Nemůžete otěhotnět? Neotálejte

Nedaří se vám miminko? Okolí vám tvrdí, že je dost času, že jste mladí, že všechno přijde? Nečekejte zbytečně dlouho. Příčin neplodnosti může být mnoho a pomoc je nablízku. Dnes přibývá dvojic, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou, a ztrácet čas je zbytečné. Vyhledat odborníka radí lékaři po roce neúspěšných pokusů o otěhotnění (pravidelný pohlavní styk zhruba dvakrát týdně). Láska však nejsou závody a milovat se s jediným cílem – chci dítě, mám ovulaci, plodné dny, teď by to mohlo vyjít – odradí řadu párů, hlavně mužů. I proto si nekazte vztah stálým sledováním bazálních teplot a menstruačního kalendáře a nebojte se objednat do některého z akreditovaných center asistované reprodukce.

Co je dobré vědět

Seznam center najdete na internetu (i s potřebnými kontakty např. na www.isz.cz/ratolest), volte zařízení blízko vašeho bydliště, ale jedině s akreditací. Zařízení jsou soukromá (v Praze např. Sanatorium Pronatal, Gest) nebo státní (kupříkladu v Ústavu pro matku a dítě Praze Podolí), a registrační poplatky se pohybují v řádu tisíců: okolo 5000 korun.
Nemusíte mít doporučení svého gynekologa, na centrum se můžete obrátit sama.
V centru s vámi při vstupní prohlídce podrobně proberou osobní i rodinnou anamnézu, provedou základní vyšetření, stanoví diagnózu a postup léčby.

Možnosti léčby

1. Nejjednodušší je indukce (vyvolání) ovulace formou hormonální léčby. Pak už je na partnerech, zda se jim miminko podaří.
2. Další možností je inseminace, zavedení spermií za vnitřní branku děložního hrdla v době ovulace. Je to zcela nebolestivý ambulantně prováděný výkon. Nezbytnou podmínkou je průchodnost vejcovodů u ženy a dobrý spermiogram partnera.
3. Když tyto metody nepomohou, doporučuje se proces mimotělního oplodnění in vitro fertilizace – IVF.

Kolik to bude stát

Podle $ 15 odst. Zákona č. 48/1997 Sb., je ženám hrazena poskytovaná péče v souvislosti s mimotělním oplodněním ze zdravotního pojištění celkem 3x, s podmínkou věkové hranice 39 let.
Spodní hranice je omezena také – mladým ženám s prokázanou oboustrannou neprůchodností vejcovodů se IVF může provádět od 18 let, ostatním případům obtíží od 22 let.
Cena jednoho běžného IVF je 26 000 korun, ovšem záleží na tom, jaká další vyšetření a procedury je nutné provést.

Jak to probíhá?

Pacientka podstupuje hormonální přípravu (jsou jí stimulovány vaječníky, aby v nich dozrál větší počet vajíček). Dnes existují naštěstí velmi elegantní aplikátory, takže si ženy mohou hormony píchat samy doma, případně zapojí partnera, aby měl pocit, že má také zásluhy. To je velmi taktické – muži často léčbě nerozumí, připadá jim pro ženu nebezpečná, náročná, mívají psychické potíže s osobním selháním, nechtějí chodit na vyšetření … Toto může situaci krásně a jednoduše upravit.

Žena samozřejmě chodí v průběhu hormonální stimulace na pravidelné kontroly, kdy se pod ultrazvukem zjišťuje počet a velikost folikulů – dutinek, ve kterých dozrávají vajíčka.
Lékař na základě ultrazvukového vyšetření stanoví termín odběru vajíček. Ten se provádí v krátkodobé narkóze, vpichem přes pochvu. Partner ve stejnou dobu v centru odevzdá sperma.
Žena nemá po zákroku žádné větší obtíže a po několika hodinách, kdy se vyspí z narkózy a odpočine si na lůžku, odchází v doprovodu partnera či jiné blízké osoby domů.
Pak už nastupují embryologové, kteří se snaží, aby došlo ke splynutí vajíček a spermií a starají se o vývoj embrya.
Když se oplodnění vajíček podaří, jedno (maximálně dvě) se zavedou bez narkózy ženě zpět do dělohy (tato procedura proběhne nejdřív za 48 a nejpozději za 120 hodin po odběru).

Očekávání

Nastává pro ženu nejnáročnější, alespoň psychicky, proces. Často v pracovní neschopnosti a v klidu na lůžku čeká a čeká… Bude skutečně těhotná? Uhnízdilo se miminko v děloze? Vyvíjí se? Úspěšnost početí po IVF u čerstvých embryí je 30 – 40 %, u rozmražených 20 – 30 % (do dělohy se v případě odběru velkého množství embryí mohou v dalším cyklu zavést i rozmražená embrya). Riziko spontánního potratu je po asistované reprodukci asi dvakrát větší než při přirozeném početí, riziko předčasného porodu je 5x vyšší. Vyšší je i počet císařských řezů.
Ale stojí to za to, ne? Mít vlastní dítě.

Mýty a pověry v asistované reprodukci

1. Dítě bude postižené
2. Dítě mi vyměnili, embryo nebylo naše
3. Dítě bude psychicky jiné, než kdyby se narodilo po přirozeném početí
4. Je to divný nepřirozený způsob početí
5. Dítě bude víc nemocné

Nic z těchto pesimistických vizí se nikdy nepotvrdilo, je to nesmysl. Děti jen díky lékařskému pokroku vznikají jinou cestou.
Zatím neexistují přesné statistiky, kolik dětí bylo počato po léčbě neplodnosti. Registr asistované reprodukce se začal v ČR vyplňovat od ledna 2007 a toto hlášení je povinné pro všechna centra. Lékaři však předpokládají, že asi 7 % narozených dětí v Česku bylo počato po léčbě neplodnosti a z toho asi 3 % po asistované reprodukci.

19.2.2009 12:07 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist