Malé filozofické okénko

KLUB TĚHULEK! JARKA Uplynulo dalších sedm dní a tak se zase hlásím o slovo. Mám tentokrát v hlavě spoustu myšlenek a nevím, z kterého konce začít. Snad se v tom nakonec vyznáte. :-)

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Předně musím říct, že mě velmi zasáhl článek z minulého týdne od předchozí Těhulky LIVE! Štěpánky. Když jsem text četla, koulely se mi po tvářích slzy, jaká je to hrozná nespravedlnost. Ale měla jsem týden na přemýšlení a jakkoli to možná vyzní necitlivě, nic se neděje bez příčiny. Možná právě ta nespravedlnost vůči Štěpánce má nám všem ostatním ukázat, jaké obrovské štěstí v životě máme, když řešíme naše obyčejné a banální problémy s tím, že nás v těhotenství pálí žáha nebo že přibíráme málo/moc, jaký vybrat kočárek pro miminko, jestli ta barva v dětském pokojíčku není až moc růžová/modrá nebo že byt, ve kterém aktuálně bydlíme, je pro naši rozrůstající se rodinu malý – tento poslední příklad je zcela konkrétně mířen na mě samotnou (pořád totiž remcám, že se do malého bytu špatně vejdeme a není kam uložit to nebo ono a už aby byl náš nový byt hotový a my se mohli přestěhovat). Ve světle toho, co prožívá Štěpánka a její rodina, jsou to skutečně banality. Vím, že Štěpánka nestojí o to, aby ji někdo litoval (a to také nedělám), a že je veliká optimistka. Štěpánko, děkuji Ti, že ses svěřila se svým příběhem a pomohla mnohým z nás otevřít oči a uvědomit si, co je v životě opravdu důležité. Fandím Ti a držím palce, aby ses s tím znovu poprala tak jako už jednou a aby ses mohla radovat z toho, jak Tvá dvojčátka rostou, poznávají svět a dospívají. Finanční příspěvek na péči o Tvé děti je to nejmenší, čím můžeme my ostatní pomoci Tobě. :-)

POVÍDEJTE SI S JARKOU A DALŠÍMI TĚHULKAMI V DISKUZI!

Další věc, která mě upoutala, byly poslední příspěvky v Klubu těhulek. Když jsem si ve čtvrtek přečetla články od Denisy a Elišky, musela jsem se smát. Zřejmě je něco mezi nebem a zemí, co ovlivňuje všechny těhotné, protože ač jsme se mezi sebou nedomlouvaly, všechny tři naše články byly o odpočinku, relaxaci a pohodě v lůně přírody. Jsem zvědavá, kolikrát se ještě trefíme do stejné noty, než všechny porodíme. :-)

A ještě jedné důležité věci jsem si všimla. Všechny matky na světě mají přirozený sklon vidět svoje dítě jako to nejkrásnější, nejúžasnější, nejšikovnější, nejchytřejší, nej... (doplňte si sami) – zkrátka jsme nekritické ke svému vlastnímu potomstvu. I já taková jsem. Snažím se v tom krotit, když třeba Honzíka před někým vychvaluju, jak krásně už umí to nebo ono, a většinou také hned poznamenám, že si samozřejmě velmi dobře uvědomuju, že jsem v tom hodnocení neobjektivní... Napadlo mě totiž, že tato naše mateřská (či spíše rodičovská, protože to dělají i tatínkové) neobjektivita je daná evolučně a že má svůj význam. Myslím, že je to tak zařízené proto, abychom jako rodiče dělali vše pro zdárné přežití našeho potomstva a tím zajistili úspěšné pokračování rodu. Kdybychom byli ke svým dětem „lhostejní", kdybychom je nepovažovali za něco úžasného a jedinečného, nedávali bychom do té péče všechno a šance na přežití by tak byla snížena. V dnešním světě (tedy v této části světa) už sice nejde o holé přežití, ale zakódované to v sobě máme stále. A tak se rozplýváme nad svými dětmi, jaké jsou šikovné, a máme přirozenou tendenci srovnávat je s ostatními dětmi vždy tak, aby naše dítě z toho srovnání vyšlo v nějakém ohledu lépe. A je to tak v pořádku. Děti jsou úžasné a jedinečné bytosti, bez ohledu na to, kdy se poprvé samy otočí na bříško, kdy začnou chodit, kdy odloží dudlík, přestanou nosit plenky, řeknou první větu, naučí se plavat nebo jezdit na kole...

Užívejte si dny se svými již narozenými či ještě nenarozenými dětmi ve zdraví a pohodě!
Jarka


 

Jarka právě prožila 25. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

3. 7. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

To máš pravdu, Deniso :-) Ráda jsem tě ve středu viděla, i když jenom na chviličku. Vůbec nemáš bříško!

Obrázek uživatele dencas
dencas

Jaruš, myslím, že i tentokrát jsou naše články podobné. :-) Minimálně v tom, že jsme ukončily popisování lenošení ;-) a zase se trochu zahloubaly. :-)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené