Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Zrádná viróza

Jsem naštvaná. Na sebe. Na Systém. Na podzim. Na bacilonosiče, kteří se klidně prochází po ulicích a prskají kolem sebe. Anit už (s týdenní zdravou pauzou) měsíc bojuje s bacily. Já tři týdny v kuse. Jediný odolný článek naší rodiny je Tom.

Očkováním oslabená Anitčina imunita podlehla kolemjdoucímu bacilu na začátku druhého listopadového týdne. A od té doby střídavě smrkáme. Kašleme. Na sebe. Na svět. Takové to: chvilku pořádná rýma, párkrát zakašlání, pak trochu lepší a zase zpět k nudlím. Teploty nikde. Obě se nás snažím kurýrovat přírodními způsoby a Anitku i homeopatiky, i když musím přiznat, že už jsem v nouzi sáhla i po něčem z lékárny.

Nejhorší na tom všem vlastně byla ta „nenemocnost“ celé nemoci. Bez teplot a výraznějších symptomů jsme si obě své stavy jen prodlužovaly, protože jsme prostě nevydržely v posteli. Nevydržely jsme ani doma. A tak kromě dvou dlouuuhých dnů, kdy jsem už vážně málem nevěděla, co za hry pořád vymýšlet, jsme chodily aspoň na procházky a o víkendu jsme byli u našich na Moravě. A když se mi zdálo, že už jsme fit, vyrazily jsme i do herny. A tam? Všechny děti vypadaly totožně: zelená nudle u nosu, kokrhavý kašel. Nic pro naše sotva uzdravené organismy.

Bude to tak už pořád? Podzim a koncentrace nemocných lidí. Faktory, které zaútočí a často i zvítězí? Jak přírodně posílit organismus? Co děláte pro obranyschopnost vašich dětí vy? Budu ráda za vaše tipy.

Čerti, čerti... a ti další

Na Mikuláše už Anit soplila jen minimálně, takže jsme se vydali na podvečerní procházku. Na lov Mikulášů. Pro tuto formu strávení svátku jsme se rozhodli proto, že v Praze nemáme žádné známé, kteří „chodí“. Cizí nadpřirozené bytosti se nám domů zvát zatím nechtělo. Navíc náš postoj k celé této tradici je lehce nevyhraněný.

Potkali jsme dvě skupinky vždy ve stejném složení: Mikuláš, anděl a dva čerti. Jakmile Anit uviděla čerty, schovala hlavu do Tomova kabátu. Ani nedutala. Neobměkčil ji ani usměvavý anděl nabízející bonbon. Kdykoliv jsme pak vyslovili slovo „čert“, Anit vehementně vrtěla hlavou a nespokojeně mručela.

S Tomem jsme se podivovali tomu, proč se Anit čerta bojí. Nikdy jsme ji čertem nestrašili. Je to snad nějaký archetyp uložený v kolektivním nevědomí? Nebo se zkrátka bála černě namalovaného člověka s podivnými rohy? Jak celou situaci vnímala? Na slovo čert každopádně po setkání reagovala negativně. A řada rodičů z podobných momentů těží – poslušnost svých ratolestí pak staví vedle strašáka – čerta, ježibaby nebo čehokoliv, čeho se jejich dítko leklo. „Když mě nebudeš poslouchat, odnese tě čert do pekla.“

Tohle my ale dělat nebudeme. Nepotřebujeme takovouto berličku. Chceme mít s Anit zdravý vztah založený na fungujících dohodách. Ne na zastrašování. Na druhou stranu, trochu „bání se“ určitě do dětského světa fantazie patří. Takže nechceme Anit obírat o vysněné nadpřirozené bytosti, ani nijak narušovat její vyfantazírovaný svět hodných a zlých pohádkových postav. Ani jedny ale nebudeme využívat v jakýkoliv prospěch. A asi jí i brzo řekneme pravdu. O Mikuláši, o Vánocích. I když to je téma nejspíš ještě minimálně za rok, za dva. Kdy se chystáte říct dětem PRAVDU vy?

Vánoceeeee

Tolik k úvaze o Mikuláši. A další aktuální téma: Vánoce. Jako každý rok, i letos jsme jako správní blázniví vánoční optimisté koupili stromek už první týden v prosinci. Nejen koupili. My jsme ho i ozdobili! Ano, u nás už svítí a hrají a voní Vánoce. Nenechte si adventní čas zkazit přeplněnými obchoďáky, nerudnými řidiči nebo nepříjemným počasím. My prožíváme koncem roku vždy nejhektičtější období. Naštěstí jsme se naučili tu intenzitu předvánočního bytí vyvážit stejně intenzivní radostí z různých předvánočních maličkostí. A teď – s Anit – je ještě znásobená. Vidět, jak Anitka věší baňky, radostně ukazuje na světélkující řetěz a podřepává (to je momentálně její taneční styl) v rytmu koled, to je prostě NEJVÍC.

Tak zatial. Vaše vánočně naladěná V.

10. 12. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Veru, díky za tip...třeba nám to vyjde příští rok :-) Mikulášská na Kampě zní fakt super. 

Díky, díky. Zdá se, že už jsme všichni tři zdraví. Klepu na dřevo... . Snad nám to vydrží. Taky přeji Tobě i celé Tvé rodině klidný a pohodový advent a pozitivními emocemi nabité vánoce. 

 

Veru

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj Veru,
můžu jen souhlasit, nerada bych někdy svoje děti děsila podobnými strašidly a vlastně bych je nerada děsila čímkoliv. Myslím, že řešit se to dá i jinak. V pátek jsem přemýšlela, kam se synem vyrazit, abychom jen tak nebrouzdali po ulicích, a narazila jsem na mikulášskou na Kampě. Musím říct, že to bylo opravdu úžasný, na náměstíčku na Kampě byly různé stánky, stage s hudbou, čerti, mikulášové, andělé, spousta dětí, ale ne nijak přelidněno. Krásný decentní stromeček, který se rozsvěcel, prostě paráda. Ke konci hrála skvělá balkánská kapela, což tomu dalo trochu nový rozměr :-) Pak přišel i mikulášský průvod, nicméně spíš rozdávali bonbóny, čertice byla hodně mírumilovná a čert jim utekl tancovat s turistkama ;-) Takže za mě jednoznačně doporučuju, kdybyste někdy přemýšleli, jak strávit mikuláše. Do budoucna myslím, že se mi víc líbí model jít někam ven se podívat a doma pak za oknem najít dobroty od Mikuláše, žádné strašení, prostě pohoda. A co se týče čertů, dospěli jsme k závěru, že syn je asi považuje za přerostlé kozy, líbí se mu a celou cestu domů jsme museli na něj blekotat. Takže „jak dělá čert“ se nám zařadilo do repertoáru „jak dělá koza/kůň/prasátko…“.

Hezký předvánoční čas a hlavně konečně uzdravení,
V.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené