkala jsem se s jednou maminkou a to setkání mě tak pobavilo, že jej musím vylíčit celé.

Jak se jmenujete?

Hernalomenokavárna poblíž našeho domu bývá tak do dvou hodin celkem prázdná. Když je špatné počasí, tak tam občas s Anit zajdeme. Neokoukané hračky, super dlouhý tunel, kterým Anit proletí jako střela, občas nějaké to mimino „na pokec“. Anitce se v herně líbí. A já? Dám si čaj a těším se pohledem na mou holčičku. Občas krátce podebatím s jinou maminkou.

Ten den jsme se s Anit vydaly do herny hned po obědě. Uvnitř byla už jen jedna další maminka s holčičkou zhruba v Anitčině věku. Začaly jsme s Áňou obhlížet jednotlivé koutky místnosti. Kam půjdeme? Do bazénu s balonky? Na skluzavku? K houpacímu koni? Nebo k hracímu stolečku? Malá rychle skenovala nové hračky a vybírala tu nejbáječnější. Skončily jsme u hracího stolku, Anitka řádila a cvičila dřepy. V tom se k nám přidala druhá maminka vlekoucí na ruce svou dceru.

NAPIŠTE VERONICE DO DISKUZE, JAK TO MÁTE VY

„Jdeme za vámi. Ať se spolu naše děti seznámí. Jak se jmenujete?“ Poslední věta mě příjemně překvapila. Obvykle se v této cílové skupině základy slušných mravů – tedy představení se navzájem nebo dokonce potřepání rukou – nevedou. Co se naopak vede, jsou řeči o dětech, plínách, papání, kakání, kojení, porodech. Vycítila jsem, že s touto maminkou bych mohla probrat třeba právě skončené volby na Slovensku nebo situaci na Ukrajině. Zkrátka téma, ke kterému mi tak trochu v podobných místech chybí diskuzní partner.

Radostně natáhnu ruku: „Veronika.“ Maminka má plné ruce svého dítěte, takže ruku s chápavým pokývnutím hlavy stahuji a čekám, až se představí ona. Ona se k tomu ale nemá. A tak se ptám: „A vy?“ „Kačenka,“ dostane se mi hrdé odpovědi. Ani se nestihnu pozastavit nad tím, že dospělá žena zdrobňuje vlastní jméno a už se nestačím divit podruhé. „Verunko, Verunko, ty tak hezky stojíš!“ Slova evidentně nepatří mně (aspoň doufám, jinak bych ji musela považovat za – eufemisticky řečeno – poněkud zmatenou). Rychle uvádím situaci na pravou míru. „Ne, tohle je Anita. Já jsem Veronika.“ A začínám tušit, že se asi Kačenka nejmenuje ta velká, ale ta malá. Vzápětí mi to žena vedle mě potvrdí, když začne mluvit na svou dceru – Katku. OK. Princip množného čísla – tolik rozšířeného v mluvě matek – jsem už jakž takž pochopila a občas mi taky uklouzne ono podivné „my“. Ale tato situace byla na mě trochu moc. Přesunu se k posuvné stavebnici a lákám Anit ke mně.

Ta je šikovná!

Maminka, která nevím, jak se jmenuje, se i s dcerou Katkou sune za námi. Posadí svou holčičku vedle Anit, aby si jako hrály spolu. A hned se mě začne vyptávat na můj porod (který ji ale přestane zajímat po tom, co prohlásím, že byl prima a bez bolesti) a začne popisovat vlastní hrůzostrašné zážitky zakončené císařským řezem. Už vím víc, než jsem chtěla. Rychle proto obrátím svou pozornost k Anitě. I druhá maminka se věnuje svému dítku. A pak dobrých pět minut poslouchám: „Áno. Ta je šikovná. Ta je ale šikovná. Áno. Ta je šikovná.“

Když se s maminkou i šikovnou Kačenkou rozloučíme, neubráním se úsměvu. Taky mě to ale donutí přemýšlet nad obsahem pochval, které dáváme našim dětem. Slovo „šikovná“ je vlastně dost nekonkrétní. Co ale dítěti chci říct? „Líbí se mi, jaks posunula touto kostičkou. Pochopilas, o co v této hře jde. Mám radost, že se sama umíš zabavit nad touto stavebnicí. Tvoje prstíčky jsou hbité a umí vytáhnout i toto nejmenší dřívko.“ To jsou věty, které ode mě slýchá Anit. Jasně, občas jí taky řeknu, že je šikovná. Ale pak si hned vzpomenu na Kačenku a přidám konkrétní úkon, za který ji chválím.

Navíc nálepkování typu „jsi šikovná“, „jsi líná“, „jsi nepořádná“ může být dost nebezpečné. Dítě se pak totiž může snažit naplnit rámec své nálepky. Pokud se to nepovede u pozitivní nálepky (např. jsi šikovná), může být frustrované. U negativní nálepky (např. jsi líná) bude naopak frustrovaný rodič, protože díky „oštítkování“ své ratolesti touto nálepkou si vlastně vytvořil líné dítě. To se jen chová tak, jak je očekáváno.

No, možná to cítíte jinak. Každopádně Anitka není „šikovná“, ale jde jí vytahovat balonky z krabičky. Není „prasátko“, jen se jí včera zrovna chtělo víc hrát s jídlem než si ho dávat do pusy.

Moje kiksy

A když už se tak obouvám do chudáka maminky, která si se mnou chtěla popovídat na obvyklé „herničkovské“ téma, musím na sebe taky něco prozradit. Ani já totiž občas svou „mamadeformaci“ nezapřu. Zvlášť, když se mi nakupí moc práce a já se snažím být super-matka, super-manželka i super-pracantka v jednom. Vím, že chci skloubit nemožné, ale mám to v povaze.

Od začátku dubna jsem upracovaná a k nezastavení. Třítýdenní pracovní maraton v podobě: můj pořad – dokument – můj pořad. Nevím, proč jsem si toho nabrala tolik. Navíc hned první týden dostávám řádný průjem, abych si asi tu práci zpestřila pobíháním na záchod. Ale každá zkušenost vás nakonec nějak obohatí. Například já zjišťuji, že na záchodě se dá pracovat, kojit, hrát si i uspávat. Ostatních místností v bytě vlastně ani není třeba.

Druhý týden jsem točila dokument a na tu práci jsem se vážně těšila. Čtyři dny ponořená do zajímavého tématu. Dost času na vytvoření si potřebných vazeb s respondenty. Dost času na obrazové hrátky. Na nečekané zvraty. Ale zatraceně málo času na mou dceru. Tom mě zastoupil fantasticky. V pátek jsem točila až do půlnoci (s pauzou na nakojení a uspání Anit). A když se malá o půl dvanácté vzbudila a hledala prso, Tom ji mistrovsky uspal. Hned jak jsem celá vyuzená od cigaretového kouře a oči jako angorák (točila jsem v jednom pražském klubu) dorazila domů, hrdě mi hlásil svůj velký otcovský úspěch.

Jenže pátkem natáčení nekončilo. Následující den ráno vyrážím do terénu znovu. Únava vypnula mé „musímsechovatjakoprofík“ reflexy. Nejprve boduji v autě. „Ptááček“ nadšeně ukazuji kameramanovi nějakého dravce a horlivě znakuji rukou. Naštěstí kameraman pospává a moc si mě nevšímá (včerejší natáčení v klubu jej taky zmohlo). Zbytek štábu sedí vepředu. Super. Tohle jsem ještě uhrála. Rychle se vracím do své režisérské role.

Pak si u respondentů doma dáváme po natáčení bábovku a čaj. Všechny jsem pobavila, když jsem se snažila sednout na dětskou židličku (snad to brali jako dobrý fór a ne jako dočasné pominutí smyslů). Z posledního záseku už se ale nevylžu. Paní domácí mi přinesla čaj. Usrkávám (je tak horký, že ani necítím, jak chutná) a zdvořile pochvaluji: „Výborný čaj. Děkuji. Ten mi bodne.“ „No, tak si do té vody zkuste dát pytlík,“ opáčí žena se zvednutým obočím. Rudnu. A pak vybuchnu smíchy. No co, jsem matka na mateřské. Suďte mě.

Zatial. Vaše V.

16. 4. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

To musí být super s tím telefonováním :-)) Jo jo, vidím, že je to stejný, syn má zase dě dě, to říká s různým zabarvením (a podtextem) na všechno a taky se do toho umí položit. Je to vtipný, teď jen čekám, co přijde dál.

Přesně tak, ani by v ohrádce nevydržel, občas, když je opravdu potřeba, tak použiju postýlku (kterou jsme ještě neuklidili, i když jsme jí prakticky nepoužili), ale to jen pro nutné případy. Jako třeba když se mi minule rozbila a rozletěla sklenička v kuchyni. A pravda je, že je to vlastně čím dál tím jednodušší, už je zvyklý a nemusím se bát, že ho doma jen tak něco zaskočí. S úklidem - jo, některé věci zvládám sama, ale na něco prostě už není čas a síla, kdybych asi ještě nestudovala, tak bych to možná neřešila, ale takhle využívám každé chvilky, kdy malej spí, a naopak když je vzhůru, chci se spíš věnovat jemu.

Tak se měj a hezké Velikonoce!

V.

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Veru, k tomu mluvení: Anit má teď nejoblíbenější "dada", ale vážně to umí prožít. Říká "dada" nazlobeně i radostně, potichu i křičí. Je to sranda. Hlavně nás teď začala napodobovat, když telefonujeme - vezme si svůj "mobil" (hračku) a spustí to svoje "dadada"...úplně s Tomem brečíme smíchy.

Na ohrádku mám stejný názor jako ty - rozhodně bych do ní Anit nedávala, ostatně ona by v ní ani nevydržela. Umí si dost jasně říct, co chce:-) navíc v ohrádce je ten "svět" moc bezpečný, ohraničený a vlastně nereálný - a pak dáš na chvilku mimčo na trávu a je úplně vykulené:-D jen ať si zvykají, že existují i rohy, tvrdší a měkčí podlahy, různé hrany, věci, které pálí, píchají, jsou hebké... .

A s tím úklidem, to raději ani nekomentuji. U nás je to jak po výbuchu, občas se trochu něco snažím pošmudlat, ale na jarní úklid + okna si taky pozvu firmu. Už se těším.

Měj se krásně!

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj Veru,
hihi, zatímco čtu tenhle článek, naše mimi stojí u knihovny, zkoumá knížky a říká ně ně ně. Tohle slovo je teď u nás hodně oblíbený, ale na svojí obranu musím říct, že to nemá ani tak ode mě, stejně jako zbytek jeho slovního repertoráru si to vymyslel sám, takže teď konverzace vypadá asi ve stylu ně ně - dě dě - ťa ťa - me me. No, občas se ne taky nevyhnu, ale když už to říkám poněkolikáté za sebou, začne mě vždycky fascinovat, kolik máme okolo sebe věcí, které jsou pro batolata NEvhodné. Oblíznout záchod, vyhrabat koš, tahat šňůru od žaluzií, hlína v květináči...jenže co s tím? Záchod nepřemístím, koš jinam nedám a jednou to bude muset poznat. A lepší, než abyych pořizovala ohrádku, která mi přijde jako vězení, tak párkrát za den řeknu ne a vysvětlím, proč je to špatně a co by bylo lepší. Ale on se tomu většinou aspoň směje a pak vystřelí někam jinam :-)

Maminka v herně mě pobavila, chodím s malým plavat a někdy je to dost podobné :-) Ale upřímně musím říct, že na politická a podobná témata se radši neorientuju od té doby, co kamarádka-maminka, se kterou jsem to chtěla probrat, prohlásila: "A cože to, volby kam? Do europarlamentu? Aha, a co se tam volí?". Takže tak.

Jinak musím říct, že už jsem rezignovala na titul super-uklízečka a radši si jednu objednala, aspoň občas, abych se zas mohla věnovat ostatním super-částem moderní ženy :-)))

Měj se!

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené