Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve kterém se nachází Anit a její vrstevníci, obsahuje dva hlavní imperativy: "aby chodily na nočník" a "aby začaly mluvit".
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Jak to bylo s nočníkem

Před Vánocemi jsem navštívila další – v pořadí už druhý – seminář k odplenkování. Je to pro mě forma příjemně stráveného času s možností něco se naučit od jiných maminek. Navíc jsem tam mohla jít i s Anit, takže vlastně taková hernička spojená s přednáškou.

Ne že by mi Anitčiny plíny jakkoliv vadily. Navzdory informacím z obou seminářů (rady vždy filtruji, podrobuji kritice a třídím) si myslím, že Anit má ještě čas. Nicméně už si sem tam sama řekne. A vlastně její „e-e“ mě přimělo znovu častěji zkoušet nočníkování.

Nočník jsme Anitce pořídili už k prvním narozeninám a v létě jsme občas zaznamenali úspěšnou epizodu, kterou jsme doprovázeli nepřehlédnutelnými salvami radosti a veselí. Jenže pak jsme se stěhovali a nočník se na nějakou dobu odmlčel. Na podzim jsem Anit se střídavými úspěchy posazovala, kdykoliv se mi zdálo, že by se jí mohlo chtít. A před Vánocemi jsme zase slavili celkem dost „tref do černého“ – nebo v tomto případě spíš „tref do bílého umělohmotného“. Na Vánoce jsme ale odjeli na dva týdny pryč a po návratu se zase vrátilo „štěněcí období“.

Štěněcí období

Období, které by se dalo nazvat také jako „období loužiček a hromádek“. Obě jsme asi byly rozhozené výletem. Loužím ani hromádkám se prostě zabránit nedalo. Navíc Anit pojala k nočníku mírnou nechuť (asi proto, že jsem ji tam pořád tak horlivě lákala). „E-e“ sice udělaly všechny její panenky i plyšáci. Anit sama ale vždy zahlásila, až když jí čůrek tekl po noze. Dala jsem si limit 3 počurané kalhotky (+ ponožky – Anitčino obvyklé domácí oblečení pro bezplenkování) denně.

O praní a dokonce i zábavu jiného druhu jsem v lednu neměla nouzi. Třeba před pár týdny zkoušíme zase obvyklé dopolední nočníkování. Anit se na chviličku posadí, ale rychle zase vstane – zaujata nějakým neodkladným úkolem (třeba povozit plyšovou opici na umělém koníkovi nebo nakreslit dvě čárky a kolečko a označit své dílo za „tátu“). „OK, teď musím jít dělat e-e já,“ vysvětluji dceři. Na záchodě sedím zásadně s otevřenými dveřmi – to asi zná většina rodičů. Anit mi nosí různé hračky a živě komentuje, že máma dělá „e-e“. Občas trhá toaletní papír a podává mi ho v naději, že něco urychlí. Tentokrát na nějakou dobu zmizela. Když přišla, s úsměvem prohlásila své obvyklé komentovací „e-e“. „Ano, Anitko, maminka dělá e-e a pak si půjdeme hrát.“ Potvrzuji vesele. Dcera mi podává nějakou věc a zase důležitě říká „e-e“. Kývu hlavou, vezmu si TU VĚC – hnědou, teplou a trochu mazlavou VĚC. Že je to její hovínko (a tím „e-e“ mi hrdě hlásila, co mi nese) mi došlo, až když jsem ho měla v ruce.

Ale abych byla spravedlivá, poslední dobou se už zase občas na nočníku vyčurá. Nestresuji sebe ani malou. Připravuji si horu papírových ubrousků. Plenky mám nakoupené do zásoby. A věřím, že ten správný čas přijde... až přijít má.

Áňa – Ňáňa a další slova

Co se týče mluvení, mám podobné pocity. Hlavně na malou netlačit. Nesrovnávat. Domluvím se s ní báječně a naprosto plnohodnotně pomocí znaků, které postupně mění za slova. Ještě sice nezvládá samohlásku „i“, ale mluvení ji baví a do svého slovníku přidává stále nová slovíčka. Samu sebe označuje za Ňáňu (samohláska na začátku slova se zdá být celkem těžká na výslovnost), občas – když se zadaří – za Áňu.

Nejprve jsem se trochu bránila vytváření zkomolenin a dětských ušišlaných verzí slov. Nakonec jich pár přeci jen do slovníku Anit proniklo. Třeba Tom ji naučil „bóďo“ jako bodýčko. Slova na B ji celkově jdou a baví. Předminulý víkend jsme byli na horách ve Špindlu a tam se naučila další nové slovo – „boby“ (přestože sama jezdí na saních).

Čtěte také:

Mimochodem: Prodloužený víkend na horách byl naprosto luxusní – a to i díky baby-friendly hotelu se dvěma velkými hracími koutky se vstupem hned z restaurace, které byly monitorovány kamerou. Rodiče dítka vypustili a sami se ládovali u švédských stolů, zatímco své ratolesti pozorovali na velké obrazovce. Navíc vodní svět s teplou vodou. A všude kolem plno sněhu. Anit byla ve svém živlu! A my si s Tomem slíbili, že podobné minidovolené si dovolíme častěji. Ten relax byl k nezaplacení! To ale odbočuji. Takže zpět k mluvení.

Anit miluje ukazování různých částí obličeje. Tak se naučila říkat „brada“ ... tedy, zní to spíš jako „babda“, ale díky doprovodnému gestikulování víme, o co jde.

Tady v Praze hodně maminek učí svá dítka říkat „bobo“ jako bobek. Toto slovo by Aňulka taky jistě zvládla. Jak jsem psala, slova na B jí jdou nejlíp. Jenže zatím se držíme našeho zažitého „e-e“.

Vzhledem k tomu, že neříká „i“ vznikají občas trochu zmatky. Místo „mimi“ (ať už jde o nějaké živé miminko, které zrovna vidíme, nebo o všechny její panenky) říká „mama“ s trochu jinou intonací než „máma“ (tedy já). A dost podobně zní i slovo „znamínko“ (mám jedno výrazné na obličeji, které malá ráda zkoumá), vyslovuje ho jako „mamaa“. Hlavně, že si rozumíme.

NAPIŠTE VERONICE DO DISKUZE

Co já chci od Anit?

Chci, aby Anit chodila na nočník? Aby mluvila? Vlastně ne. Ale tím nemyslím, že to nechci. Jen popírám nutnost, povinnost, nezbytnost těchto aktivit hned. Na sílu. Vím, že přijdou. Jediné, co chci, je to, co jsem chtěla vždycky. Už od začátku. Ještě než se narodila. Aby byla. A navíc: Aby byla šťastná. Ale to chce pro své děti asi každý, že? No, a i když je to klišé, v tomto období epidemií si dovolím přidat: Ještě pevné zdraví.

Zatial. Vaše V.

4. 2. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Zuzko, hotel se jmenoval Lesana: http://www.lesana.cz/cz/spindleruv-mlyn/. Bylo to fakt bezva :-) Díky za podporu, naštěsí kolem nás děti taky nemluví - i když se držím hesla "nesrovnávat", tak ono se nesrovnává líp, když nemám pocit, že je Anit nějak pozadu...:-D

 

Obrázek uživatele Zuzana T
Zuzana T

Veroniko, můžu se zeptat na název hotelu? Zní to jako ráj :) a jinak, super přístup, však ono to přijde a hlavně, když si rozumíte! ;)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené