Kdy je čas dítěti svěřit klíče?

Odkdy je náš potomek natolik samostatný, abychom mu mohli svěřit jeho vlastní klíče? A je vhodné, aby je nosil na krku? Co dělat, když klíče ztratí? Připravili jsme pro vás ve spolupráci se specialistou na zámky a bezpečnostní systémy Danielem Gregorem několik praktických rad.

Klíče dítěti svěřte, až když bude samostatné

Kdy dítěti svěřit vlastní klíče? Diskuzí na toto téma je velké množství, ale odborníci se shodují v tom, že není tak důležitý věk jako spíše míra samostatnosti dítěte. „Pokud je vaše dítě nepozorné a stále něco někde zapomíná, raději ještě nějaký čas počkejte,“ radí Daniel Gregor. Z praxe se dá říci, že u nás se děti na cestu k samostatnosti a vlastnictví klíčů vydávají někdy mezi 6. a 10. rokem.

Klíč na krku? Ne! Není to bezpečné

Policie v žádném případě nedoporučuje nosit klíče viditelně na krku. Nejenže to láká případné zloděje, ale klíč často dítěti vadí a musí si ho odkládat. Tím hrozí, že ho někde ztratí nebo zapomene. Také při sportovních nebo volnočasových aktivitách hrozí, že se mu může šňůrka obmotat kolem krku. „Ideální je, odkládat si klíče do nějakého speciálního sáčku ve vaku nebo v tašce,“ radí Daniel Gregor. „Také doma je dobré si zvyknout dávat klíč na stejné místo, abyste ho stále nehledali.“

Dítě klíč ztratilo. Co dělat?

Dítěti už předem vysvětlete, že pokud klíče ztratí, musí vám to neprodleně říct – žádné tajné kopie klíče sourozence. Společně pak hledejte tam, kde všude dítě bylo, zkoumejte, co dělalo a kde mohlo klíče nechat. Pokud bude hledání neúspěšné, nezbývá jiná možnost než přistoupit k výměně cylindrické vložky. Pravděpodobnost zneužití ztraceného klíče je totiž velká. „Nebo je praktické si pořídit speciální zámek 2 v 1, který obsahuje dvě sady klíčů. V případě ztráty klíče lze systém jednoduše naprogramovat na druhou sadu,“ vysvětluje Daniel Gregor.

Nedaří se odemknout. Co teď?

Dětem se samozřejmě může stát, že se jim klíč v zámku zasekne nebo jim nejde odemknout. Poučte je, že v žádném případě nemají prosit o pomoc náhodného kolemjdoucího. Ať vám raději zavolají, nebo ať zkusí zazvonit u spolehlivých sousedů. Dospělý si se zámkem určitě poradí lépe než dítě, někdy stačí opravdu jen dveře lépe přitáhnout.

Čtěte také:

Dítě stále nechává klíč v zámku. Co s tím?

Zná to většina rodičů – dítě přijde domů, zamkne a klíč nechá otočený v zámku. Zvlášť ti starší si navíc dají na uši sluchátka, takže se jim nedozvoníte, ať se jakkoli snažíte. I pro tyto situace mají moderní uzamykací systémy řešení, stačí si pořídit zámek s přechodovou spojkou – tou jsou některé vložky vybaveny a díky této konstrukci lze zámek otevřít, i když je z druhé strany dveří zasunutý a pootočený klíč.

Dítě je samo doma a někdo zvoní…

S vlastním klíčem ruku v ruce přicházejí situace, že děti bývají delší dobu samy doma. Že nesmí otevírat nikomu cizímu, to od rodičů určitě vědí. Kdo je za dveřmi mohou zjistit například pomocí „kukátka“. „Dnes jsou již k dispozici i s digitální LCD obrazovkou, na které můžete dění před dveřmi pohodlně sledovat, navíc je vhodné i pro menší děti, které na běžné ,kukátko‘ nedosáhnou,“ doplňuje specialista Daniel Gregor. Připravte děti i na to, že osoba za dveřmi může na ně naléhat, žádat o umožnění vstupu do bytu za účelem předání balíčku, opravy nebo zjištění stavu vodoměru. Stále platí – neotvírat, říci, že nemáte čas a dále s osobou nekomunikovat. V žádném případě by děti neměly mluvit o tom, že jsou samy doma, a o všem by měly informovat rodiče.

Více o tématu: časdětipotomekrucevěk

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist