Vegetariánská školka

Nápad zřídit vegetariánskou mateřskou školu dostala Savitrí Braunová před více než šesti lety, když se jí narodila dcera. Za dva roky si splnila svůj sen a v září 2004 otevřela v Praze na Vinohradech vegetariánskou školku, v té době jedinou v Evropě. O rok později získala školka od České vegetariánské společnosti titul Vegetarián roku.

„Když se mi narodila dcera, řešila jsem, jak se bude stravovat ve školce. Všechny tyto peripetie jsem zažila již před dvaceti lety se synem a bylo to velmi náročné období. Uvědomila jsem si, že bude nejjednodušší založit školku vlastní a pomoci tak i rodičům, kteří nemohou nebo nechtějí umístit dítě do běžné školky,“ říká Savitrí, která od svých dvaceti let nejí maso.

Bio jídelníček

Škola má vlastní kuchyni. Kuchařka zařazuje do jídelníčku také potraviny v biokvalitě. „Dovážíme mléko z jihočeské biomlékárny. Dále zařazujeme tofu, sejtan, některé druhy bioovoce a zeleniny, obiloviny, luštěniny a těstoviny. Největší problém byl sehnat kuchařku. Je to vegetariánka, která v minulosti vařila ve školkách, ale nechtěla připravovat maso. Horší je, když onemocní, nemám za ni náhradu,“ říká Savitrí.
„Když mi vypadne kuchařka, tak naběhnu do kuchyně a vařím. Když mi vypadne uklízečka, tak uklízím,“ směje se.
Kuchařské schopnosti si vyzkoušela zrovna včera. „K obědu jsem vařila jogurtovou polévku z biojogurtu a cizrnové mouky, zapékané těstoviny s tofu salámem a zeleninou, okurkový salát se smetanou,“ řekla. K svačinkám pak bývá biojogurt, tvaroh, pečivo, ovoce a zelenina v různých obměnách, müsli, obilná kaše – vločky, pohanka, jáhly a podobně. Jednou týdně peče kuchařka domácí koláč s ovocem nebo perník. „S jídelníčky pravidelně seznamujeme rodiče, jednu dobu jsme je dávali i na web.“

Program na míru

Školka je v provozu od 9 – 15 hodin. Navštěvuje ji průběžně 30 až 40 dětí. Je zde třída česká, francouzská a anglická, vždy s rodilým mluvčím. Třídy mají program podle svého zaměření. Odpoledne se děti věnují zájmovým aktivitám jako je výtvarná dílna, keramika, hudební dílna, etika hrou, jóga pro děti, jóga pro batolata s rodiči, flétna, skupinová logopedie, taneční a pohybová průprava nebo drama.
„Narozeniny každého dítěte slavíme společně, s domácím dortem bez vajec od paní kuchařky. Rodiče se inspirují, občas se ptají na recepty, vždy chtějí vědět, co měly děti k jídlu a jak jim to chutnalo, jestli dostatečně jedly,“ podotkla Savitrí.

Jesličky

Škola nabízí ještě jednu specialitu. V prvním patře sídlí jesličky – Baby studio – pro děti od jednoho roku do tří let. Je pouze česká a vedou je kvalifikované dětské sestry s dlouholetou praxí. Starší z nich, paní Milada, má sama tři děti, ale ještě žádná vnoučata, tak se „vyžívá“ s těmi svěřenými, je taková jejich babička. Druhá sestra, Milena má své vlastní čtyři děti a je taková jejich mamina.

Vše pro zdraví

„Děti zde vedeme ke zdravému životnímu stylu, zdravé stravě a výživě. Místo obvyklých sladkostí – bonbonů, si nosí do školy sušené nebo čerstvé ovoce. Také máme ekologický program, který se netýká jen vnějšího prostředí – jak se chovat k přírodě i k sobě navzájem.Děti nejsou tak agresivní jako ty, které jedí maso. Nejsou tak neklidné a dobře se s nimi jedná,“ podotkla. Školu však navštěvují nejen vegetariáni, ale i děti s různými zdravotními problémy. „Měli jsme zde i postižené dítě s asistentem, děti se sníženou imunitou,“ řekla.

Savitrí Braunová obětovala mateřské škole kus života. Za dobu její existence chtěla několikrát skončit. Vždy to však překonala. „Nejhezčí je zpětná vazba. Když vidím šťastné děti i jejich rodiče,“ dodala.

 

18.2.2009 2:53 | autor: Michaela Jendruchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist