Tatínek Emanuel (19): Noční můra

Nějak si v poslední době pamatuji sny. Snad to bude tím, že syn má zánět nosohltanu a vzbudí mě asi dvacetkrát za noc. (Tímto se omlouvám sousedům za noční zapínání vysavače. Nejsem psychopat přes čistotu koberců, máme moderní odsávačku…) Ale zpátky ke snům. Někdo má sny padací, jiný létací. Mou noční můrou jsou sny úřední.

Jsem na úřadě a něco chci, na co mám nárok. Úřad mi nechce vyhovět, jak jinak. Já se rozčílím, ve snu křičím, až se zajíknu. Vzbudím se s vysokou tepovou frekvencí a bez dechu… Tentokrát jsem měl živý sen z konkrétního pracoviště Ministerstva pro otázky rodiny. Můj sen byl tak reálný a pravděpodobný, až se obávám, jestli jsem nějak nepřišel ke schopnosti předvídat budoucnost.

Každý sen má svůj reálný základ. Kolem narození dítěte a přiznávání dávek jsme si užili úřadů víc, než by nám bylo bývalo milo. Jak jsem ale mohl přijít na tohle bizarní ministerstvo?

Uvědomil jsem si hned s příchodem syna, že se tímto celá naše rodina zařazuje do tržní skupiny rodičů s dětmi. Trh už si nás nějak našel a zásobuje nás reklamními materiály pro příslušnou kategorii do schránky poštovní i e-mailové. Naštěstí si ale této cílové skupiny ještě opravdově nevšimli naši politici. Avšak obávám se, že je to jen otázkou času, kdy i my se staneme zdrojem zisků pro tento specifický byznys.

Rodina se samozřejmě musí podporovat, i když jen v proklamativní rovině. Dobře to vypadá, není to nic proti ničemu a získají se tím politické body do voleb. Dělá to tak celé politické spektrum. A co může být viditelnější podporou než zřízení úřadu, nebo dokonce ministerstva?!

A jak by takový úřad fungoval? Kolem roku 1970 byl v Itálii odhalen Úřad pro správu vodovodů v kolonii Eritrea. Italové své kolonie sice ztratili již třicet let před tím, ale úřad to nějak přežil a fungoval. Ačkoli neměl žádnou agendu, přesto administroval, vykazoval, přijímal nové zaměstnance a požadoval navyšování rozpočtu, což se také realizovalo. Ale právě to se mu stalo osudným.

Volby zrovna výrazně zamíchaly sinekurami neboli obročími, jinak též trafikami. Prověřovalo se, co sebrat poraženým a dát vítězům. A někdo si všiml. A někdo nemlčel a hodilo se to k diskreditaci poražené strany. A to byl konec vodovodního úřadu…

Jenomže mnou vysněné Ministerstvo pro otázky rodiny by smysluplnou náplň práce jakoby mělo. Bylo by tedy téměř nezrušitelné. A jak by fungovalo? Jeden sám úředník být nemůže kvůli zastupitelnosti. Když jsou dva, musí se stanovit vedoucí a podatelna a sekretariát a právní oddělení a oddělení pro harmonizaci s unijním právem a… Tisíc úředníku má práci, vlastně živobytíčko, než se člověk rozkouká. Každých deset let se množství úředníků zvýší o dvacet procent, to je přírodní zákon, s tím se nedá nic dělat. A to jsem jim ještě ani nevymyslel, co budou dělat ti úředníci.

Tisíce hladových klotových rukávů, to však nebude to hlavní, čím bude ministerstvo škodit rodině. Oni budou bdít nad smysluplným utrácením mateřských a rodičovských dávek a příspěvků. Protože když stát něco vydává, měl by mít také hlavní slovo při tom, jak se s prostředky nakládá.

Prostředky budou rodinám vypláceny účelově. Rodiče budou muset vynakládat peníze na programy a produkty akreditované ministerstvem. A tady už začíná tanec miliard. Kde je vzít? No přece zrušit všechny podpory, dávky a příspěvky, které se rozdělují.

A o tom byl můj sen, musel jsem se dostavit na ministerstvo, předložit úředně ověřený výpis z rejstříku trestů svého desítiměsíčního syna, potvrzení od městské části, že nevlastníme psa ani velblouda a čestné prohlášení, že se nehodláme v nejbližších třech letech vystěhovat mimo rámec sluneční soustavy. Pak jsem proti podpisu obdržel vyrozumění o odebrání všech dávek.

Tak nevím, jsem jasnovidný?

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené