Katka v 11. tt: Ve znamení změn

TĚHULKA LIVE! KATKA Další týden v provedení 2 v 1 se nese ve znamení pozitivních změn. Nevolnosti ustupují, končetiny se začínají prohřívat, prokrastinace nabývá zcela nového rozměru a Ondráškovy zoubky si dávají pauzu. Těhotenství cítím v každém kousku svého těla a naladěna na správnou notu přijímám pozitivně i ne moc příjemné změny. Ve zkratce k úvodu – hormony začínají řádit.
foto: Kateřina Marková

Týden utekl jako voda v řece a já jsem opět zpátky předávkovaná těhotenskými hormony a naladěná krásným jarním počasím. Nebojte, milí čtenáři, nepostihla mne duševní choroba, nemám halucinace a vnímání bolesti je pořád stejné. Jen jsem těhotná a požívám neskutečných výhod těhotenských hormonů. Tento stav mě dokonce přivedl k myšlence, proč se tyto hormony nevyrábějí průmyslově. Okamžitě by bylo po těžkých depresích a stavech úzkosti. Pacienti by se pravděpodobně museli vypořádat s vedlejšími účinky, jako je nenadálý růst prsou, nepřekonatelné chutě či občasné ranní nevolnosti. Ale ve výsledku by jim to bylo možná jedno. :-)

Ale abych se vrátila k hlavnímu tématu příspěvku, tj. týden ve znamení změn. Jedna z hlavních změn se udála v mém přístupu k domácím pracím. Jsem toho názoru, že určitá míra prokrastinace je nutnost u každé nastávající maminky (stejně tak i u maminky s děťátkem). Důležité je pořádně se najíst, dostatečně odpočívat, vyvětrat se na čerstvém vzduchu a věnovat se nějakému koníčku.

V praxi to znamená, že prádlo čekající na žehličku mi neuteče. Sednu si a v klidu si vychutnám svůj oběd, večer si odpustím vysedávání u televize a dopřeji si příjemnou koupel. Stálo mě to mnoho sil, abych se začala k tomuto, jak já říkám učení, hlásit i já. Kdo mě zná, ví, že někdy jsem až přílišná „pečlivka“ a perfekcionistka. Nebudu lhát, bylo to bolestivé rozhodnutí. :-) Ale už po 14 dnech na sobě cítím výsledky. Sice tu máme „bordel jak v tanku“ a kopu nevyžehleného prádla, ale co. Některé věci prostě nelze odložit, ale jinak platí – co lze, odložíme na pozítří. :-)

Změnu, kterou přijímám všemi deseti a děkuji za ni bohu, jsou ustupující nevolnosti. Tak nějak jsem počítala s tím, že budu trpět do 16. týdne (jako při Ondráškovi). Vyšší moc mě vysvobodila a konečně mám i energii na procházky s Ondráškem. Je dost možné, že se brzy vrátí i masové menu. Já, pověstný masožravec, prostě bez masa dlouho nepřežiji. Rozjezd ale bude pomalý, nechci nic unáhlit. Prozatím to jistí zelené banány, chleba s máslem a tvaroh se solí, jablíčka, grepy, med a křupinky v mléce, vývary apod. Ale až to začne, už mě nikdo nezastaví. :-) Vždyť na těhotnou ženu, která se neustále cpe, je tak krásný pohled. :-)

Další významným krokem je, že se již můžu jakožto těhotná legitimovat. Sestřička mi stihla vyplnit těhotenskou průkazku ve chvíli, kdy jsem ležela s nohama nahoře na lehátku. Odběry krve nalačno a až v půl desáté si prostě vybraly svoji daň. Poté, co jsem byla schopná se zvednout, jsem málem položila sestřičku. A to při odpovědi na dotaz ohledně váhy. Před otěhotněním jsem vážila 68 kg, v současné době 64 kg. Čtyři kila dolu se sestřičce moc nelíbila. :-) Vysvětlila jsem jí, že mám naštěstí z čeho brát. Než jsem otěhotněla poprvé, byla jsem opravdu hodně hubená a měla jsem problém nějaké to kilo přibrat.

Díky Ondráškovi jsem přibrala 22 kg, z nichž dolu šlo jen 12 kg. Zbytek mi prostě zůstal na krku (a taky břiše, zadku, stehnech a prostě tak všude), ale já jsem se vůbec nezlobila. Najednou mi bylo lépe, měla jsem více síly a při cvičení bylo co posilovat a trápit. Jsem zvědavá, jaká bude startovací váha pro přírůstek při malém pišťochovi (pracovní název pro druhé miminko) a zda bude moje váha ještě klesat.

Čtěte také:

U tohoto odstavce mne spousta maminek jistě pochopí. Výraznou změnu jsem učinila já sama, a to v přístupu k odměňování své osoby. Už delší dobu na sobě šetřím a odbývám se, tak jsem si řekla dost. Trochu mě k tomu nakopla komická situace s mojí opelichanou kabelkou v čekárně gynekologie. Nejsem ten typ, co má ve skříni několikery kabelky a střídá podle nálady a outfitu. No a na té mé jediné se začal podepisovat zub času. Nákup nové jsem pořád odkládala, koženka se začala trhat, zip přestal fungovat a věci z vnitřních kapsiček mizely v hlubině kabelky. V čekárně gynekologie jí však nepříjemné pohledy nastávajících maminek vyřkly ortel smrti. A dost, řekla jsem si. Pokud toho budu po odběrech schopná, hned si dojdu koupit novou. A jak jsem řekla, stalo se. To, že je žena matkou, přeci neznamená, že bude chodit v teplákách, nenamaluje se a kabelku budou pohromadě držet jen spínací špendlíky. Je mi jasné, že někdy prostě není čas a peníze, ale je důležité využít každé možnosti. Alespoň ten jeden den v týdnu se udělat hezkou. Jednou ponechat dítě svému osudu (rozumějme partnerovi :-)) a vyrazit si koupit třeba hezké šaty. Nezapomínejte na sebe, maminky!

Bříško už taky pomalu roste. Bohužel to zatím vypadá jako nevzhledný špíček, ale bude ještě čas ho krásně vytvarovat. Během léta nás s partnerem a Ondráškem čekají tři svatby, tak se už těším, až si koupím hezké šaty, v kterých se bříško bude vyjímat. Za pár týdnů se opět vrátím k cvičení (jóga), moje záda se jistě už těší.

Už se nemůžu dočkat, co nového přinese nadcházející 12. týden. Do dalšího příspěvku užívejte jara, všudypřítomných ptáčků zpěváčků a rozkvetlých luk. :-)


Katka právě prožívá 11. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem? 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Kátík
Kátík

Ano, přesně tak. Mamince dá práci se k nějaké akci dokopat, ale pak si to uvědomí, že je to potřeba :-) Vždy se najde tisíc výmluv, proč ne a proč by to nemohlo jít. Třeba já teď o víkendu pojedu do Prahy a prostě si to tam užiji. Nemusím přeci zkoupit každou blbost, ale užít si už jen to obyčejné zkoušení a dlouhé přemítání v kabince, zda ano či ne :-) Těším se jak malé dítě na Vánoce :-) Držím Vám pěsti, spolubojovnice na mateřské právo "dopřej me si" :-)

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, úplně vím, o čem píšete! Mám to dost podobně, ostatně můj poslední článek byl taky vlastně na tohle téma. Nikdy jsem třeba o sebe moc nepečovala ve smyslu naložit se do vany, nechat si udělat manikúru, dojít si ke kadeřnici... Prostě ostříhat nehty, abych s nimi o nic nezatrhávala, rychle osprchovat a sama si nůžkami zastřihnout ofinu, zatímco vlasy stočím do drdolu, aby co nejméně překážely... A s dětmi se to snad ještě vystupňovalo víc! Na kabelky jsem taky nikdy nebyla, mám tedy asi čtyři, letité, a nosím stejně nejčastěji přebalovací tašku :-D

Ale s tím děláním radosti sobě (a ne jen skrze nákup věcí pro děti) máte naprostou pravdu! Je to třeba, klidně po malých dávkách, v drobnostech, ale je třeba dopřát si nějakou tu radost a odpočinek, dobít si baterky a dopřát si pocit, že nejsme jen matky věčně uslintané a usoplené od dětí, ale také ženy, které se chtějí cítit dobře a připadat si přitažlivě. Tak ať nám to všem jde! ;-)

Obrázek uživatele Kátík
Kátík

Jsem ráda, že to takhle nemám jediná :-) :-) Jen si dopřávejte i jiné radosti, žijeme jen jednou. A co se týče té teorie, nic se nemá přehánět, ale všechno se musí vyzkoušet :-) A děkuji za palce! 

Obrázek uživatele Romana
Romana

Akoby som čítala o sebe. Pre novú kabelku som sa tiež rozhodla v poradni, keď som sa za tú starú musela hanbiť a začala som si dopriavať drobné radosti. Ako trojnásobná maminka som zvyknutá tešiť sa z nových vecí pre deti ale je pravda, že aj maminky si občas musia dopriať niečo len pre ne. A držím palce v teórii, "čo sa dá odložiť, odložíme na pozajtra". Pre mňa to tiež bola boľavá zmena ale rozhodne stála za to. :-) A mimochodom, držím palce, nech si užívate len pozitívne zmeny :-)

 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené