Mateřská centra prověří stav veřejných míst

Jsou česká města a vesnice pro naše děti bezpečné? Zohledňují se vůbec zájmy dětí při sestavování nových urbanistických koncepcí? Co můžeme udělat pro zlepšení stávající situace? Nejen na tyto otázky se v dohledné době pokusí odpovědět nová kampaň Sítě mateřských center nazvaná Město pro děti. Šetření, které je dílčím projektem kampaně Zdravý život ve zdravém prostředí, si klade za cíl poukázat na stav veřejných prostranství právě z uživatelské roviny dětí.

„Urbanismus z úhlu dětského pohledu nemyslí pouze na bezpečnost, zeleň a případně dětská hřiště, ale zahrnuje i kreativitu, která by měla naplňovat takzvané „dětské patro“ měst i vesnic tak, aby pohyb na cestách i veřejných prostranstvích rozvíjel a inspiroval děti a nabízel jim tím od raného dětství příležitost dobrého pocitu, že se s nimi v domovské komunitě počítá,“ vysvětluje záměr kampaně prezidentka Sítě mateřských center Rut Kolínská. Devětatřicet mateřských center z celé České republiky se v návaznosti na prvotní terénní průzkum pokusí veřejnosti i zástupcům místních samospráv představit ta místa, která jsou k dětem přátelská a mohou jít příkladem. Projekt zároveň upozorní na nevyhovující nebo dokonce nebezpečné části měst a pokusí se společně s odborníky nalézt vhodná a hlavně realizovatelná řešení.

Města dětem

Kampaň Město pro děti vychází ze zkušeností loňské kampaně Sítě mateřských center Dětská hřiště dnes a příště a bude probíhat ve třech etapách. „První fáze projektu, která proběhne v březnu, zmapuje stav a sesbírá nápady na řešení, v dubnu pak budou rodiče z mateřských center usilovat o nápravu situace, tedy alespoň o návrh a plán cesty k nápravě,“ říká Lucie Svatošová ze Sítě mateřských center s tím, že se jistě najdou i takové obce, které na bezpečnost, čistotu i drobná potěšení pro děti myslí a do proměny města je už zahrnují. „Příklady dobré praxe bychom rádi představili širší veřejnosti a zároveň ocenili v rámci naší dlouholeté kampaně Společnost přátelská rodině.

Co rodiče trápí

Nevhodně zaparkovaná auta, neseřízené semafory, chybějící přechody pro chodce a v neposlední řadě neupravené vozovky a chodníky patří mezi nejčastější trable rodičů na Praze 3. Vyplývá to z průzkumu Rodinného a kulturního centra Nová Trojka, které sídlí na pražském Žižkově a první fázi projektu Město dětem už má za sebou. Na průzkumu vybrané části Žižkova se podílejí nejen rodiče, kteří centrum Nová Trojka navštěvují, do mapování problematických míst se zapojili také studenti Hudební školy hlavního města Prahy.

„O bezpečnost a bezbariérovost cest v okolí našeho centra jsme se začali zajímat ještě před tím, než byla kampaň Město pro děti vyhlášena. Podporujeme pěší dopravu, proto je potřeba, aby měli rodiče možnost se po městě pohybovat komfortně a zároveň bezpečně,“ objasňuje Martina Pojarová z centra Nová Trojka. „Rádi bychom ve spolupráci s pražským magistrátem navrhli dopravní studii, která povede k nápravě. Je ale důležité, aby se celého procesu hned od začátku účastnily všechny zainteresované strany, jako je radnice, magistrát a policie a vytvořily fungující pracovní skupinu,“ zdůrazňuje Pojarová. „My máme v tomto směru velké štěstí, že Městskou část Prahy 3 naše připomínky zajímají,“ dodává.

8.8.2008 1:27 | autor: Kateřina Bártová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist