Tatínek Emanuel (4): Až bude můj syn modelkou

Přiměřeně, přiměřeně, přiměřeně. To mě napadlo, když jsme odcházeli z porodnice a mladá slečna doktorka nás na chodbě zahrnovala radami, jak a co doma s dítětem musíme dělat, aby to bylo jedině správně. Možná to od ní byla taktika, zahrnout nás slovy, abychom si miminko nerozbalili a neptali se, proč je tak neuvěřitelně opruzené.

Většinu rad jsem stejně nevnímal a zbylé jsem zapomněl. Nelze se divit, vzhledem k situaci. Zapamatoval jsem si vlastně jenom jedno. Máme si koupit váhu. Dítě převážit vždy před a po kojení. Kdyby vypilo méně, než stanoví tabulky, máme dokrmovat. Když pilo více, máme příště zkrátit dobu kojení.

Medicína postupně, asi před 150 lety, s vynálezem injekční stříkačky, antisepse, anestézie a rentgenu přestala být svobodným uměním a stávala se vědou. Někteří ji dokonce začali považovat za vědu nikoli přírodní, ale exaktní. Slečna doktorka se tedy exaktně přidržela exaktního konceptu moderní medicíny a doporučila nám exaktně synka převažovat.

Žena z toho byla upřímně zoufalá. Těšila se, že bude dítě vychovávat, ne že ho bude vážit. Rádoby vtipně jsem ji těšil, že to je přece skvělé, že nemusí odstřikovat a vážit mléko, že se od nás nechce, abychom v případě, že by dítě přibralo o gram víc, vyvolávali zvracení, vážili zvratky, a kdyby vážily víc, než kolik mělo dítě ztratit, abychom dokrmovali.

Manželka nebyla v dobrém rozmaru, jako asi žádná rodička, která právě přežila pobyt v porodnici, a neměla pochopení pro můj šibeniční humor. Tudíž jsem zvážněl a řekl jí, že mě ani nenapadne váhu kupovat. Co ví medicína o zdraví? Zaměřuje se na opravu nemocných. Ale naše dítě je, zaplať Pán Bůh, zdravé. Žádné vážení nebude a basta!

Věřím, že ta slečna doktorka nekáže vodu a sama nepije víno. Jistě si svoji stravu také váží. Kdykoliv obědvá v nemocniční jídelně, dožaduje se informací o nutriční hodnotě a gramáži jídla a doma si vede excelovou tabulku, kam pečlivě zaznamenává příjem stravy v kilojoulech, a několikrát denně se váží. A jistě si také nechává pravidelně odebírat krev, aby mohla stravou ovlivňovat všechny chemické hodnoty svého těla.

Nevylučuji, že u kosmonautů, vrcholových sportovců a modelek se něco takového opravdu dělá. A bude-li můj syn chtít být v dospělosti modelkou nebo kosmonautem, ať klidně stráví život pachtěním se kolem váhy. Ale dokud za něj odpovídám já, budeme se věnovat životu v jeho komplexnosti.

Jsem rád, že lékařská věda má tak zapálené nositelky. A já slečně doktorce přeji všechno nejlepší do dalšího života. Přeji jí, aby porodila na svém vlastním oddělení zdravé dítě a mohla na něj aplikovat všechny svoje zásady. A dokonce jí přeji, aby si ona i její dítě přesto udržely zdravý rozum.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštal

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené