Mateřská škola

Někdo nemá to štěstí, že se o hlídání vnoučete perou hned dvě babičky. Někdy není babička ani jedna nebo bydlí daleko a rodiče musí řešit případné hlídání jinými způsoby. Je možné si najmout chůvu nebo v případě například návratu matky do práce je nutné umístit dítě do jeslí. Více...

Vývoj řeči a vstup do školky

Kolem třetího roku nastávají většinou v životě dítěte takové změny, které navždy a trvale ovlivní jeho další průběh. Bývají to vývojové komplikace způsobené dozráváním osobnosti, tedy období nazývané obdobím vzdoru, ale také to bývá vstup do mateřské školy či narození sourozence. Pro dítě tyto... Celý článek »

Jak dostat dítě do státní školky

Také hledáte školku, kde přijmou vaše dítě? Nejste sami. Téměř 85 % českých rodin si podle výzkumu AV přeje zvýšení počtu mateřských škol. Poradíme vám, jak zvýšit šanci na přijetí do státní školky. Jaká jsou vlastně kritéria pro přijetí do MŠ?  Celý článek »

Jak to funguje ve školkách jinde ve světě

Horké téma nedostatku volných míst ve státních školkách se u nás přetřásá již několik let. Problém s nedostupnou popřípadě pouze placenou péčí o předškolní děti ale řeší rodiče na celém světě. Při srovnání nutno podotknout, že Česká republika na... Celý článek »

Mateřská školka

Občas dojde na situaci, kdy je nutné najít hlídání. Chůva ani jesle nejsem zrovna ideálním řešením, ale občas se nedá nic jiného dělat. Jak postupovat v případě, že dáváme dítě do jeslí? Nejdůležitější je dítě na chvíle, kdy bude bez vás, postupně... Celý článek »

Nespokojenost s jídelníčkem ve školce

DOTAZ TÝDNE: Doma se snažíme stravovat zdravě (nakupuji převážně biopotraviny), jenže s nástupem do školky začala dcera nad některými jídly „ohrnovat nos“. Mimo jiné ke svačině dostávají třeba kupovaný perník (takový ten lepený marmeládou a celý... Celý článek »

Vybíráte školku? Nebojte se ptát!

Vybíráte školku pro vaše dítě a nevíte, podle čeho se rozhodnout? Pokud máte na vybranou, ptejte se, doporučuje Lucie Pivoňková, ředitelka úspěšné soukromé školky Bambíno. Jaká jsou tři hlavní hlediska, podle nichž se rodiče mohou rozhodnout při... Celý článek »

Ve školce stojí stranou

Dětská dušička je území značně neprobádané. Málokdy lze pro jeden jev nalézt jen jedno zdůvodnění. Dětská duše je však věc nestálá, neustále se vyvíjející, podléhající změnám. Základní rada tedy zní stejně jako motto Stopařova průvodce po galaxii:... Celý článek »

Připravujeme se na školku (1)

A je tu školka. Jak ale najít tu nejlepší? Podle čeho se rozhodnout? Je dobré vycházet ze dvou hledisek – z osobnosti dítěte a jeho rodinného zázemí a na druhé straně ze samotné nabídky školek. Většina dětí je kolem 3 – 4 let na vstup do školky... Celý článek »

Jak začlenit dítě do kolektivu

Každé dítě už od narození žije v určitém kolektivu. Nejdříve je to rodina, která dává dítěti vše, co potřebuje. Později se dostává dítě do kolektivu širší rodiny – babičky, dědové, strýcové, tety … Celý článek »

První dny ve školce – jak je zvládnout?

Školka… Snad každému se okamžitě vybaví nějaká asociace z vlastní zkušenosti: první láska, spaní po obědě, salát z červené řepy… I letošní září nastoupí do mateřské školy další generace tříletých dětí. Pojďme rozptýlit některé obavy ze změn, které... Celý článek »

Musí do školky – jak mu to vysvětlit?

Následující příběhy ilustrují dva možné přístupy k jednomu problému. Myslím, že nemusíte být vystudovanými psychology, abyste označili rodinu, která zvolila správný přístup. Přesto ani rodina A nemá nikde zajištěno, že Martínek bude na školku... Celý článek »

Nástup do školky? Žádná věda

Říkáte si, připravit se na písemku, na testy z autoškoly, sportovní soutěže… ale připravit se na školku? Nebojte se – nemusíte kupovat a číst drahé knihy, ani navštěvovat speciální kurzy, či se s dítětem biflovat nějaké poučky. Je to mnohem... Celý článek »

Kdy do školky?

V kolika letech dát dítě do školky? A jakou vybrat? Otázky, které jistě trápí mnoho rodičů. Každé dítě je však jiné…Dítěti do tří let je nejlépe doma s matkou, shodují se odborníci. Jeho psychické Já není do té doby zcela utvořeno a delší... Celý článek »

Jak dítěti usnadnit vstup do školky

Dítě nebo práce? Známé dilema. „Především bychom se měli řídit ideálem, který nám určila sama matka příroda - na prvním místě je zájem dítěte, nikoli rodičů,“ upozorňuje PhDr. Jaroslav Šturma, předseda Českomoravské psychologické společnosti. „Pro... Celý článek »

Školku státní nebo soukromou?

Zatímco státní školky praskají ve švech, ty soukromé mnohdy zejí prázdnotou. Důvod je jednoduchý. Státní školky jsou nesrovnatelně levnější. Možnost volby mají tedy pouze ti rodiče, kteří si to mohou dovolit. Celý článek »

Ve školce pláčou hlavně kluci

„Děti vždycky pláčou, když je berete od mámy. Když nebrečí vůbec, je to také podezřelé,“ vysvětluje ředitelka Mateřské školky Modré nebe Mgr. Eva Klárová. „Při první návštěvě brečí asi devadesát procent dětí, zejména kluci,“ dodává. Celý článek »

Kolik stojí školka?

Slečna na hlídání, babička, nebo školka? Otázky, které řeší mnozí z nás. Jiní zase mají jasno – školka. Když ale školka, tak jaká? Soukromá, nebo státní? Nemalou roli v rozhodování jistě hrají i peníze. Ne nadarmo se říká, že školné v soukromých... Celý článek »

Jak vybrat školku?

„Všechno, co opravdu potřebuji znát o tom, jak žít, co dělat a jak vůbec být, jsem se naučil v mateřské školce. Moudrost na mě nečekala na vrcholu hory zvané postgraduál, ale na pískovišti mateřské školy.“ Ze slov spisovatele Roberta Fulghuma je... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené