Nejen maminky protestují: malé porodnice nerušte

ZACHRAŇME PORODNICE Podpisů pod naší peticí Za záchranů porodnic je již více než 3 000 a s nimi se objevují i další zajímavé a podnětné komentáře k tématu rušení tzv. nízkokapacitních porodnic, ať už jsou z tábora těch, co jsou „pro“, nebo těch, kteří jsou „proti“.

Mnoho reakcí si vysloužil komentář č. 22, podepsaný uživatelem Beast:

Je sice hezký, že revoltujete proti uzavření malých porodnic, ale nikde jsem se nedočetl, jak učinit jejich provoz úspornější. Je pravda, že je reálná šance zhoršení individuální péče, ale je třeba šetřit všude. Pokud se zrušením menších porodnic nevyvolají problémy a další investice ve větších, tak jsem pro zrušení. Pro drtivou většinu lidí to nebude mít nijak rozhodující dopad, má jet do porodnice 30 km jedním směrem, nebo na druhou stranu? Koukejte se na to také jinak. Menší množství porodnic znamená větší možnost poskytnutí špičkové péče v případě potíží. Pokud se rodičce přihodí komplikace na malé porodnici, kde je jeden porodník 2 roky před důchodem, nastane jistě jiná situace než na porodním sále, na kterém může být do 5 minut kompletní tým operatérů.

Velice rádi jsme za komentář MUDr. Petra Lidáka, který najdete v komentářích pod číslem 222 v reakci na výše uvedený příspěvek č. 22:

Dělám porodnictví přes 20 let, porodil jsem přes 5 000 dětí, do důchodu mám daleko, ale chtěl bych zase dělat v malé porodnici. Argumenty politiků a ekonomů neobstojí.

  1. Malé porodnice mají i menší počet personálu, na jednoho tak ve skutečnosti vyjde ročně více porodů než na pražské klinice, kde je jich plné hejno. A hlavně o službách pak musí dát i 3–4 hlavy dohromady, aby problém zažehnali. To není nic proti, jen trocha do mlýna.
  2. Ekonomika: jelikož existují „individuální sazby péče“ ve smlouvách s VZP, rodí malá porodnice např. za cca 25 000 bodů, klinika za stejný, nekomplikovaný porod dostane kolem 40 000 bodů. Tím, že si stát sníží síť zdravotnických zařízení, nejen porodnic, může nastat v nedaleké budoucnosti neřešitelný problém. Budeme nemocní a zbude na nás jen „neakutní“ lůžko v LDN či na oddělení tzv. následné péče. Dobrá vyhlídka.
  3. Rodička uvítá spíše solidní péči s lidským přístupem jedním lékařem a jednou asistentkou než špičkovou přetechnizovanou verzi porodu, kde se komplikace spíše vytváří. Netvrdím, že jsem se nesetkal s „normálním“ porodem, který se během okamžiku převrátil do noční můry, ale vždy se to zvládlo. Na druhé straně komplikované porody končící úmrtím novorozence nebo rodičky či obou bohužel existují i na špičkových porodnicích v Praze. Jenže jaksi mediální mašinérie posouvá všechny lidi do náhledu, když to nezvládli ani v Praze, co by pak dělali na periferii. Trochu mne mrzí takový jednoduchý pohled na „venkovní“ – mimopražské – porodnictví, kde se dosud rodilo kolem 70 % dětí.

Další komentáře:

Bydlím v okresním městě, 15 km od západočeské metropole Plzeň. Rušení gynekologicko-porodnického oddělení by se mělo týkat v našem kraji právě naší rokycanské nemocnice a nemocnice Stod. Vedení našeho města a přilehlých vesnic důrazně protestuje proti zrušení. Nikdo si nedokáže představit, jaké následky by to mohlo mít. Plzeňská fakultní nemocnice má velmi vysokou obloženost (znám z vlastní zkušenosti, pracovala jsem tam několik let). V okamžiku, kdy se zruší 2 oddělení, která zajišťují péči pro několik tisíc pacientek, a oni budou odkázáni na nejbližší nemocnici pár desítek kilometrů vzdálenou, kde není jistota, že pro ni budou mít volné lůžko, co se pak bude dít???????? Rodičky nemusí tak dalekou cestu vydržet, a tak se zřejmě začne rodit v autech či sanitce. A nebo se mnohé z nich rozhodnou raději rodit doma, což je poslední dobou velkým trnem v oku mnohým doktorům. Tímto krokem nás však sami nabádají k těmto krokům.

Rozhodně jsem proti rušení malých porodnic nejen kvůli dojíždění, ale také mi nevyhovuje přístup zaměstnanců z větších porodnic, když tam nemáte známé, jste jen další „maso“ k porodu nebo výkonu a prosím nezdržovat, za okamžik musí jít další (bohužel je to dané nedostatkem času kvůli tak velkému množství rodiček v té příslušné nemocnici), v menších porodnicích nebo alespoň v té naší se k nám sestry i doktoři chovali téměř jako k rodině.

Rušení porodnic jenom na základě počtu porodů při nastavení limitu, který je likvidační pro většinu nemocnic mimo velká města, je absolutně krátkozraké a nekoncepční. Pokud jde o ušetření financí je podstatně přínosnější „zplnomocnit“ porodní asistentky k vedení porodu tak, aby lékař byl volán jen v případě rizikového porodu či komplikací. Tak to funguje ve všech vyspělých zemí, včetně Německa, Anglie atd. Prudce se tím snížily finanční náklady na vedení porodnic.

V současnosti musí nemocnice „prezentovat“ i takové úkony, jako je měření tlaku, jako úkony provedené lékařem (ačkoliv to zcela fundovaně provede sestřička-porodní asistentka, ještě než se k lékaři vůbec dostanete). Pokud by tento a spousta jiných úkonů byly oficiálně nahlášeny jako provedené sestrou-porodní asistentkou, tak nebudou proplaceny pojišťovnami.

Další důvod, proč nesouhlasím se zrušením malých porodnic, je ten, že si nedovedu představit, jak s rozjetým porodem jedu někam hodinu nebo i déle. V horší variantě ještě k tomu v zimě, v noci a za hnusného počasí.

Ministerstvo zdravotnictví de facto zlikvidovalo samostatné porodní asistentky a teď bere ženám další možnosti, jak v pohodě a klidu porodit. Technokratům zřejmě vyhovuje jenom tabulka s velkými čísly a vůbec je nezajímají lidé za těmito čísly.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist