Tatínek Emanuel (10): Nejsem amazonský indián

Než se nám narodil potomek, obdržel jsem od přátel hromádku knih o výchově. Předpokládám, že nebudu daleko od pravdy, když si budu myslet, že alespoň jednu knihu o výchově získal darem každý pár v radostném očekávání. Jelikož jsem výše zmíněné knihy obdržel od svých přátel moudře s předstihem, měl jsem čas se do nich zahloubat.

Kdybych je dostal až s narozením potomka, nemusím snad znalému čtenáři objasňovat, že bych je neotevřel dosud, protože kolem dítěte se vždycky najde něco důležitějšího a aktuálnějšího, než je četba. Ponořil jsem se tedy do literatury o tom, jak vypiplat dokonalého člověka.

Co autor, to jiný recept na dokonalou výchovu. Jsem člověk s dobrou pamětí. Takže často, když vidím jiné rodiče při výchovné akci, napadne mě např.: „Jasně, autorka ta a ta, kapitola třetí…“ Samozřejmě nevidím všechno. Jestli má robátko vlastní postýlku, nebo spí mezi rodiči, zda je nechávají vyplakat, nebo konejší. Ale dobře je vidět, jakým způsobem dítě transportují nebo venčí, a zde není příliš těžké literární vlivy odhadnout.

V nejmodernějším bestselleru jsem se dočetl, že nejpřirozenější je nosit dítě „na volno“ v rukou. Tak to alespoň dělají indiáni z kmene Yequánů a to jsou nejšťastnější lidé, které autorka potkala, a proto je to tak správně. Následuje řada opravdu logických argumentů. Jsem rád, že autorka nešla hledat ideální výchovu mezi Pygmeje a nedokazuje, že nejdůležitější je při výchově nedostatek vody, nebo mezi Čukči, aby totéž tvrdila o nadbytku mrazu.

Další autor tvrdí, že nejdůležitější je mít dítě neustále přivinuté k sobě pomocí šátku, protože jedině tak vzniká to jedině pravé pouto mezi rodičem a dítětem. Zase řada logicky bezchybných argumentů.

Když naše praprababičky pracovaly na poli, odkládaly děti na mez. Protože se zátěží by se jim hůř pracovalo, podávaly by menší výkon a ohrozily by tak živobytí rodiny.

Chápu, že matky v jiných zeměpisných šířkách, kde je přehršel hadů a divoké zvěře, svoje děti u sebe nosit zkrátka musí. Ale u nás to neplatí. A já žiju dnes a tady. Vozím své dítě převážně zcela nemoderně v kočárku. Necítím se přitom jako zpátečník, který zadělává na deprivaci své ratolesti. Jak je vůbec možné, že se za to ani nestydím?

Nejsem amazonský indián, nežiju na úrovni střední doby kamenné, nebydlím ani v tropickém pásmu. Když jsem s dítětem, chci mít volné ruce, abych mohl něco dělat. Samozřejmě že ho taky nosím „na volno“ i mimo byt, ale jen na kratší vzdálenosti. Používám i nosítko, ale na střední vzdálenosti.

Mám i knihu o výchově z roku 1890. Radí se tam, že dítě má být pevně svázáno zavinovačkou do věku půl roku, aby bylo klidné, a v zavinovačce má být prkno, aby získalo rovnou páteř. Přebalit se doporučuje ráno a večer… Co si o našich moudrých knihách pomyslí čtenář za padesát let?

Ačkoliv se to nezdá, doporučuji číst všechny knihy o výchově, které se člověku dostanou do rukou. Ale kriticky. Vzal jsem si poučení i od autorů, jejichž některé myšlenky kritizuji. Nehledejme v knihách hotové návody, ale inspiraci.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené