Dodržují v Jihlavě Desatero PPP? Ostré testování spuštěno!

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Jihlava v čele s primářem prof. MUDr. Alešem Roztočilem, CSc., se jako první porodnické zařízení zavázalo dodržovat Desatero PPP, a přestože se dotazníkové šetření mezi rodičkami „naostro“ rozběhlo počátkem července, Jihlavská porodnice se již teď chlubí skvělými výsledky.

Přední portál o mateřství a rodičovství Babyweb.cz odstartoval iniciativu PPP na základě loňského dotazníkového šetření, v němž dvě třetiny rodiček a maminek vyjádřily svou potřebu změny podmínek v českých porodnicích. Díky tomuto impulzu vzniklo ve spolupráci s odborníky (lékaři, porodními asistentkami, dulami atd.) Desatero PPP, které rovněž vychází z dokumentů a doporučení vydaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a dalšími mezinárodními iniciativami a navazuje na dlouhodobé aktivity organizací, které v ČR usilují o zlepšení péče před porodem, v jeho průběhu i po něm.

Podrobné Desatero PPP a lékařské úkony, na jejichž statistiku je zaměřeno hodnocení zde.

Kam se projekt PPP za více než tři měsíce posunul?

Na to jsme se zeptali Adély Stolaříkové, výkonné ředitelky Babyweb.cz, která spolu se svými spolupracovníky iniciovala vznik projektu: „Jsme velmi hrdí na to, že se nám podařilo uvést naše představy do praxe, a to především díky nadšení a zodpovědné práci všech zainteresovaných osob nejen v jihlavské porodnici. Proto bych chtěla touto cestou poděkovat také pracovníkům výzkumné agentury StemMark, kteří nám pomohli s tvorbou dotazníku, jehož smyslem je průběžně ověřovat dodržování jednotlivých bodů Desatera PPP a který budou rodičky po porodu vyplňovat on-line. Nechtěli jsme žádné amatérské nebo polovičaté řešení projektu, a proto jsem velmi ráda, že mohu oznámit, že se projekt Přirozený porod v porodnici stal součástí prestižního výzkumu Kvalita očima pacientů (KOP), jenž s desetiletou tradicí probíhá v řadě nemocnic po celé ČR a také se partnerem projektu PPP stala Všeobecná zdravotní pojišťovna České Republiky.“ Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Jihlava je první porodnické zařízení usilující o získání certifikace Přirozeného porodu v porodnici, jehož hlavním smyslem je posilování vstřícného a individuálního přístupu k rodičce, respektování její intimity, rušení poplatků za přítomnost blízké osoby u porodu, podpora rané vazby bezprostředně po porodu a nepřetržitého kontaktu matky a novorozence na oddělení šestinedělí.

rudyppp.jpg

Dotazníkové šetření v Jihlavě odstartovalo na začátku července

Certifikát Přirozeného porodu v porodnici může získat každá porodnice, která se do projektu přihlásí, uspěje v dotazníkovém šetření a vylepší nebo sníží provádění některých rutinních úkonů definovaných v Desateru PPP. Že to jihlavská porodnice s naplňováním Desatera PPP myslí vážně, dokazuje fakt, že se jí od února, kdy se k iniciativě PPP přihlásila, podařilo splnit statistiku pěti požadovaných ukazatelů. Vrchní sestra Mgr. Alena Valová k tomu dodává: „Řídíme se především přáními a potřebami rodiček a musíme respektovat, že některé ženy dávají před přirozeným průběhem porodu přednost plánované sekci či farmakologickému tišení bolesti. Všichni děláme maximum pro to, aby naše porodnice poskytovala klientkám služby v celém jejich spektru. Uvědomujeme si, že vyplnění dotazníku je pro naše klientky určitá zátěž, a proto jsme si pro ně jako poděkování připravili malý dárek z místních skláren.“

Statistika výkonů Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jihlava za období duben–červen 2012:

  • 36 % epiziotomií v poměru k fyz. porodům
  • Podání epidurální analgezie v poměru k fyz. porodům 4,7 %
  • Podání oxytocinu při fyziologickém porodu 5 %
  • 24 % císařských řezů ze všech porodů
  • 100 % fyziol. porodů vedených PA

Jaký je hlavní smysl projektu PPP?

Porodnice, které se do projektu zapojí, dostanou cennou zpětnou od svých klientek, což jim umožní zlepšit konkrétní oblasti péče o rodičky. Získání certifikace PPP je známkou kvality, která může být pro dané zařízení nemalou konkurenční výhodou. I přes tato nesporná pozitiva je hlavním cílem projektu snaha o humanizaci a změnu praxe v českých porodnicích, posun ve vnímání porodu od série lékařských zákroků zpět k přirozenému procesu nejen mezi laickou, ale i odbornou veřejností. Babyweb.cz vyzývá touto cestou všechny porodnice, aby se k projektu PPP připojily.

vzp_modul-a_cmyk.jpg

.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist