Tatínek Emanuel (24): Klub nedokonalých matek

Je přece všeobecně známo, že prakticky každá žena je od přírody vybavena souborem vlastností prošlých evolučním vývojem, které ji předurčují být dokonalou matkou a manželkou.

Takto dokonalá matka si užívá každé chvilky, kterou stráví se svým dítětem. Je k němu za všech okolností laskavá, je trpělivá, důsledná, stále v dobrém rozmaru… Což ovšem neznamená, že by zanedbávala svého manžela. Domácnost je stále ve vzorném pořádku, stejně jako ženin vzhled. Podlaha se leskne, okna umytá, postava jako z obálky časopisu, z plotny se linou libé vůně, ve volných chvílích se učí franštině a těsnopisu. Vedle rodičovské dovolené pracuje jistě na poloviční úvazek nebo na dohodu o provedení práce…

Je to snad u vás jinak? To asi budete ta výjimka, co potvrzuje pravidlo. Nebo je všechno úplně jinak?

Když si potomek během dne na procházce dvacetkrát stáhne rukavičky, zahodí cíleně dudlík do psího exkrementu, kousne vás do prstu, tahá za vlasy, nechce papat, co jste mu s láskou hodinu připravovala, zvrhne na sebe jogurt, pročurá se kolem plenky a divoce se brání přebalení, v noci nechce spinkat a tak pořád den po dni dokola, stane se někdy, že na něj zvýšíte hlas a jste na něj ošklivá? A když se tak stane, máte pak výčitky, mrzí vás to a někdy pro to pláčete?

Už jste potomkovi připálila jídlo, přehlédla v něm kostičku, rozšlápla letadlo nebo jinou oblíbenou hračku, rozbila několik kusů nádobí, nábytku, něco jednoduchého nezvládla, něco jiného nepochopitelně zapomněla? Cítíte se často naprosto hloupě, zbytečně, trapně a všem na obtíž?

Už jste se po třetí za sebou po probdělé noci strašlivě pohádala s manželem a nemůžete si vzpomenout proč? Podala jste už žádost o rozvod, kde jste jako důvod uvedla, že místo sunaru s banánovou příchutí koupil sunar s příchutí vanilkovou a zauzloval dítěti tkaničky, že nešly rozvázat?

Už jste svou trestuhodnou nedbalostí ohrozila život a zdraví dítěte způsobem, že se stydíte si na to i vzpomenout, natož abyste o tom někomu vyprávěla? Kolikrát vám dítě odněkud spadlo, kolikrát se bouchlo a přitom se to dalo předvídat a zabránit tomu?

Už jste při jeho hlídání usnula? Kolikrát jste uložila do postýlky neumyté, s nevyčištěnými zuby? Kolikrát jste ho oblékla do nevyžehleného, protože jiné prádlo zrovna nebylo?

Kolikrát jste z nevyspání a zoufalství v noci vyjedla ledničku i spíž a cítila se při tom provinile a všeobecně hrozně? Pochybujete o své příčetnosti? Už vás napadlo vyhodit potomka z okna a vyskočit za ním? Vítejte do klubu!

Jak to dělají ostatní matky, že jsou tak dokonalé a všechno zvládají? Jednoduše. Lžou. Ne ze zlé vůle, ale jsou přesvědčeny, že to musí dělat. Schválně se zeptejte 5. 12., jsouc v masce čerta, malého dítěte, zda zlobilo. Co vám asi řekne? Bude lhát, že nezlobilo. Tak i každá matka je přesvědčena, že všechny matky jsou dokonalé a ona, aby nevypadala jako zrůda, když dokonalá není, tak to o sobě musí alespoň tvrdit.

Udělejte si takový test. Svěřte se libovolné matce s nějakým svým mateřským prohřeškem, za který se stydíte. Myslíte si, že řekne, že jí se nikdy nic takového nestalo? Ale kdepak, vytáhne z rukávu podobnou historku. Hned se vám uleví, že v tom nejste sama…

Abych trochu potěšil, zreprodukuji zkráceně dvě historky. Svou a známé. Já jsem procházel příliš nízkou zárubní (nespis. futry) se synem na ramenou. (Napřed bum do čela, pak bum o zem, pak béééé…) Jí ujel špatně zabržděný kočárek s dítětem. Přejel silnic, narazil do popelnic a převrhl se. Dítě viselo v popruzích jak sestřelený pilot.

Nechcete se redakci anonymně svěřit se svým prohřeškem proti rodičovské etice? Když jich uvidíte padesát pod sebou, ten váš jaksi zanikne, pro les nebude vidět strom. Zkuste to, bude vám líp…

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené