Jaký je postup léčby při nesestouplém varlátku?

Máme 14-ti měsíčního chlapečka a má nesestouplé jedno varlátko. Po provedení ultrazvuku na dětské chirurgii lékař konstatoval, že varlátko nevidí. Jaký může být postup?

shutterstock_1145033096-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Navrhovaný postup lékaře

Naplánoval tedy operaci se sedmidenní hospitalizací. Lékaři nejdříve provedou laparoskopii, při které se varlátko musí nejprve objevit. Pak se buď odstraní, pokud nebude funkční, nebo stáhne dolů. Manžel měl stejný problém, varlátko nemohlo sestoupit kvůli kýle.

Nesestouplé varle

Retence varlete se objevuje asi u 4-5 % právě narozených chlapců a zhruba u 20 % nedonošenců. Varle se během těhotenství zakládá vysoko v břiše mužského plodu a postupně sestupuje do šourku. Tento sestup pokračuje i po narození, ale měl by být dokončen nejpozději do věku šesti měsíců.

Čtěte také:

Nutnost lékařského řešení

Pokud se tak nestane maximálně do dvanácti měsíců od narození, je namístě řešit problém hormonálně či operativně. V opačném případě hrozí poškození zárodečných buněk a neplodnost.

Tříselná kýla je častým přidruženým problémem

Je pravděpodobné, že stejně jako váš manžel, i syn bude mít současně tříselnou kýlu. Tyto dva souběžné problémy se vyskytují až u 90 % případů.

Postup řešení

Postup lékaře je správný. Většinou ale není třeba tak dlouhá hospitalizace. Varlátko může být i v třísle. Sám provádím ultrazvuková vyšetření v obdobných případech a vím, že v třísle ho nemusí ultrazvuk objevit. Pokud bude skutečně v dutině břišní, je hojení po operaci delší, ale často stačí tři až pět dnů.

 

27.3.2024 5:45 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Odpověděl pediatr: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist