Co se hodí vědět při výběru školky

Jaká mám mít základní kritéria pro výběr mateřské školy?

Akreditace školky u Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT).

Všechny státní školky jsou ministerstvem akreditovány. Soukromé školky jsou akreditované jen zřídka. Tato akreditace Vám garantuje, že školka je provozována v prostorách, které byly k tomuto účelu schváleny příslušným stavebním úřadem. Mají tedy kladná vyjádření od hygieny, hasičů a všech dalších dotčených orgánů, které definoval pro schválení provozu stavební úřad. Získáte tedy jistotu, že školka byla státní správou shledána jako bezpečná, vyhovující pro celodenní pobyt dítěte, má dostatečná hygienická zázemí apod. Kromě schváleného prostředí ministerstvo při akreditace hodnotí další dva nezbytné předpoklady dobré školky. Jde o odbornou způsobilost personálu školky, zejména ředitele školky a pedagogických pracovníků a zásadním předpokladem je vyhovující Školní vzdělávací program. Díky posouzení těchto faktorů máte tedy jistotu, že filozofie a vzdělávací program školky je smysluplný a s dětmi pracuje kvalifikovaný personál.

Každou akreditovanou školku navštěvuje pravidelně Česká školní inspekce, která kontroluje kvalitu školky, hodnotí ji a má právo navrhnout ministerstvu odebrání akreditace, pokud není školka hodnocená minimálně jako „dobrá“.

Aktuální seznam akreditovaných školek najdete na http://www.msmt.cz/vzdelavani/rejstrik-skol-a-skolskych-zarizeni-5.

Schválení provozu školky stavebním úřadem (kolaudace)

Pokud přemýšlíte o školce, která není akreditovaná, zjistěte si alespoň, zda má schválení příslušného stavebního úřadu. Školka by Vám měla tento dokument poskytnout. Budete tak mít alespoň tu jistotu, žeškolka je provozována v prostorách, které byly k tomuto účelu schváleny příslušným stavebním úřadem. Mají tedy kladná vyjádření od hygieny, hasičů a všech dalších dotčených orgánů, které definoval pro schválení provozu stavební úřad. Můžete si tak být jisti, že školka byla státní správou shledána jako bezpečná, vyhovující pro celodenní pobyt dítěte, má dostatečná hygienická zázemí apod.

Vhodný Školní vzdělávací program

Najděte si na stránkách školky nebo požádejte školku o zaslání svého Školního vzdělávacího programu. V případě, že vybíráte ze školek akreditovaných MŠMT, máte jistotu, že jde o program kvalitní. Neznamená to však, že Vám principy práce s dětmi ve školce musí vyhovovat. Seznamte se s jednotlivými programy, vyberte si ty, které se Vám líbí, jsou ucelené, profesionálně zpracované a najdete v nich cíle, obsah, formy a metody předškolní výchovy a vzdělávání a autoevaluaci (sebehodnocení) školy. Navíc můžete Vámi vybraný program konzultovat s odborníky.

Kvalitní prostředí školky

Snažte se zjistit maximum o prostředí školky již při hledání přes internet. Podívejte se na fotografie školky, 3D prohlídky, videa. Prostředí školky by mělo splňovat, kromě schválení stavebního úřadu, další Vaše požadavky. Školka by měla disponovat vlastním exteriérem-zahradou pro zajištění denního pobytu dětí venku. Na zahradě by mělo být dětské hřiště s herními prvky vhodnými pro všechny věkové kategorie, pro zdárný psychomotorický vývoj dítěte.

Profesionální personál školky

Kvalitní školka by měla zaměstnávat pro práci s dětmi pouze pedagogy, nejlépe se specializací na předškolní pedagogiku. Maximální pozornost věnujte vzdělání u rodilých mluvčích. Ideálem v rámci pedagogického personálu je heterogenní kolektiv, kde jsou zastoupeni i muži a různé věkové kategorie. Tyto informace byste měli najít již na webových stránkách školky.

Kvalitní stravovací a pitný režim

Důležitým předpokladem k tomu, aby děti dobře prospívaly, je zdravý životní styl, jehož součástí je i vhodný stravovací a pitný režim. Zjistěte si v jaké kvalitě je strava, kterou pro děti školka zajišťuje a zda si můžete pro své dítě obědy vybírat a aktivně tak ovlivňovat podíl masa, zeleniny atd. v jídelníčku dítěte. Zjistěte si, jaké jsou typické svačinky dětí, z jakých surovin jsou připravované, jak je zajištěn celodenní přístup dětí k nápojům a o jaké nápoje jde.

Reference školky

Podívejte se a ptejte se na reference školky. Surfujte, ptejte se kamarádek. Zkušenosti jiných jsou velmi cenné, tak jich využijte.

Na co se ptát při prohlídce školky?

 • Akreditace a hodnocení školky od úřadů
  Je školka akreditovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy? Jaké má školka hodnocení od České školní inspekce? Má školka pojištění odpovědnosti?
 • Program dětí
  Jaký je denní režim školky? Jak je do denního programu dětí implementován školní vzdělávací program (ŠVP) a filozofie školky? Jsou pro děti realizovány aktivity nad rámec ŠVP? V jakých skupinách děti pracují? Do jaké míry školka děti „vychovává“? Je vyvážený poměr spontánních a řízených aktivit? Jakým způsobem Vás školka informuje o denním programu dětí?
 • Personál školky
  Jaké vzdělání mají pracovníci školky? Jaké zkušenosti s prací s dětmi personál školky má? Jak dlouho personál školky v dané školce pracuje? S jakými externími spolupracovníky školka úzce spolupracuje (logoped, pediatr, dětský psycholog)?
 • Budova školky
  Je budova školky kolaudovaná stavebním úřadem jako školka? Je dětské hřiště homologováno? Jsou na hřišti prováděny pravidelné revize?
 • Stravování a pitný režim dětí
  Jak je zajištěn celodenní pitný režim dětí? Je strava do školky dovážena nebo školka vaří sama? Kdo je případně dodavatelem stravy? Je dodavatel stravy akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy? V jaké kvalitě je strava (BIO)?
 • Historie školky
  Kdy a s jakým cílem školka vznikla? Jaké projekty a úspěchy má za sebou? Co školka plánuje do budoucna změnit a zlepšit?
 • Komunikace s rodiči
  Jakým způsobem školka komunikuje s rodiči? Jakým způsobem umí školka vyjít vstříc Vašim potřebám? Jakým způsobem se můžete sami informovat o dění ve školce (například web dítěte s podstatnými informacemi, fotografiemi z aktivit, portfoliem dítěte)? Vytváří školka pravidelná hodnocení dětí?
 • Ceny a platební podmínky
  Co je v ceně a co je případně hrazeno zvlášť? Jakým způsobem se platí školné?V jaké míře refunduje školka absence? Je možné absence nahrazovat?
 • Co mi může mateřské školka nabídnout „navíc“?
  Umí školka zajistit dopravu dětí, večerní, noční nebo víkendové hlídání? Existují ve školce speciální kurzy a kroužky pro rozvoj dětí v těch oblastech, které mají opravdu rády a/nebo jsou na ně nadané?

Na co se ve školce při prohlídce dívat?

 • Prostředí
  Při prohlídce školky byste se měli cítit příjemně. Prostředí by mělo být adekvátní z hlediska velikosti vůči kapacitě školky. Všímejte si zejména vhodnosti budovy a zahrady pro pobyt dětí- dostatečné oslunění a osvětlení, zábradlí ve vhodných výškách, klidná lokalita s dostatkem zeleně, minimem aut a zahrada s vhodnými herními prvky čistoty-je zásadní, protože ovlivňuje zdraví i bezpečnost dětí bezpečnosti-nábytek bez ostrých rohů, dobře zabezpečené vstupní dveře, okna a zásuvky opatřená dětskými pojistkami, skleněné plochy bezpečnostními fóliemi přizpůsobení prostředí dětem-dětské toalety, postýlky, dobře dostupná umyvadla i hygienické potřeby, úklidové prostředky naopak z dosahu dětí a nápaditosti prostředí- mělo by být tvůrčí, inspirativnía poskytovat pedagogům a dětem maximální škálu možností pro naplnění cílů vzdělávacího programu.
 • Personál školky
  Prohlídku školky si naplánujte ideálně na dopoledne. Obvykle jde o čas, kdy ve školkách probíhají řízené aktivity, které naplňují cíle definované vzdělávacím programem školky. Můžete tak vidět pedagogy i děti při práci. Sledujte, jak učitelé s dětmi pracují i interpersonální komunikaci dětí a nebojte se ptát ředitelů na vše, co Vás ohledně práce učitelů napadne. Tato zkušenost je nezastupitelná a Vaše rozhodování velmi usnadní.
 • Program dětí
  Všímejte si, zda si děti pouze hrají nebo jsou jejich aktivity vyvážené z pohledu spontánních her a řízených činností. Zeptejte se na cíl daného týdne a nechte si vysvětlit formy a metody práce, kterými učitelé s dětmi cíle naplňují a nechte si ukázat výstupy z práce dětí.

Co požadovat při prohlídce školky k nahlédnutí?

 •  Budova – schválení od stavebního úřadu (kolaudace)
 •  Akreditace Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy
 •  Hodnocení školky od České školní inspekce

Co si odnést domů k prostudování?

 •  Školní vzdělávací program, případně Třídní vzdělávací plány
 •  Dokumenty spojené s nástupem dítěte
 •  Návrh smlouvy, dotazníky a formuláře k vyplnění a seznam věcí, které má dítě s sebou při nástupu mít

Co od dobré školky očekávat v průběhu docházky?

 •  Kvalitní, proaktivní komunikaci ze strany pedagogů i vedení školky.
 •  Pravidelné hodnocení dítěte a zprávy o dění ve školce
 •  Doporučení v rámci potřeb a dalšího rozvoje dítěte
 •  Flexibilitu v rámci plnění Vašich přání s ohledem na zachování základní filozofie školky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist