Dnešní doba stresová

Současnost můžeme popsat mnoha slovy, kterými bychom současnost například v roce 1985 necharakterizovali… Jedním z podstatných jmen vykreslujících dnešní dobu je STRES. Proč je v každém z nás a jak se s ním vypořádat?

stres-hlavni-foto-1100x618-1100x618.jpg Zdroj: Zuriel.cz

V dnešním civilizovaném světě se stresu nevyhne nikdo. Každý člověk v nějakém momentu dne zažívá stres, a mnoho z nás ho bohužel zakouší dlouhodobě. Čas od času se objeví zpráva, že divoši v džungli mají stres pouze existenční. My máme kde spát, máme se čeho najíst, můžeme se nechat ošetřit v případě úrazu, nesužuje nás zima ani absence pitné vody – tyhle všechny situace mohou být existenčními stresy. A přesto naše generace trpí nemocemi a poruchami způsobenými stresem nejvíce v historii. Kromě alkoholu a čokolády, což jsou pro překonání stresu nevhodné- navíc návykové látky, na stres prý mimojiné pomáhají antistresové hračky. Jenže jak jsme řekli – je stres krátkodobý a dlouhodobý. Ten druhý je velmi nebezpečný…

Krátkodobý stres je ten, který zažívá každý z nás téměř každý den…Přečtěte si následující scénář, při lehké obměně se v něm určitě najdete…:

Achjo, zase jsme zaspali, dítě házím do školky, větší do školy – těsně před osmou… kruci – dopravní zácpa, (zase nestihnu začátek porady nebo schůzku. Čeká mě pohovor se šéfem a pak prezentace před klientem. Stres se stupňuje. Oběd sním z plastového boxu vedle klávesnice. Úkol od nadřízeného…- sakra, to nestihnu do půl čtvrté…Obvolávám kamarádky, která by mi mohla vyzvednout dítě ze školky. Cesta domů – „peak hour“ – navíc: na trase, po které jedu, se stala bouračka. Trčím v autě dalších 30 minut a přemýšlím, co uvařím k večeři… Dorazím domů a stres končí, ale rozčilování se ne… Proč sis neudělal ten úkol z matematiky a hraješ hry na počítači? Mami, co děláš k večeři? – Zapečenou zeleninu se sýrem. – Blé, to já nechci…. Rozčilení se stupňuje a já vibruju. Teprve, když je zhasnuto v dětském pokojíčku a bytem se nese jen tichý hlas z televize, se najednou uvolním. Ale na jak dlouho? Za deset hodin to začíná znova!

Ač se to nezdá, krátkodobý stres může být prospěšný. Tělo se přepne do režimu pohotovosti – obecně vás motivuje k lepšímu výkonu. Dokončení úkolu nebo zkouška ve škole – takovýto stres nás vybudí k lepším výsledkům.  A dokonce existuje i pozitivní termín pro stres – takzvaný eustres! Je to kladný stres pramenící z pozitivních zážitků jako je svatba, narození dítěte nebo zvládnutí maturity.

Vrátíme se ale k „běžnému“ dni, který jsme popsali, protože téměř každý rodič mezi třicítkou a čtyřicítkou ho zná. Co s tím? Důležité je udělat krok zpět a zamyslet se, co by vám mohlo pomoci to zvládnout lépe. Zacvičit si doma nebo procházka v polední pauze? V dnešní době jsme přetížení, nemáme čas na regeneraci. Myslíte si, že zregenerujete tím, že si prohlížíte a čtete v počítači nebo na mobilu?! Bohužel ne – světlo z počítače, tabletu či mobilu zabraňuje tvorbě melatoninu a spánek není kvalitní, proto jsme druhý den podráždění a unavení a vystresovaní.

A dlouhodobý stres? To je ten, kdy po fázi aktivace nepřichází fáze uvolnění. Mezi spouštěče dlouhodobého stresu patří například mentální zátěž (zaměření na výkon v práci, ovšem bez dosažení cíle), emoční zátěž (trápíte se a nedaří se), fyzická námaha (manuální práce bez odpočinku s následnými bolestmi těla) a určitě pro mnohé překvapivým spouštěčem stresu je nevhodné jídlo, potravinové intolerance, alergie nebo vysoký kalorický příjem. Chronický, dlouhodobý stres mohou vyvolávat nejrůznější situace jako třeba nepochopení, chaos ve vztazích, společenské klima, konflikty a neshody na pracovišti nebo problémy v osobních vztazích.

A jak se zbavit dlouhodobého stresu…? Musíte najít příčinu stresu – to nebude těžké. Pak už stačí zvolit jednu z metod zvládání stresu a těmi jsou: vyhýbání, změna, přizpůsobení se nebo přijetí.  Pak už stačí zařadit pohybovou aktivitu a nevyhýbání se sociálním kontaktům (blízké osobě se můžete se svým problémem svěřit).

4.11.2021 10:28 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist