Spi, děťátko, spi aneb Spánek novorozeňat a nejmenších dětí

První čtyři měsíce života miminka bývají nazývány také „čtvrtým trimestrem“, neboť jde o adaptační období na svět mimo dělohu matky, kde mělo vše, co potřebovalo. Nyní se musí naučit regulovat své potřeby s pomocí dospělých. Proto i spánkové návyky nejmenších dětí se po nějakou dobu vylaďují a není možné s určitostí říci, co je správně a co špatně.
foto: istock.com

Postýlku mají rodiče povětšinou připravenu už před narozením dítěte (jaká je nejvhodnější, dozvíte se dále v článku). Na co se však zcela připravit nelze, je to, jak bude vypadat spánek jejich novorozeného miminka. Rada číslo 1 zní: Pokud narazíte na poučku, že máte svému dítěti zavést hlavně pravidelný režim, pak ji odložte na později a nalaďte se v maximální možné míře nejprve na to, co žádá právě vaše novorozené miminko. Zkrátka mu dovolte, aby spalo a jedlo, kdy bude samo chtít, nechte se vést jeho potřebami.

Ačkoli zpočátku může být rytmus spánku a bdění u vašeho dítěte nevyzpytatelný, projděte s ním touto důležitou, „neorganizovanou“ etapou. Miminko se na základě vašich reakcí učí komunikovat se světem tak, aby uspokojilo své potřeby.

V prvních čtyřech měsících života klidně uspávejte dítě v náručí, například houpáním či při krmení, aniž byste se obávali toho, že tak získá nějaké špatné návyky. Takto malá miminka rozhodně není vhodné učit správným spánkovým návykům metodou „jen ať se vybrečí, pak usne“, neboť se ještě neumějí samy ukonejšit.

Zhruba po ukončeném čtvrtém měsíci je dítě vývojově zralé na to, aby postupně přivykalo spánkovým zvyklostem, případně se jeho spánek sám stabilizuje.

Jaká je průměrná doba spánku?

  • Novorozenec zpočátku spí kdykoli během dne i noci, pokud je sytý a spokojený. Potřeba spánku je ovšem u každého dítěte jiná, proto následující řádky považujte za orientační:
  • Novorozenec prospí až 20 hodin denně.
  • Kolem 2. měsíce věku začíná dítě oddělovat noční spánek od denního a postupně ubývá denního spánku. Celkem spí dítě 14–18 hodin. Individuální rozdíly jsou velké.
  • Roční dítě spí přibližně 12–17 hodin denně.
  • Batole ve věku 3 let spí 10–16 hodin denně.

Jaká postýlka a jaká matrace je nejvhodnější?

Postýlka by měla být z přírodních materiálů a natřená zdravotně nezávadnou nátěrovou barvou. Příčky na ohrádce by od sebe neměly být vzdáleny více než sedmdesát pět milimetrů a méně než čtyřicet pět milimetrů.

Opravdu velkou pozornost byste měli věnovat výběru matrace. Myslete na to, že děťátko v postýlce tráví spoustu času a je tudíž velmi důležité, aby byla matrace kvalitní a poskytovala děťátku ty nejlepší podmínky pro jeho zdravý vývoj a také klidný a bezpečný spánek. Na co se tedy při nákupu matrace zaměřit? Především na dobré odvětrání a hygienický i bodově elastický komfort ležení. Matrace s bodovou elasticitou totiž nejlépe vyhovuje potřebám miminka. Správně podpírá jeho tělíčko a snižuje tlak na jeho stále se vyvíjející páteř.

matrace Träumeland 

Optimální odvětrání matrace zajišťují vzduchové kanálky, 3D vzduchové polstrování a pěny s otevřenými póry. Díky tomuto inovativnímu odvětrávacímu systému se dítko v postýlce nepřehřívá a nepotí. Velice funkční je u této matrace i snímatelný pratelný potah. Chrání matraci před znečištěním a vlhkostí a zároveň je zcela prodyšný. Matrace si tak uchovává svou hygienickou čistotu. Kvalitní a prodyšné volte i příslušenství a lůžkoviny (mantinel, prostěradlo, deku, zavinovačku či spací pytel). 

Více se o matracích dočtete v článku: Jak vybrat správnou matraci pro miminko 

Také nezapomínejte na to, že postýlka by měla sloužit pouze ke spánku dítěte, ne tedy na denní činnosti, jako je například hraní.

V jaké poloze je miminko v bezpečí?

Uvádí se, že jediná bezpečná poloha pro spánek novorozence a malého kojence je na zádech. Poloha na boku není vhodná, protože se dítě může převalit na bříško. Spánek na bříšku prokazatelně zvyšuje riziko dušení a náhlého úmrtí kojence.

V tomto období se vám proto mohou hodit speciální polohovací válečky a polštáře, které miminko udrží ve správné bezpečné poloze.

Po třech čtyřech měsících věku se již dítě samo převrací do polohy, která mu vyhovuje. V tom mu není třeba bránit.

Pro bdělé dítě pod dohledem je naopak vhodné, aby od věku několika týdnů trávilo určitý čas v poloze na bříšku – rozvíjejí se tak jeho duševní a pohybové schopnosti a dovednosti.

Kojenci do 12 měsíců věku (i déle) nedávejte do postýlky polštář ani velkou prošívanou přikrývku. Jednak hrozí riziko udušení a pro správný vývoj páteře se větší polštář u dětí nedoporučuje minimálně do 3 let věku.

 

Hračky v postýlce by neměly mít provázek delší než 30 cm a z dosahu dítěte by měly být odstraněny všechny nevhodné předměty, tedy věci, které by mohly rušit spánek miminka nebo představují potenciální bezpečnostní riziko.

V prvním půlroce může dítě spát i doma také v kočárku. Později to ovšem nemusí být nebezpečné, protože se při probouzení může snadno přehoupnout přes okraj a spadnout.

Jaká má být v místnosti teplota?

Pro denní spaní se doporučuje teplota kolem 22 °C, zatímco pro noční spaní by měla být teplota nižší, tedy kolem 18 °C. K tomu by mělo být dítě vhodně oblečeno.

Ukládání miminka k nočnímu spánku

Příprava dítěte k nočnímu spánku se postupně stává důležitým rituálem. Pokud opakujete každý den před uložením dítěte ke spánku rutinní činnosti, pak se bude cítit ospalé už jen na základě navození předspánkové atmosféry. Mezi tzv. uklidňovací činnosti patří:

  • koupání (může být spojeno s masáží)
  • ztlumení světel
  • převlečení do pyžama
  • kojení / krmení
  • reprodukovaná tichá příjemná hudba či zpívání

Dítě by mělo být krmeno, koupáno a ukládáno ke spánku ve stejnou dobu, optimálně mezi 18. a 20. hodinou. Půlhodina před spaním by měla být relaxační. V místnosti, kde dítě spí, nemá svítit žádné světlo. Pokud spí samo v postýlce, mělo by být dostatečně oblečeno, příp. ho můžete uložit do tzv. spacího pytle, v němž zůstane v teple po celou noc.

Čtěte také:

Může spát dítě v posteli s rodiči?

Tvrdí se, že z hlediska bezpečnosti dítěte je pro kojence nejlepší spánek ve vlastní postýlce, která je co nejblíže posteli matky. I noční kojení je tak pro maminku jednodušší. Noční kojení se dá usnadnit i tím, že miminko máte u sebe v manželské posteli, nejlépe mezi sebou.

Názory na spánek dítěte v posteli rodičů se různí, někteří pediatři jej zavrhují, jiní doporučují. Pediatr Nils Bergman z Univerzity v Kapském Městě rodiče nabádá, aby děti nechali odpočívat ve své blízkosti. Podle jeho nedávné studie jsou děti, které spí od útlého věku ve vlastní posteli, méně odpočaté a během noci na ně působí větší stres. Jeho doporučení zní: Děti by měly spát společně s rodiči v manželské posteli do tří let věku.

Ředitelka vzdělávání Střediska mentálního zdraví dětí v Londýně Margot Sunderlandová a autorka knih o rodičovství mluví dokonce o hranici věku pěti let – do té doby mohou děti trpět úzkostí z odloučení, což je může poznamenat v pozdějším životě. Díky praxi známé jako „co-sleeping“ (společné spaní) prý z dětí vyrůstají klidní zdraví dospělí.

Touha po bezpečí: spánkové asociace

Dětem často stačí, když v rodičovské posteli usnou, po přenesení do své postýlky pak v klidu prospí noc. Jiné děti se však během noci opakovaně budí. V této souvislosti se mluví o tzv. spánkových asociacích, což jsou určité podmínky nebo činnosti, od nichž se spánek dítěte odvíjí.

Spánková asociace představuje cokoli, co má dítě spojeno s usínáním: rodičovskou náruč, mámin prs, sání dudlíku nebo z láhve, houpání, blízkost rodiče... Během noci se dítě „ujišťuje“ o tom, že jeho bezpečí zůstalo zachováno – proto se budí, pláče a vyžaduje stejné podmínky, jako mělo při usínání.

Děti starší čtyř měsíců už se většinou dokážou ukonejšit v případě nočního probuzení samy, a to různými způsoby: dumláním palečku, otáčením hlavičky ze strany na stranu, tím, že si zpívají nebo broukají, pohybováním ručiček, žmouláním plyšáka apod.

Noční krmení

Již od novorozeneckého věku rozlišujte svým přístupem denní a noční spánek. Krmte dítě v noci v tiché a málo osvětlené místnosti.

Do šesti měsíců věku bývá noční krmení nutností. Postupně můžete noční pití zkracovat, takže dítě vypije menší množství a vy ho hned po odříhnutí uložíte do postýlky. Snadno se to píše a radí, uvedení do praxe však bývá náročné.

Po šesti měsících je pak dítě často schopné spát až do rána bez krmení. Individuální rozdíly jsou ale veliké. Zvláště kojené děti často vyžadují 1–2 noční pití i ve starším kojeneckém věku. Odpírat jim ho za každou cenu by nebylo správné. Kolikrát se starší kojenec v noci vzbudí, záleží i na výchově.

Denní spánek

Dítě potřebuje spát také ve dne, aby nabralo sílu. Pravidelně by měly děti spát odpoledne po poledním jídle asi 1,5 až 2 hodiny. Kojenci do 9 měsíců spávají někdy ještě i dopoledne, mezi 10. a 12. hodinou. Spánek ale bývá kratší než odpolední. Protože ve dne spí dítě v místnosti při vyšší teplotě než v noci, oblékněte ho k tomu přiměřeně. Pozor na přehřátí dítěte.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 16
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Skvělý článek, fakt četla jsem něco podobného tady http://www.familystar.cz/dulezitost-detskeho-spanku/ a myslela jsem si, že změna postele a matrace je blbost, ale vyzkoušeli jsme a musím říct, že to fakt pomohlo. Takže jestli vám dítě nespí, vyzkoušejte! Fakt to pomohlo 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Skvělé matrace pro děti najdete tady. Sami od nich máme matrace v postelích i pro díťě a nemůžeme si stěžovat.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Skvělé matrace pro děti najdete tady. Sami od nich máme matrace v postelích i pro díťě a nemůžeme si stěžovat.

Obrázek uživatele Trochu lepší Pán
Trochu lepší Pán

Proberte se!!!

Jestli dáte dítěti matraci vyrobenou z pěny (tzn. nativní surovinou je ropa a ropné produkty), určitě svému dítěti neprospějete.

Ačkoliv ty kundy nemajetný zaplacený reklamou Vám to budou tvrdit. Zmetci podrpůměrný!

Obrázek uživatele Šípěnka
Šípěnka

Mame taky 5 měsíční miminko a řešili jsme taky výběr matrace do postýlky. Nakonec jsme se rozhodli pro matraci od firmy Tropico http://www.matracetropico.cz/matrace-amalka.html a mám z něj dobrý pocit, myslím, že sme vybrali správně :)

Obrázek uživatele Nikita1
Nikita1

Nám pomáhá pevný řád, pořádně se unavit přes den řehtáním, pozorováním a čerstvým vzduchem a na noc domluva, že bude spát až uvidí hvězdnou želvičku svítit :) Jednoduché, ale funguje a jsme rádi, protože příbuzní mají také problémy s usínáním a víme, že je to nepříjemné.

Obrázek uživatele Berta364
Berta364

Já jsem si s výběrem matrace do postýlky dělala taky velké starosti, pořád jsem brouzdala po internetu a hledala informace, jaká vlastně má být. Jednu molitanovou matraci jsme zdědili po neteřích, ale neměla jsem z ní dobrý pocit. Pořídili jsme raději novou, od Slumberlandu matraci Mimi http://www.slumberland.cz/mimi.html s kokoslatexovým jádrem, dívala jsem se, že ji pořád mají v nabídce. Dcera na ní spávala zhruba do dvou let, pak už přešla na velkou postel. I po těch letech matrace vypadá jako nová, používala jsem chránič, takže ani moc neutrpěla. Vzhledem k tomu, že čekáme další dítě a matraci znova využijeme myslím, že to byla dobrá investice :-)

Obrázek uživatele Nikita1
Nikita1

Tohle už by bylo pro malinko větší děti, ale úplně jsem propadla těm hračkám na spaní, jmenuje se to hvězdná želvička a promítá to to souhvězdí a je to tak kouzelný, že malý po tom usne moc krásně. Jinak moc hezký článek.

Mně se líbí zase ta světélkující žába, ale asi to bude něco podobného nebo možná stejné, myslíš značku cloud b, taky mě to zaujalo, víš o hračkách víc info?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Díky za hezký článek :) Já jsem si dělala starosti, jakou vybrat správnou matraci, přeci jenom miminku se pořád vyvíjí páteř a nechtěla jsem nic pokazit, zádíčka jsou choulostivá :) Tak jsem brouzdala, zkoumala a hledala a nakonec jsme objednali tady http://www.moderni-matrace.cz/matrace-do-detskych-postylek kokosovou a opravdu vypadá kvalitně :) S tím uspáváním s fénem to je pravda, ale já se bojím, aby si na to malá nezvykla a nepouštěli jsme fén do pěti let :D

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj, s dvouletou Natálkou jsme nespali s manželem celé noci. Bylo to fakt na hraně, po nocích jsme se střídali, ve  
dne chodil Vojta do práce, večer už jsem byla vždycky na dně jen z toho, že jde malá do postýlky. Pomohla nám usínací
metoda na minuty, asi nejlíp je popsaná tady: http://www.erada.cz/?p=155 Musí se vydržet a nevzdat to. První dvě nocijsme museli i převlékat postýlku. Držím vám palce!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tohle už by bylo pro malinko větší děti, ale úplně jsem propadla těm hračkám na spaní, jmenuje se to hvězdná želvička a promítá to to souhvězdí a je to tak kouzelný, že malý po tom usne moc krásně. Jinak moc hezký článek.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

hezký článek. V porodnici jsem měla pocit, že miminko usíná bez problémů, spánek jsem měla pod kontrolou i díky monitoru dechu, který byl na postýlce. Doma jsem žádný monitor neměla, pořád jsem chodila k postálce sledovat, jstli malý dýchá. o, nakonec jsem si pro svůj klid pořídila monitr dech za plenku respisense, který má i SD kartu, a tak můžu celý spánek pak analyzovat zpětně, docela zajímavé ...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, velice pěkný článek. K matracím bych ještě doplnil, že je opravdu lépe vybrat spíše středně tvrdou až tvrdší matraci, aby mělo dítě při vývinu oporu. Síla matrace by měla být kolem 8 cm, ale tento údaj je samozřejmě individuální. Důležité je nezapomenout i na nekrčící potah, který by miminku mohl bránit ve spánku.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Doporučuji přečíst tento článek. Děti většinou nespí jen z několika důvodů, je dobré mít jasno v tom, které to mohou být, a jak jim vlastně pomoci. My jsme měli s manželkou tento problém poměrně dlouho. Teď, když je dcera starší, už to zdaleka není tolik, co dřív, na druhou stranu ovšem stále občas noc probdíme. Vím, že je to pro rodiče velmi vyčerpávající, proto všem držím pacel. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

http://www.uspavac.cz/

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

mam 2 mesicni mimco ktere misto usinani strasne rvalo. vsimla jsem si, ze u zvuku fenu usne na 100%. hledala jsem na internetu zvuk, abych nemusela tahat prodluzku a nasla jsem nekonecnej zvuk fenu na webu http://www.uspavac.cz/ od te doby je klid :)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené