7 tipů na teploměry

Přinášíme vám několik užitečných tipů na teploměry. Zvýšená teplota lidského organismu, či dokonce horečka, o které hovoříme při cca 38 °C naměřených rektálně, bývá neklamným signálem toho, že po zdravotní stránce není něco v pořádku. Přesnou diagnózu dokáže sice stanovit jen lékař ve své ordinaci, i doma však můžeme pomocí teploměru provést měření tělesné teploty, která je nejdůležitějším indikátorem zdravotního stavu. Pro přesné stanovení teploty jsou nejvhodnější digitální teploměry, které zajišťují rychlé a spolehlivé měření, mají velký, snadno čitelný displej, nerozbijí se při pádu a neobsahují nebezpečnou rtuť.

Thermoval rapid flex

Digitální teploměr s velice jednoduchou obsluhou, vhodný pro všechny způsoby měření teploty – v podpaží, v ústní dutině i rektální měření. Podle místa aplikace měření trvá 6 až 40 sekund a naměřený výsledek na displeji je dobře čitelný i pro osoby se slabším zrakem. Velice snadné měření teploty.
Přibližná cena, momentálně s plyšovou hračkou, je 230 Kč.

thermoval.jpg

Scala SC 37 T

Bezpečný digitální teploměr bez rtuti a skla, vhodný pro všechny způsoby měření teploty. Výhodou je rychlé měření teploty (kratší než 1 minuta), automatické ukládání poslední naměřené hodnoty, automatické vypnutí.
Přibližná cena je 110 Kč.

scala.jpg


Metody měření jsou kontaktní – skleněné teploměry obsahující slitiny galia, elektronické teploměry, kontaktní proužky se stupnicí nebo bezkontaktní – infračervené (čelní, ušní).

Pro domácí použití se nejvíce používají kontaktní teploměry. Skleněné teploměry s obsahem slitiny galia jsou přesné, ale jejich nevýhodou je, že jdou velice špatně sklepat. Velice přesné jsou i kontaktní bodové proužky (odchylka +0,1 °C – 0,2 °C). Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, lze je použít na měření v ústech, podpaží a na pokožce, jejich použitelnost je 5 let. V domácí praxi se nejčastěji používají elektronické teploměry. Při měření těmito teploměry je nutné dodržet návod k použití od výrobce, dbát na dobrý stav baterií (novější typy mají signalizaci stavu baterie). Elektronické teploměry lze používat na měření v podpaží, ústech a konečníku.

Bezkontaktní teploměry pracují na principu infračerveného záření. Nevýhodou je několikanásobně vyšší pořizovací cena. Naměřená teplota může být ovlivněna bezpočtem okolností (vlhkost, teplota okolí, průvan, suchost či vlhkost pokožky, atd.). Infračervené bezdotykové čelní teploměry mohou v domácím prostředí měřit nepřesně.


Další zajímavé tipy redakce:

OMRON Eco-Temp BASIC

Digitální teploměr pro měření v ústech, podpaží i konečníku, velký přehledný a čitelný displej, délka měření cca 1 minuta, paměť poslední naměřené hodnoty, zvuková signalizace ukončení měření.
Přibližná cena je 70 Kč.

omron.jpg

Braun Thermo Scan IRT 4520

Digitální bezdotykový teploměr na měření teploty v uchu snímá infračervené záření z ušního bubínku a měří tak vnitřní tělesnou teplotu. Nová senzorová technologie ExacTemp se zpětnou vazbou (Sonda je vyhřívána na tělesnou teplotu, čímž eliminuje ochlazení ušního kanálu a následné zkreslení naměřených hodnot – umožňuje tak získání mnohem přesnějších hodnot i při častém opakování měření). Měkký a pružný povrch sondy je velmi šetrný. Velikost zakončení sondy je redukována pro optimální použití obzvlášť u nemluvňat.
Přibližná cena je 1020 Kč.

braun.jpg

Skleněný bezrtuťový classic s galiem

Skleněný teploměr, který má místo rtuti galinstan. Inovativní tekutý materiál z galia, india a zinku – náhrada rtuti pro lékařskou techniku. Hygienický, nedochází k přenosu virů, antialergický, neobsahuje PVC, nikl apod. přesný, doživotní záruka, 100% cenově výhodný, žádné následné náklady na baterii, neomezené používání, ekologický, bez baterie, plastů a jedů. Nevýhodou tohoto teploměru je velice namáhavé sklepávání naměřené teploty.
Přibližná cena je 85 Kč.

bezrtutovy.jpg

Traxlt

Teploměr ve tvaru srdíčka přilepíte dítěti do podpaží a máte stálý přehled o jeho teplotě. Neobtěžujete dítě neustálým měřením a manipulací. Teploměr vydrží na tělíčku i při koupeli a může být ponechán na kůži až 48 hodin. Pak ho znehodnotíte. Výhody žádná rtuť, žádné toxické látky, žádné baterie a stálá kontrola teploty.
Přibližná cena je 150 Kč (balení 4 ks).

traxlt.jpg

Medisana FTC 77030

Tento jednoduchý digitální teploměr je vhodný pro měření teploty v ústech, podpaží a konečníku – zobrazení během 1 minuty. Nejčastěji jej ale nejspíše využijete pro klasické měření v podpaždí. Jeho velkou výhodou je vodotěsnost, díky níž jej bez problémů po měření můžete omýt. Displej ukazuje s přesností na 0,1 °C a vydržet by měl minimálně 2500 měření.
Přibližná cena je 110 Kč.

medisana.jpg

7.11.2011 10:57 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist