Tak co tam máš dál?

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem zase tu. Od minule naštěstí žádné turbulentní změny. Tedy vlastně…

... jak se to vezme. Buď to je fakt celkem banalitka, nebo už jsem si prostě zvyknul, že mi teď máma s tátou chystají jedno překvápko za druhým. Před 14 dny mě totiž odstěhovali na spaní k bráchovi do pokojíku. Teda oba nás odstěhovali. Honzík se předtím tak nějak plíživě nastěhoval do ložnice, takže jsme tam zase spali všichni čtyři. Jenže ledva máma shledala, že to zvládám bez kojení, rozhodla se mě (nás) vystěhovat z ložnice nadobro! Prý že jsme velcí šikovní kluci a určitě to spolu v pokojíčku zmákneme. No nebudu vás napínat. Zmákli jsme to! Jsme prostě borci. ;-)

Máme postýlky u sebe tak, že se můžeme v případě nouze tulit spolu, což je docela fajn. Míň fajn je ovšem to, že mi pan Opičák nebo Pejsek občas utečou k bráchovi a on je pak tulí místo mě. Naštěstí je s námi ale v posteli vždycky dostatek další havěti, třeba žabák Ferda, Mimoňák, několik autíček a vláčků, Honzíkova kalkulačka a jízdní řády dětské železnice. Někdy má Honzík v posteli i knižní plán Prahy asi z roku 1990 a plánek nového vedení tramvajových linek od 28. 8. 2016. Musíme být prostě v obraze i v noci. :-D

Myslím, že brácha dělá s těmi svými vlaky, tramvajemi a jízdními řády mámě trochu starosti. Je fajn, že umí číst v mapách a vyzná se v jízdních řádech, ale něco mi říká, že by máma byla klidnější, kdyby ho kromě toho zajímalo třeba házení s míčem a obrázkové knížky. Pohádky na dobrou noc mi už skoro může číst místo táty, jen by teda měl ještě trochu zapracovat na přednesu. A na oblíkání ponožek, to by mámě určitě udělalo velkou radost! To jsem ale nějak odbočil k bráchovi a přitom jsem vám chtěl říct, jak nám to jde s tím spaním.

Večerní usínání je docela v pohodě, táta nám přečte pohádku (s ním usínáme rychleji než s mámou, tak nám čte on), zhasne, my se přitulíme k plyšákům a za chvíli chrníme. No, a když se nad ránem vzbudím, že se mi už třeba nechce spát nebo se mi chce čurat nebo se prostě jen chci potulit s mámou, vezmu si pana Opičáka, nejbližší auto a vydám se do ložnice. Máma jen nadzvedne peřinu, udělá mi u sebe trochu místa a můžeme spát dál. Občas ji teda trochu potrénuju, aby věděla, že jsem jí ten vyhazov ještě úplně neodpustil. To se mi chce čurat v půl šesté ráno, pak dělám bobek v šest, pak mám žízeň a nakonec chci jít do herničky. No a pak už může máma rovnou vstávat a začít nám chystat snídani. Kdepak, na mě si nepřijde. A může se klidně vytasit s nějakou další novinkou. Třeba mě poslat do školky nebo vlakem k babičce! :-P

Takže, co tam máš dál, mami? Já jsem připravenej na všechno!

Filípek


Jak to vidí máma

Nepřestávám žasnout, co všechno jsou druhorozené děti schopné zvládnout v klidu a v pohodě, zatímco u těch prvorozených jsme řešili, jestli to není moc brzo nebo naopak pozdě (podle toho, jestli jde o samostatné spaní nebo samostatnou chůzi). Přesun na spaní do pokojíčku zvládli kluci přímo skvěle. A my se s Martinem v náhle velké posteli musíme skoro hledat! :-D Často přemýšlím, nakolik je to dáno tím, že prvorozené děti jsou prostě takové cvičné, na učení pro nás matky. Co je důležité, co méně, na čem trvat a co pustit, protože to přece jenom není tak nezbytné, jak to v těhotenství a šestinedělí s prvním dítětem vypadalo.

Kdesi na internetu jsem narazila na takový vtípek: „Prvnímu dítěti se dudlík sterilizuje. Druhému olizuje. Třetímu už dudlík olizuje pes.“ Myslím, že to skvěle vystihuje postupný vývoj většiny matek, ke kterému zákonitě dochází s rostoucím počtem dětí. Kdybych měla u Filípka udržet stejný počet batolecích a miminkovských kroužků, jako jsme měli s Honzíkem (cvičení s miminky, později plavání s miminky a znakování), musela bych se asi nechat naklonovat. Těžko si totiž představit, že s několikaměsíčním miminkem se věnujete znakování, zatímco dvouletý špunt sedí klidně opodál a čeká, až se s mrnětem vyblbnete. Navíc když jste si u prvního dítěte ověřily, že můžete znakovat od rána do večera a stejně na vás dítě nakonec dříve mluví než znakuje.

Čtěte také:

Podobným způsobem uvolníte i hygienická pravidla včetně těch dudlíkových, protože proč s sebou nosit tři náhradní dudlíky a oplachovat je převařenou vodou, když se nakonec starší dítě v nestřežené chvíli rozhodne olíznout všechny tyče, které má při cestě autobusem v dosahu, a mladší sourozenec nemá v plánu nechat se starším nějak zahanbit. Dezinfekce jazyka, pokud vím, ještě vynalezena nebyla, takže se můžete buď zbláznit, nebo se nad to povznést. Děti si zkrátka tu imunitu někde natrénovat musí, no ne? U dvouletého Honzíka bych určitě řešila s pediatričkou, že nemá moc zájem o normální jídla, ale s chutí zbaští 4 banány denně (a pak sedí klidně půl hodiny na nočníku). U Filípka si říkám, že asi prostě teď potřebuje víc tryptofanu, draslíku a železa, a s klidným svědomím sním jeho odmítnutou porci oběda. A tak bych mohla pokračovat v mnoha obměnách a každodenních situacích. Určitě to taky znáte.

Až je mi někdy líto, jak to ti prvorození mají s námi těžké. Mnohdy je z obavy o jejich bezpečí zbytečně omezujeme; z obavy, že se nebudou vyvíjet správně, když jim neposkytneme dostatek podnětů, je přetěžujeme a pak se divíme, že mají problémy se spánkem; z obavy, že nebudou správně vychovaní, když jim zásady slušného chování nevštípíme včas, po nich chceme mnohdy věci, na které ještě nejsou dost zralí. Z obavy, že nepoznáme, co naše dítko potřebuje, posloucháme zaručené rady okolí a hltáme rádce na internetu a pak podle nich necháváme děti usínat s pláčem ve vlastní postýlce ve vedlejší místnosti nebo kojíme striktně po třech hodinách, přestože cítíme, že takhle to nevyhovuje ani nám, ani miminku... A ti naši prvorození to více či méně klidně přijímají, nechávají na sobě dělat pokusy a nechávají nás přicházet metodou pokus-omyl na to, jakými rodiči chceme vlastně být.

A tak já tady dnes děkuji svému prvorozenému synovi, že i když to je někdy fakt hodně těžké (pro nás oba) a úplně si spolu třeba nerozumíme, že to se mnou jako s matkou nevzdává. Díky, Honzíku!

Mějte se krásně a zase brzy na napsanou!

Vaše tentokrát poněkud filozofující Jarka

16. 11. 2016Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Mimoňské války: Klony útočí

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že nás máma nějak moc často opouští a chodí si jen tak ven. Asi mě slyšela nebo co, protože teď byla znenadání víc doma. Měla spoustu práce… Celý článek »

Možná přijde i… odpočatá máma?

BATOLE LIVE! FILIP To se zase dějou věci na tom světě! Nějak mi ten můj vesmír přestává fungovat. Máma se občas sebere, zaúkoluje tátu, aby nás pohlídal, nakrmil, vykoupal, uspal, a klidně si odejde někam pryč. Celý článek »

Viróza sem, očkování tam

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem si myslel, že letošní konec zimy bude trochu veselejší než loni. Ale asi jsem se spletl, vypadá to, že i tentokrát si sem tam střihneme nějakou tu virózu. Celý článek »

Já se bojím!

BATOLE LIVE! FILIP To už jsou zase dva týdny v čudu? Minule jsem vám psal, když jsme byli s babičkou a dědou sami a užívali si sněhu. Celý článek »

Zimní radovánky

BATOLE LIVE! FILIP Tak mámě překvapivě nehráblo. Zatím. A angína už je taky pryč. Nakonec to nebyla taková hrůza, jak to před 14 dny vypadalo. Celý článek »

Novoroční předsevzetí

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem tu zas. Máme po Vánocích a bylo to fakt náročný. Dárků jsem dostal hromadu, ale vlastně o ně tolik nešlo. Spíše jsme se sešli zase celá velká rodina a byl to pěkný blázinec. Celý článek »

Reportáž psaná na čokoládě

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, poslušně hlásím, že jsem opět zde. Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo, aspoň myslím. Vlastně jo, stalo. Byli jsme celá rodina na focení ve Fotopromě. A byl to fakt zážitek! Celý článek »

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené