Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.

Jistě, vždycky se dají najít pozitiva. Pokud například jdete velmi nalehko do sklepa pro hasák jako já a náhodou upustíte klíče tak nešťastně, že vám spadnou do výtahové šachty, a musíte zajít pěšky a v pantoflích naboso a v pyžamu do několikset metrů vzdáleného nákupního centra, kam odešla vaše paní se synem skotačit do dětského koutku, pak velmi oceníte, že není třeskutý mráz a závěje, ale šest stupňů nad nulou. Ale nepíšu tenhle článek ani o klimatu, ani o své nešikovnosti.

Svátky se blíží, svátky nastávají, svátky probíhají. Mám dojem, že skoro každý gramotný podlehl a začíná pomocí internetu a mobilního telefonu šířit vánoční a novoroční spam. Lidé, které jste viděli dvakrát za život, firmy, co vám před pěti lety půjčily kánoy, ti všichni mají potřebu vám popřát všechno nej nej nej… Už několikátým rokem na tato rozkošňoučká přáníčka nereaguji. Zřejmě získávám pověst hulváta, ale příliv těchto mailů a SMS zpráv trochu vysychá. Takže špatnou pověst výměnou beru. Ale tohle taky není o výchově.

Nemám rád prosinec. Podle japonské tradice je měsícem katastrof a nepříjemností říjen. Všichni ochranní domácí bůžkové se scházejí na kongresu v Idzumu a nechrání své lidi. Moji ochranní bůžkové se zjevně někde flákají každoročně v prosinci. Letos mi praskl zub, odešla mikrovlnka, trouba u sporáku, stržený kohoutek u umyvadla, prasklá hadice na naplňování pračky… A mohl bych pokračovat. To už o výchově je. V prosinci bývám obecně nevrlý.

Naštěstí mám dva týdny prázdnin. Takže můžu všechno opravit. Stačí se vypravit do sklepa pro hasák a…

Nemám rád Vánoce. Jako dítěti mi je znechutila vlastní matka a škola. Matka Vánoce milovala. Už od září nás všechny doma připravovala na vánoční atmosféru. Vyptávala se nás, co jí dáme pod stromeček a každý den nám dávala nové a nové tipy na dárky pro sebe.

Vaření míval na starosti otec. Matka mu stále nosila další a další náměty na vánoční cukroví. Matka mi líčila, jak letos budu muset nazdobit ještě větší a krásnější stromeček. Od října si pobrukovala koledy, začínala stavět betlémy a všude zastrkávala jmelí…

Na Štědrý den jsem se zuřivostí v oku vyrážel do prázdných obchodů koupit jakýkoliv nesmysl za jakékoliv peníze, abych už to měl za sebou. Věděl jsem, že večer se popíchám za soustavné matčiny kritiky o stromeček, budu muset krájet jablka, lít s otcem olovo a tak. Dostanu ponožky, trenýrky, košile, svetry a nějakou hračku pro mimina. A pak za všechno pěkně poděkuji. V noci pravděpodobně pojede otec na pohotovost s kostí v krku. Brrrrr.

Ve škole, pokud se pamatuji, mě nutili kreslit přáníčka, záložky a podobné nesmylsy. Kreslím opravdu příšerně, respektive od té doby, co jsem v první třídě za obrázek Májové šeříky dostal známku 4- se snažím nekreslit vůbec. V hodinách psaní jsme do přáníček museli dopisovat infantilní slibovací texty. Že budeme mít ve škole samé jedničky a žádné poznámky. Už když jsem to musel psát, jsem věděl, že je to pro mě nesplnitelné. Zkrátka komunistické školství. Dneska se tyhle zrůdnosti dějí na Den matek.

Mami, promiň ale v roce, kdy jsi zemřela, jsme Vánoce u nás doma zrušili. Letos jsme je poprvé obnovili. Ne kvůli mně nebo mé manželce, ale kvůli synovi.

Byl jsem ochoten dát na stůl do zavařeninové sklenice nazdobenou větev a pod ní svíčku. Ukázalo se, že i čtyřicet let stará prskavka ještě prská. (Syn křičel celou dobu hrůzou.)

Po večeři, syn měl kaši a já s paní kubu, šel syn s manželkou do dětského pokoje, já údajně na WC. Zrovna v ten okamžik zazvonil Ježíšek a nechal synovi na stole, co si přál. Sadu bubnů (Promiňte sousedé, ale vy nás občas taky nešetříte.) a sedm plastových panáčků. Syn křičel rozkoší. Vánoce příští rok zopakujeme, kvůli němu.

Ale raději moc neplánovat. Minulý rok jsem bilancoval a plánoval. Když mám bilancovat letos, tak nám nevyšlo vůbec nic. Tudíž nebudu ani nic plánovat. Takovou rekapitulaci synova vývoje nastíním v příštím článku. Protože syn se mezitím dožije (doufáme) tří let.

10. 1. 2014Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené