Dobrý den, měla bych dotaz a předem děkuji za…

Dobrý den, měla bych dotaz a předem děkuji za zjištěné informace.
jsem na rodičovské dovolené s dcerou, které budou v listopadu 4 roky. Nyní si přivydělávám 3 dny v týdnu (od září do června). Mám pracovní smlouvu na dobu urcitou Dohoda o pracovní činnosti. Zjistila jsem, ze jsem těhotná a chtela bych vědět, zda si budu moci vybrat rodičovskou dovolenou na 2 roky a zda mám nárok na mateřskou dovolenou. Děkuji.

Odpověď

Dohoda o pracovní činnosti zakládá nárok na nemocenské dávky a tím i rovněž na peněžitou pomoc v mateřství, ale musí být odpracováno, aby nárok na PPM vznikl 270 dnů před nástupem na PPM. Vzhledem k tomu, že uvádíte, že smlouva je v rozmezí od září do června, ale 3 dny v týdnu, tak 270 dnů odpracováno pravděpodobně nebude. Jestliže nevznikne nárok na PPM, nebude možná ani volba na rodičovský příspěvek a ten bude vyplácen od data narození dítěte do 21 měsíců 7600.- Kč a od 22 měsíců do 48 měsíců 3800,- Kč. V případě, jestliže by nárok na PPM vznikl, volba čerpání 2 letého rodičovského příspěvku bude závislá na výši peněžité pomoci v mateřství a denní výše musí být minimálně 380,- Kč, a požádat se tato volba musí do 22 týdne věku dítěte, nejpozději ve 23 týdnu věku dítěte. Odpracované dny a vznik nároku na PPM sdělí zaměstnavatel, u kterého je smlouva podepsána a který rovněž z této dohody odvádí zdravotní a sociální pojištění.

28.8.2012 5:42
Více o tématu: jsem těhotná

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist