Jaký je postup léčby při nesestouplém varlátku?

VÁŠ DOTAZ Máme 14-ti měsíčního chlapečka a má nesestouplé jedno varlátko. Po provedení ultrazvuku na dětské chirurgii lékař konstatoval, že varlátko nevidí. Naplánoval tedy operaci se sedmidenní hospitalizací. Lékaři nejdříve provedou laparoskopii, při které se varlátko musí nejprve objevit. Pak se buď odstraní, pokud nebude funkční, nebo stáhne dolů. Manžel měl stejný problém, varlátko nemohlo sestoupit kvůli kýle. Je postup lékaře správný?

shutterstock_1145033096-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Názor odborníka:

Retence varlete se objevuje asi u 4-5 % právě narozených chlapců a zhruba u 20 % nedonošenců. Varle se během těhotenství zakládá vysoko v břiše mužského plodu a postupně sestupuje do šourku. Tento sestup pokračuje i po narození, ale měl by být dokončen nejpozději do věku šesti měsíců. Pokud se tak nestane maximálně do dvanácti měsíců od narození, je namístě řešit problém hormonálně či operativně. V opačném případě hrozí poškození zárodečných buněk a neplodnost.

Je pravděpodobné, že stejně jako váš manžel, i syn bude mít současně tříselnou kýlu. Tyto dva souběžné problémy se vyskytují až u 90 % případů.

Postup lékaře je správný. Většinou ale není třeba tak dlouhá hospitalizace. Varlátko může být i v třísle. Sám provádím ultrazvuková vyšetření v obdobných případech a vím, že v třísle ho nemusí ultrazvuk objevit. Pokud bude skutečně v dutině břišní, je hojení po operaci delší, ale často stačí tři až pět dnů.


Odpověděl pediatr:
MUDr. Martin Gregora
www.grada.cz

 

Foto: Shutterstock

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist