Cestujete? Pak je dobré se pojistit

Chcete-li prožít dovolenou v klidu a pohodě, nezapomeňte na cestovní pojištění. Co všechno si můžete pojistit?

Základní pojištění na cesty zpravidla zahrnuje pojištění léčebných výloh v zahraničí, ztrátu zavazadel i odpovědnost za škodu a často i doplňkové asistenční služby.

Komplexnější produkty pojišťují i provozování sportů, stornování cesty, zmeškání odletu, právní pomoc apod. Pojištění neporovnávejte dle ceny, ale zejména dle rozsahu krytí!

Základem jakéhokoliv cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh. Vztahuje se na lékařské vyšetření, léky související s pojistnou událostí, pobyt v nemocnici, transport do nejbližšího zdravotnického zařízení a zajištění převozu občanů zpět do vlasti. 

Z pojištění léčebných výloh však existuje řada výjimek. Pojištění se například nemusí vztahovat na ošetření při onemocnění, která měl pojištěný ještě před odjezdem, nezahrnuje psychiatrická onemocnění apod.

Připojištění na sport

Zpravidla ani dražší varianty cestovního pojištění se nevztahují na úrazy způsobené provozováním sportu. Plážový volejbal s kamarády a případná zlomenina z nešťastného doskoku pojištění nezaskočí. Problém už ovšem představuje například zimní lyžování, o adrenalinových sportech ani nemluvě. To se řeší speciálním připojištěním na sport

Běžné cestovní pojištění, které nám poskytují např. běžné kreditní karty, nezahrnuje pojištění na provozování sportu. Rozsah základního pojistného plnění se u každé pojišťovny různí, stejně jako výše pojistných částek. Liší se také pojistné.

Pojištění ztráty a zpoždění zavazadel

Vztahuje se na osobní movité věci osobní potřeby, které prokazatelně potřebujete pro daný účel cestování. Důkladně si prostudujte, které předměty pojištění nezahrnuje a neberte je s sebou na cestu, nebo jsou-li pro vás důležité, připojistěte si je zvlášť.

Připojištění odpovědnosti

Lidově se těmto pojištěním říká „pojistka na blbost“. Zahrnuje pojištění odpovědnosti za škody na majetku a zdraví třetí osoby. Jen zřídkakdy se opravdu v cizině přihodí taková událost, aby bylo nutné toto pojištění využít. Tarif však vyjde na pár korun a způsobená škoda může být opravdu vysoká, proto na tomto připojištění nešetřete.

Připojištění storno zájezdu, letu

To je u komplexnějších produktů pojištění zahrnuto. Když ze závažných důvodů (úmrtí, onemocnění, rozvod, těhotenství apod.) plánovanou dovolenou nebo let zrušíte, pojišťovna zpravidla vzniklé náklady uhradí.

Doporučujeme v každém případě uzavřít základní pojištění, obzvláště cestujete-li s dětmi. 

Hlavně si pojistnou smlouvu v klidu přečtěte, a když nerozumíte, ptejte se. Dbejte hlavně na široký rozsah a méně na cenu. Naopak ovšem slepě neplaťte všechna připojištění, abyste nebyli pojištěni na potápění, když budete pouze ležet na pláži.

Zdravotní pojištění

Při turistických nebo služebních cestách po státech EU mohou čeští občané využít i zdravotní pojištění platné v ČR. Přesto je však jistější pořídit si i soukromé, komerční cestovní pojištění.

Důvodů je několik:

  • Soukromé cestovní pojištění vám zajistí ochranu i v případech, na které veřejné zdravotní pojištění nepamatuje.
  • Soukromé cestovní pojištění uchrání před komplikovanou administrativou.
  • V jednotlivých státech EU obvykle platí určitá omezení, která se pak vztahují i na české turisty – například za ošetření nebo za léky budete muset zaplatit ze svého stejnou spoluúčast, jakou by platili místní pojištěnci. Třeba v Německu přitom den hospitalizace přijde na 10 eur, ve Španělsku zaplatíte za ošetření spoluúčast rovnající se 40 procentům nákladů a ošetření zubů v Dánsku si budete muset zaplatit sami úplně celé. Cestovní pojištění vás těchto nákladů zbaví, veškeré výlohy za léčení včetně spoluúčastí za vás převezme pojišťovna.
  • Částečně bezplatnou péči poskytují ve státech EU jen státní zdravotnická zařízení. Naproti tomu cestovní pojištění se vztahuje i na ošetření v soukromých zařízeních.
  • Bez cestovního pojištění vám při onemocnění nebo úrazu hrozí nebezpečí, že budete muset hradit z vlastního také náklady na případnou dopravu zpět do vlasti. Také ty se mohou vyšplhat do stovek tisíc korun i výš.
  • Veřejné zdravotní pojištění nekryje další rizika, která mohou při zahraničních cestách nastat (poškození či ztráta zavazadel, zavinění škody třetí osobě apod.).
  • Nejlepší způsob, jak se při cestách do zahraničí ochránit, je zkombinovat veřejné zdravotní pojištění a cestovní pojištění.

Jan Lener, Jan.lener@bcas.cz
finanční konzultant Broker Consulting

 

14.4.2009 5:25 | autor: Jan Lener

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist