Tatínek Emanuel (17): Domácí štěstí

Dělat chyby je lidské. I já jsem člověk, a proto také dělám chyby. Ve všem. Při výchově dítěte, v rodinném životě… Nejvíce chyb se mi daří uskutečňovat v pátek na podzim.

Podzim… Zima, tma, nevlídno, pošmourno, lezavo. Podzimní deprese se u mě prolíná se začínající krizí středního věku. A nejhorší jsou pátky. Člověk toho má za celý týden v práci dost. Ještě navíc úplněk, špatně jsme spali všichni tři – já, žena i syn. To se stačí vrátit domů a na manželskou krizi je zaděláno.

Ale abych začal od Adama, tedy ve sklepě. Máme sklep. Zabírá asi 18 m3. Kolem narození dítěte jsem do něj stěsnal asi 35 m3 nábytku a nejrůznějších předmětů, jejichž přítomnost v bytě jsme považovali za neslučitelnou s výchovou potomka.

Má dobrá žena se domnívá, že sklep funguje na principu černé díry. Prostě se do něj vhodí předmět a sklep ho pohltí. Když pak předmět potřebujeme, napíše se jeho jméno na lísteček, ten se vhodí do sklepa a sklep ho vyvrhne… Nebo tak nějak.

Já ale vím, protože jsem sklep rovnal vlastníma rukama a hlavou, že předměty tam vložné jsou vzájemně do sebe zaklíněné, vsunuté. Všechno je mezi sebou propojené a cokoliv ze sklepa odebrat je problém a cokoliv tam přidat ekvilibristický kousek hraničící s řešením kvadratury kruhu a perpetua mobile.

Tak se tedy vracím domů a trnu, co je zase nového. Snažil jsem se manželku vychovat k tomu, aby mě nezahrnovala informacemi, úkoly a nutností přijímat rozhodnutí, jakmile otevřu dveře. Aby mě nechala odložit brašničku, kabát, zout se, umýt si ruce, nejlépe i uvařit si čaj. Pak dám každému členu rodiny pusu a zeptám se, co bylo. Pak ať vytáhne svůj seznam, který si přes den napsala, co bych všechno měl… Moje pedagogické úsilí se zatím míjí účinkem.

Tedy otevřu dveře a tam 2 m3 předmětů, o nichž manželka během dne seznala, že už s nimi nevydrží v bytě ani tuhle noc a že je musím teď hned dát do sklepa. Což mi oznamovala, když jsem si rozepínal kabát. A tehdy se zrodila chyba.

Já vím, že jsem měl odpovědět: „Samozřejmě, už na to jdu, jen ještě se přivítám se synem!“ (Nenapadnutelné – syn má absolutní přednost.) A pak přerovnání sklepa odkládat pod záminkou daleko důležitějších prací alespoň tři dny, aby manželka, a nejlépe i syn, o hromadu pořád zakopávali, což by ji mohlo pro příště poučit, aby neprováděla tyto jednostranné akty, kterými mě staví před hotovou věc a další přesuny do sklepa se mnou alespoň konzultovala.

Ani nevím, jak ze mě vyhrklo, že nacpat cokoliv do přecpaného sklepa je proti přírodním zákonům, a abych ho teď šel přerovnávat, že jsem dost unavený. Já vím, školácká chyba. Už když jsem to doříkával, tušil jsem, co přijde.

Má dobrá žena si fňukla: „Když jsou ti přírodní zákony milejší než já a tvůj syn…“ Pak se chytla slova „unavený“. Že když jsem tedy unavený, že mě nechá odpočinout, že na odpoledně-večerní procházku s kočárkem půjde ona.

Aby laskavý čtenář pochopil. Ta procházka je mou každodenní relaxací. Jdu si, opírám se o kočárek jako o chodítko, vykládám nemluvněti, které si prohlíží svět, co jsem dnes komu v práci měl a chtěl říct a neřekl. On pak usne, já si tak jdu, tlačím, nemyslím, jsem vypnutý a odpočívám.

Manželka ale špatně chodí, a tak je pro ni tlačení kočárku fyzicky náročné. Dlouho to nevydrží, nakonec si někam sedne na lavičku (vozí s sebou polštář). Dítě se neudrncá, neusne, bude nespokojeně kňourat a do hodiny budou zpátky. Pak bude manželka vyřízená a dítě protivné. Ideální, abych si opravdu odpočinul.

Žena se jde strojit a požádá mě, abych, když už se obětuje pro můj odpočinek, alespoň syna přebalil, oblékl a umístil do kočárku. Ovšem, že to umím, ale mám asi o polovinu větší ruce než manželka a je to pro mě obtížnější než pro ni. Navíc zase přerovnala dětské věci, takže musím všechno hledat na těch nejnepravděpodobnějších místech.

Cestou ze dveří mě manželka vyzve, abych si co možná nejlépe odpočinul, jen bych ještě mohl… A vychrlí seznam prací, na které bych potřeboval časovou dotaci asi devět hodin. Pak odchází.

Mám padesát minut. Mimo manželčin seznam vyměním těsnění v kapajícím kohoutku, vyčistím odpad ve vaně, nějak ho už cítím, naliju Savo do rezervoáru za WC, vysadím jedny dveře a namažu skřípající panty. Rozhodnu se pro jednu nahodilou činnost z manželčina seznamu úkolů a proutěnou třicetikilovou truhlici s botami přemístím z jedné skříně na druhou.

Pak se zhroutím na koberec v obýváku. Zrovna když se manželka vrací s kočárkem. Nebo kdo to je, protože vidím dvojitě a rozmazaně. Vzdychá vyčerpáním a utvrzuje se v tom, že ji nemám rád, protože z celého seznamu úkolů jsem jen přenesl krabičku…

Ale tentokrát už chybu neudělám, to si nemohu dovolit, na to už nemám dost fyzických sil. Ujistím svoji dobrou ženu, že jsem ještě sice všechny drobné úkoly nezvládl, ale zato si krásně odpočinul a mohu jít odnést ty věci do sklepa. Pokusil jsem se i o polibek, ale nejsem si zcela jist, kam jsem se trefil.

Přerovnávání sklepa vidím tak na dvě hodiny, ale hodinu si přidám. Vezmu si s sebou mobil s budíkem a hodinu se na zemi prospím. Žena mě kontrolovat nepřijde, neb se nemůže hnout. Navíc má v bytě protivné, nevyspalé dítě…

A tak spolu žijeme, milujeme se věrnou láskou manželskou a plánujeme spolu žít až do smrti. Amen.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené