Jak se rodí v Litomyšli

Co je pro budoucí maminku nejdůležitější? Vstřícnost, komunikace, důvěra. Jednoduché, ne však zcela běžné. V porodnici v Litomyšli se však snaží právě těchto kritérií držet. I proto je každá druhá maminka, která zde rodí, přespolní. Cesta za lidským přístupem jí stojí za to.

Náš průvodce, primář MUDr. Harald Čadílek je sám otcem tří dětí. První dvě se narodily za podmínek, na které nerad vzpomíná. Třetí dítě si už odrodil sám. Osobní zkušenost mu napověděla, co je tím pravým nadstandardem v porodnické péči: komunikace a vstřícnost. Při naší návštěvě jsme měli dobrý pocit, že to nejsou jen slova. Čestný titul nemocnice Baby Friendly Hospital neboli nemocnice přátelská k dětem, také mnohé napoví.

Milá výzdoba porodnice je příjemná nejen pro návštěvníky, ale i pro personál. Svědčí o tom i zájem maminek. Z celkového počtu asi 700 porodů za rok (loňský i předloňský) je pouhá polovina porodů z řad obyvatel kraje, druhá polovina jsou maminky “přespolní“.

Jako doma

Maminky však stále častěji touží rodit doma a co nejpřirozeněji. Co s tím? Snažit se vytvořit v porodnici netraumatizující prostředí, míní primář.

Porody doma jsou ve svitavské oblasti vzácností, tak jeden, dva do roka. Nebývají plánované, většinou je to překotný porod.

A také je potřeba přiblížit porodnice maminkám svou otevřeností, nabídkou kurzů, prohlídkami prostředí. V Litomyšli navíc čile funguje e-mailová komunikace. Hodně tatínků se už dnes snaží svým ženám pomáhat a četné dotazy řeší právě touto cestou.

Změna plánu

Když je porod fyziologický, tedy bez komplikací, má maminka širokou škálu možností, jak v Litomyšli porodit. Porodní plán se personál snaží – v rámci možností – respektovat. Když přijdou velmi silné porodní bolesti, mnoho maminek svůj plán náhle změní.

Porod je dynamický proces. Vše se při něm neustále mění a cokoli předjímat je nemožné. Netrvejte na ničem, co si předem zafixujete. Nechte všechno volně plynout, radí primář.

Voda a pohyb

Vodní živel je pro většinu žen tím správným „doprovodem u porodu“. Porod do vany je zde možný. Některé ženy z vany doslova nechtějí vylézt.

Běžná je aromaterapie a balón. Ten je velkým favoritem po celou dobu porodu.

Pohyb vůbec dynamice celého porodu velice prospívá.


porodní postel


vyšetřovací lůžko


moderní porodní vana


novorozenecký box

Bolest a farmaka

Jak maminky zvládají bolesti? Podobným způsobem, jako žena řeší bolestivé menses, přistupuje k porodním bolestem.

Jak lépe čelit bolesti? Pomohou například předporodní kurzy, jejich součástí je psychoprofylaxe vedená psycholožkou.

Kurzy předporodní přípravy zde absolvuje asi 50 % žen, často s tatínky, a hodně často prvorodičky.

Kdo má jít k porodu?

V Litomyšli dostanete před porodem následující radu: K porodu má jít osoba rodičce blízká.

Může to být kdokoliv, kdo dá rodičce dostatečnou psychickou podporu. Nemusí to být nezbytně právě partner. Může to být přítelkyně, dula, sestra nebo bratr, klidně i tchýně – rozhodnutí je na vás.

Lépe se vždy zapojuje takový partner, který porod s ženou prožívá, chodí se ptát, má zájem. Jeho aktivita je pak pozitivní a přínosná.

Osamělé maminky rodí hůř

Jak jsou věci v životě propojené, se ukazuje i při porodu. Svou roli hraje zázemí maminky, její celkový stav a její osobní vztahy. Strádající, osamělé mamince se rodí hůře.

Zrovna tak může být ke škodě věci partner, který šel k porodu z donucení. Z nezájmu a únavy se snadno zrodí agrese. Tu je možné pozorovat asi u pěti procent tatínků.

Novopečená maminka Iveta Provazníková a její dcera Silvie, která se právě narodila. Věřte nebo ne, tato mladá žena má doma už jednu třináctiletou dceru.

Fototerapie

Tato tajuplně vyhlížející postýlka s nebesy se užívá na léčbu novorozenecké žloutenky.

Miminko dostane speciální brýle a čepičku, která je drží na místě.

Leží pak pod léčivým modrým světlem.

O malou Sofii Prokešovou pečuje dětská sestra Bc. Lenka Tulisová.

Postřehy porodních asistentek

Bc. Lenka Tulisová, dětská sestra a laktační poradkyně (druhá zleva) a porodní asistentky Bc. Iva Jandlová, Veronika Ticháčková, DiS. a Bc. Lenka Tichá.

  • Doprovod u porodu je pro nás většinou velké plus. Záleží však na povaze. Vystrašení otcové přinášejí i nám více stresu…
  •  Doprovod chodí zhruba v 70 % případů.
  •  Některé maminky doprovod nepotřebují – když je žena silná osobnost, rodí dobře i sama.
  •  Více naší péče potřebují mladé ženy a ty, které jsou bez otce…Poznáme, že není vše úplně v pořádku.
  •  Horší porody bývají se staršími sečtělými a mladými nesečtělými maminkami.
  •  „Jsem raději, když maminka nic moc neví, lépe se mi s ní pracuje“
  •  Někdy lítáme a vděk nikde.
  •  Jsou však výjimky – potěšení maminek je pro nás, porodní asistentky, tím pravým naplněním.
  •  Během porodu zkoušejte všechno možné, nespoléhejte na knihy. Informací je k mání hodně a často protichůdných, mohlo by vás to zbytečně vystresovat.
  •  Některé maminky potřebují pohladit, jiné nechtějí, aby se jich někdo dotýkal…

Standardně zde probíhá porod za dohledu lékaře. Praxe je ale taková, že typicky v noci často rodí porodní asistentka a lékař přijde až na závěr porodu.

Masáž hráze je možná užitečná, ale je technicky náročná: maminka si ji od určité doby bude těžko dělat sama…, s tatínkem to ne vždy jde.

Porod do vody:

  •  Bývají menší poranění.
  •  Musí se dávat pozor na krvácení – kvůli teplé vodě může být větší.
  •  Placenta se už porodí venku.

Máme smysluplnou práci!

Porodnice nezavírá. Miminka se rodí ve dne v noci a chod porodnice je tomu dokonale přizpůsoben.

primář MUDr.Harald Čadílek

Gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice Litomyšl

10.4.2009 5:21 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist