Nechce jíst, jak na něj vyzrát?

Rozhodně dítě nekárejte za to, že všechno nesnědlo. Vy také nemáte pokaždé stejnou chuť k jídlu. Navíc ztráta chuti k jídlu může být jednou z prvních známek nemoci. Nesnědené jídlo odneste, ale nenahrazujte ho automaticky jinou pochutinou. Zdravé dítě bude jíst příští jídlo s větší chutí. Pokud mu ovšem mezitím nedopřejeme nějakou sladkost! Nejčastějším důvodem, proč má dítě menší apetit, bývají sladké pití a pamlsky mezi velkými jídly.

Nové potraviny

Někdy je problém se zaváděním nových potravin do jídelníčku. Nové potraviny dítě přijímá nejlépe do 2–3 let. U některých dětí, zvláště u těch, které jsou v batolecím věku ještě kojeny, to není s přijímáním nových potravin a pokrmů tak jednoduché. Dítě si oblíbí úzký sortiment jídel, a maminčinu snahu o pestrý jídelníček bojkotuje.

Až na výjimky přitom nestrádá. Nechte ho jíst, co mu chutná. Pokud to jsou samozřejmě jídla vhodná pro jeho věk a nejde jen o sladkosti. Optimálně by v jídelníčku měla být denně zelenina a ovoce, nejlépe v několika porcích. Často se píše: zelenina v každé porci. Přísun zeleniny u kojenců je obvykle dostatečný. V batolecím věku namnoze pokulhává, protože hodně dětí zeleninu odmítá.

Když nechce zeleninu

Pro uklidnění maminek, které si nevědí rady, je třeba říci, že vývoj dítěte to nepoškozuje, protože strava v našich podmínkách je i tak dostatečně rozličná a pestrá. Je ale dobré stále zkoušet zeleninu do jídla přidávat. Porci zeleniny nebo ovoce lze částečně nahradit čerstvou šťávou vymačkanou z ovoce nebo zeleniny.  Důležité je jít dítěti příkladem a jíst hodně zeleniny u rodinného stolu. Obdobný problém jako se zeleninou vzniká u některých dětí s masem. Rozhodně to neřešte uzeninami, párkem atp. Když přijímá jiné živočišné bílkoviny, nevadí mu to. U vegetariánů je třeba maso nahradit.

Rady:

Nucením do jídla zbytečně vyvoláváme konflikt u stolu, který se pak může přenášet do jiných oblastí, například do spánku dítěte. Společné jídlo u rodinného stolu by mělo být radostí a nikoli zdrojem napětí.

Kolem dvou let i dříve dítě nevyžaduje speciální pokrmy a může jíst společné jídlo s rodiči, samozřejmě za předpokladu, že nejde o jídlo vyloženě nevhodné. (Navzdory všem doporučením dostává asi 16 % dětí ve věku pěti let uzeniny více než 4x denně!)

Velice důležitá je pravidelnost a klid při jídle.

Bezpečnost při jídle

Batole by vždy mělo jíst pod dozorem dospělé osoby, která sleduje, co dítě jí. Je to nezbytné především z důvodů rizika otravy a vdechnutí s případným následným dušením. Nezapomeňte, že u dítěte do čtyř let je velké riziko vdechnutí části potravy. Proto by batole nemělo jíst potraviny, které jsou malé, tvrdé, oblé a obtížně se rozpouštějí slinami (burské oříšky, popcorn, kandované ovoce nebo kousky syrové zeleniny). Je důležité, aby dítě jedlo v klidu, při jídle neběhalo. Nemělo by jíst při jízdě autem atp.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Osmimesicni syn znicehonic zacal odmitat odpoledni svacinu. Od pul roku ji bez problemu jedl: jablecne, hruskove pyre, merunkovy i svestkovy prikrm... Cca pred dvema tydny zacalo byt obtizne do nej dostat par lzicek, dnes spolkne tu prvni, zavre pusu a nic. Povolila jsem a zkusila banan s piskotem, bez uspechu. Jogurtovy prikrm, bez uspechu. S nadsenim si vezme po lzickach caj, ale jidlo ani omylem. Zrejme nema hlad, ale jak to? K obedu sni s chuti cca 170 g masovozeleninoveho prikrmu, nemyslim ze by byl prejedeny.

Kdyby nekdo tusil, co se deje, byla bych vdecna za tip...

 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené