Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat (třeba v souvislosti s kontaktním rodičovstvím: nošením nebo společným spaním). Který mi nikdy neřekne, že jsem "málo přísná" nebo že "Anit ROZMAZLUJI". Naopak.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Ráno protivnější večera

Ano. Dnes to bude tak trochu óda na Toma. Však on si ji zaslouží! Nejen – ale taky díky našim ránům. Zhruba v 6:30 už podesáté toto ráno (a noc) otevřu oči. Po noci přerušované Anitčinými výjezdy za mlékem se vztekem koukám na svou už naprosto probuzenou a radostí zářící dceru. „Hurá. Další báječný den před námi. Co zase budeme dělat zajímavého? Tak honem z postele. Jde se hrát,“ křičí (teda spíš říká nonverbálně + sem tam nějaké slovo, ale mě z toho radostného halekání stejně duní hlava).

„Tome.“ Zatřesu s mužem, který celou noc slastně zařezává. Nechápu, jak může tak spát, když to naše blonďaté stvoření tak trojčí. „TOME!“ Zařvu výhružně, až se lekne i Anit a na chvilku zmlkne. Pak se ke mně šibalsky přidá a společně šťoucháme do táty, až se konečně vzbudí. Stačí mu jeden pohled na mé krví podlité oči a rozšířené nozdry, které dští síru. „Anitko, necháme maminku spát a jdeme si hrát,“ zavelí.

Před osmou se vypotácím z ložnice, pořád ještě trochu „zombie-style“. Ještě potichu vrčím a brblám, proč je Anit v pyžamu. A kde je snídaně. Tom se raději klidí – a dobře dělá. Po dvaceti minutách (během kterých do sebe cpu sacharidy v jakémkoliv skupenství) ze mě všechny negativní pocity vyprchají (no, spíš je vyplaví ten cukr). Zavolám Tomovi (kterého chytím ještě v autě po cestě do práce) a moc mu poděkuji za to, že mě nechal spát! Trochu provinile se k němu lísám a přeji krásný den v práci.

Nebojte. Každá noc není tak děsivě roztrhaná, že se ráno měním ve vzteklého vlkodlaka. Ale dnes to tak bylo (přiznám se, že ne poprvé), tak to zčerstva píšu. Ať nevypadá, že jsem jen sluníčková matka s růžovými biobrýlemi.

O výchově

Zbytek dne už frčím na cukru. Sjíždím se na své báječné Anitce, která mě nepřestává bavit tím, jak se jí líbí každá sekunda života. A sem tam mi dopingovou injekci pošle přes telefon Tom. Ano. Zbytek dne je růžový a úžasný. S menšími krizovými místy, která hned mizí v cukrové vatě toho, co jsem právě popsala.

A pozor. Už se dostávám k podstatě dnešního článku. K tomu, proč vše může pohodově plynout, přestože všechna naše spřízněná batolata právě začínají vzdorovat (a jejich rodiče mají na toto téma spoustu různých vzdorpotvrzujících historek). S Tomem zastáváme k výchově jasné stanovisko: Nemá to být náročné. Nemá nám být proti srsti. Nemá být zdrojem napětí, konfliktů nebo jakýchkoliv jiných negativních pocitů. Já na naše motto občas trochu pozapomenu, ale muž mi headline našeho „dětného života“ znova a znova připomíná. Díky, Tome!

Když jsme byli dva, bylo nám skvěle. Dítětem jsme chtěli tento pocit znásobit. A to se i stalo. A tak si to neděláme těžké. S Anit mluvíme jako s partnerem. Situace, které jdou vyřešit v klidu (a zatím jich byla většina) znamenají jen trochu delší komunikaci než „obleč se, neřvi a jdeme“. Třeba: „Nechceš tuto bundu? Podíváme se, jaké bundy ještě pro toto počasí máme. Navrhni ty, Ani, jak tuto situaci vyřešit...“ Žádné nadávky, násilí, křik, vydírání ani uplácení. Prostě: Pojďme se domluvit. Jde to i s takto malým dítětem. Anit rozumí úplně všemu, co říkáme. A tím, že má svůj názor, jen potvrzuje vlastní osobnost.

Čtěte také:

Partnerský přístup v našem podání není „liberální výchova severského typu“. Snad se nikdo neurazí, že to takto nazývám. Jsem ovlivněna aktuálními zprávami z Norska. Anit nastavujeme hranice. Nejdeme jí naproti ve všem, co si zamane. Slovy zemědělce: Nenecháme sebou orat, ale ani neoráme s ní. Prostě se k ní chováme jako k sobě navzájem – a proto je to tak jednoduché a přirozené. Není to pro nás totiž nic nového.

A teď vůbec nechci, aby to znělo nějak nabubřele. Jakože jsme našli recept na „správnou výchovu“. Ta totiž podle mě neexistuje JEDNA. Každá rodina má svůj styl, přístup, svou filozofii. A jasně – i já mám někdy chuť vykašlat se na diskuzi před otevřenými dveřmi auta a prostě dceru do té sedačky nacpat a jet. Zatím se mi většinou podařilo tomuto krátkodobě efektivnímu (ale jinak odporujícímu všemu, čemu věřím) ponoukání nepodlehnout. Stačilo pár minut a dohodly jsme se.

NAPIŠTE VERONICE DO DISKUZE

Nejspíš bude hůř. Anitka je přeci jen mládě. A může se stát, že „ujedeme“ (teda spíš já – cholerik – než klidný Tom). Na jeden svůj takový přešlap si vlastně vzpomínám. Anit se vrhla do silnice a já ji strhla se slovy: Jsi normální? Pak mě to mrzelo – ne ten strh, ale ta negativní hodnocení obsahující otázka. Takže jasně, že budu dělat a říkat věci, které pak sama vyhodnotím jako něco, co dělat a říkat nechci. Ale zatím se mi tomu daří jakž takž předcházet. Zabírá: Promluva s Tomem, promluva s Anit (vysvětlím jí své emoce a ona pochopí mé rozpoložení), cukr. Jo a sport.

Uf, dnes jsem to teda vzala nějak filozoficky.

Tak zatial. Vaše cukrem řádně vyladěná V.

18. 2. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené