Zavřete oči, odcházím…

KLUB TĚHULEK! JARKA Ano ano, je to tak, právě čtete můj poslední příspěvek pro Klub těhulek. Nevím jak vám, ale mně to hrozně uteklo!

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


 

Než jsem sedala k psaní dnešního článku, procházela jsem zběžně své předchozí příspěvky a zjistila, že vám ještě dlužím pár informací či vysvětlení. Tady jsou:

Háčkovaná čepička padla Filípkovi jako ulitá, ovšem u capáčků jsem poněkud podcenila velikost, takže je Filípek neměl na nožkách ani jednou. Narodil se s chodidlem dlouhým 8,5 cm, capáčky přitom mají jen 7,5 cm. Asi si je schovám na památku nebo je daruji i s čepičkou některé kamarádce.

S balonkem Aniball jsem nakonec necvičila, jak už jsem přiznala posledně. Na jednu stranu to byl trochu risk, protože podle ohlasů mnoha maminek je to skutečně výborná příprava k porodu, kterou si chválí především prvorodičky. Vzhledem k tomu, jak dobře probíhal už můj první porod, a také na radu mého zkušeného gynekologa (a taky asi trochu i z lenosti) jsem nakonec Aniball nekupovala a k porodu nijak necvičila. Měla jsem štěstí, že k poranění hráze při něm nedošlo. A to dokonce i přesto, že po epiziotomii u prvního porodu se zvyšuje pravděpodobnost, že u dalších porodů opět bude třeba provést nástřih hráze. Věřím, že kromě štěstí a zřejmě genetické predispozice sehrálo velkou roli i vedení samotného porodu. Při té poslední vypuzovací kontrakci mi totiž porodní asistentka dávala instrukce, jak přesně mám tlačit – zatlačte hodně..., teď povolte a netlačte..., teď si malinko přitlačte..., a teď zatlačte vší silou... – a přitom pomáhala odhrnovat hráz a dělala prostor prořezávající se hlavičce. Díky tomuto postupu jsem se skutečně obešla bez nástřihu a šití bylo spíše jen kosmetického charakteru (dva malé stehy). Pokud se tedy u porodu setkáte s podobným přístupem, máte podle mého názoru velkou šanci porodit bez nástřihu. Ne vždy je tlačení vší silou, „hlavně ať už je to za mnou", ten nejlepší postup.

NAPIŠTE JARCE DO DISKUZE

Se začátkem šestinedělí jsem se tu svěřila s naším problémem s opruzeninami a zvažovala jsem kvůli tomu i látkové plenky. Rozhodně se mi osvědčilo přestat používat vlhčené ubrousky, to byla vlastně první věc, kterou jsem udělala. Chvála perlanu! Koupila jsem si na zkoušku i pár látkových plenek (typ All in one), ale ukázalo se, že v našich podmínkách opravdu dost pomalu schnou (v bytě dva dny, na lodžii ještě déle), takže jsem nakonec byla docela ráda za ekologické jednorázovky. Při jejich výrobě se používá méně chemie než u běžných papírových plen, takže by měly být méně dráždivé. Jejich cena je ovšem o něco vyšší, nedovedu si představit, že bychom na nich měli být dlouhodobě. Naštěstí jeden balík stačil. Experimenty s několika druhy krémů a mastiček předepsaných naší paní doktorkou se mi neosvědčily, navíc jsem nebyla úplně přesvědčená např. o používání masti s obsahem kortikoidů. Dala jsem na svou intuici a sáhla jsem po Bepanthenu. A světe div se, Bepanthen v kombinaci s ekoplenkami vyléčil opruzeniny během dvou dní! Pak jsem zkusila použít opět běžné papírové jednorázovky a problém se už nevrátil. Zůstáváme tedy věrni Bepanthenu, pro nás není lepší krém na péči o zadeček.

No a moje snad největší téma během celého těhotenství – co na příchod sourozence bude říkat Honzík? I to se vyřešilo tak nějak samo a mnohem pohodověji, než jsem doufala. Možná svou roli sehrálo to, že jsme Honzíkovi o miminku vyprávěli od samého začátku, a že jsme se snažili vždy navodit příjemnou atmosféru, aby budoucího bratříčka vnímal jako kamaráda. Možná pomohla naše snaha přistupovat k Honzíkovi s důvěrou – bratříčka si pochoval už pár hodin po narození, a kdykoli se k Filípkovi hrnul, držela jsem se zpátky a snažila se ho neokřikovat, i když třeba zrovna nebylo jeho počínání tak šetrné, jak bych chtěla. A určitě má na tom všem svůj díl taky projekt Play Everyday a mé hravé kamarádky, které berou mateřství jako příležitost vrátit se do svého dětství a čas s dětmi si užívat plnými doušky. Pomohly mi získat určitý nadhled, nebrat vše (a sebe) tak vážně a dostat do každodenní péče o děti hravost. Mému muži jde tohle mnohem líp než mně, nepotřebuje se soustředit na to, že teď je to hra a děláme něco jen tak a pro radost, má to tak sám od sebe. Naše těhotenství s Filípkem navíc bylo pro něj a Honzíka příležitostí, aby si spolu užili čistě klučičí výlety a akce, bez maminky a miminka v bříšku. Věřím, že si budou svůj klučičí svět hezky užívat i dál a že mě do něj občas pustí nakouknout.

Zajímalo by mě, jak by prvních šest týdnů svého života hodnotil Filípek. Vyrostl za tu dobu o více než 6 cm, přibral kilo a půl, statečně pase koníčky, zajímá se o své okolí, zvědavě si prohlíží nejen mámu s tátou, ale hlavně svého staršího bráchu Honzíka, a směje se na všechny, kdo se smějí na něj. Umí se pěkně nahlas ozvat, když má hlad nebo plnou plínku, a taky se připomenout, abychom ho zapojili do komunikace. Říká se, že si miminka vybírají, ke komu se narodí. Věřím, že je Filípek se svým výběrem spokojený a cítí, že máma a táta jsou tu pro něj, a že Honzík je fakt prima brácha.

Za ten zhruba půlrok, co jsem tu s vámi sdílela své těhotenské zážitky, obavy i radosti, se v našem životě změnilo hodně věcí. Našli jsme byt podle našich představ, zdárně zvládli jeho rekonstrukci, následné stěhování i postupné vytváření nového domova. A z tříčlenné rodinky se v říjnu stal čtyřlístek. Čtyřlístky nosí štěstí – a ten náš nám rozhodně štěstí přináší, každým dnem.

Ať jsou vaše dny hravé, plné pohody a čtyřlístků :-)
Jarka, Martin, Honzík a Filípek

9. 12. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele dencas
dencas

Jarko, moc krásný článek! Četla jsem ho už před časem, ale nějak jsem se nedostala k tomu něco ti napsat. Měj se tedy moc krásně, ať se vám všem daří a jste šťastnou rodinkou. A třeba se také spolu potkáme na kočárkové akci, jak píše Katka.

Denisa

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Jarko,

budete mi chybět! Snad se uvidíme na té kočárkové akci na jaře či v létě či kdy to bývá. Přeji Vám, ať máte z dětí jenom radost a ať to dál skvěle zvládáte! Hodně sil. Kateřina

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené