Malá porodnice neznamená špatná a nezkušená

ZACHRAŇME PORODNICE V minulých dnech jsme požádali o vyjádření k tématu rušení tzv. nízkokapacitních porodnic primáře porodnických zařízení, jichž by se zrušení na základě počtu porodů za rok pravděpodobně dotklo. Jedním z nich je také gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice v Krnově.

Svůj názor nám napsal MUDr. Lumír Studený, primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Krnově:

Mělo by se spíše zdůrazňovat a hodnotit pracoviště podle výsledků, a ne podle toho, kolik má porodů! Můj závěr je, že malá porodnice neznamená špatná a nezkušená, komplikované stavy přicházejí i na větších pracovištích. Ale pokud má být kritériem, že dva porody za den je málo a asi tři porody za den je akorát, to mi přijde přinejmenším směšné. Máme denně i 7–8 porodů, zvládneme i 10 porodů za den, když bude třeba, tedy i malé porodnice musejí umět zvládnout ten nápor, a to s daleko menším počtem lékařů. Máme taky gynekologii, rizikové gravidity, ambulance, UZ pracoviště apod.

Na porodnice, kde je 800 porodů za rok, připadá 4–5 lékařů, průměr na jednoho daleko převyšuje počet porodů na lékaře na klinice nebo ve fakultní porodnici. Jistě, v minulých letech odrodily tzv. silné ročníky, ale zas tak silný pokles to nyní není, aby bylo zrušeno 40 porodnic, kde se může odrodit přes 30 000 dětí. Takový nárůst zbylé porodnice v republice zvládnou jen velmi obtížně a s větším rizikem.

Lživé a scestné informace podávané veřejnosti nejsou namístě. Na počet lékařů jistě okresy vedou před klinickými pracovišti. Plán na zrušení malých porodnic nevede k žádnému šetření prostředky daňových poplatníků. To je čirý nesmysl. Víme, že porod na klinickém pracovišti je pro zdravotní pojišťovny dražší než v okresní nemocnici.

Nejjednodušší hodnocení porodnic by tedy bylo dle výsledků, a ne podle počtu porodů. Ať se ukážou lepší a horší pracoviště se svým personálem. Akreditace proběhly, tak ať mají svůj význam.

Více o tématu: porodporodniceporody

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist